A tavasz beköszöntével sok autós már a nyári gumira készül, azonban fontos tudni, hogy a téli gumi Ausztriában még mindig kötelező bizonyos időszakban. Sokan csak akkor szembesülnek ezzel a szabállyal, amikor már késő, pedig a hatóságok ilyenkor is rendszeresen ellenőriznek. Így változik az Ausztriába belépés április 15-től – megszűnik a kötelező téli gumi használata. A szabály sokakat érint, különösen azokat, akik naponta járnak át a határon munkába.
Meddig kötelező a téli gumi Ausztriában?
Ausztriában egyértelmű szabály van érvényben:
november 1. és április 15. között kötelező a téli gumi használata a személyautók és a 3,5 tonna alatti járművek esetében.
Ez különösen fontos azoknak, akik rendszeresen ingáznak a határon túlra, hiszen a tavaszi időjárás ellenére a jogszabály továbbra is érvényben marad.
Miért könnyű megfeledkezni róla?
A melegebb idő és a száraz utak sokakat megtévesztenek, ezért sokan már márciusban vagy április elején lecserélnék a téli gumikat. Fontos azonban, hogy a szabály nem az időjáráshoz, hanem fix dátumhoz kötött, így április 15-ig mindenképpen téli gumival kell közlekedni.
Mire figyelnek az ellenőrzéseknél?
Egy közúti ellenőrzés során az osztrák hatóságok több szempontot is vizsgálhatnak:
-
valóban téli gumi van-e az autón
-
megfelelő-e a gumik állapota és mintázata
-
a jármű kategóriája
-
a jármű tömege nem haladja-e meg a 3,5 tonnát
Az ellenőrzések bármikor megtörténhetnek, különösen a határ menti területeken.
Mekkora bírságra számíthatunk?
Ha kiderül, hogy az autó nem felel meg az előírásoknak, a bírság 50 eurótól indulhat. Ez azonban csak az alap eset.
Súlyosabb következményekkel kell számolni, ha baleset történik, és utólag derül ki a szabályszegés. Ilyenkor a büntetés akár 5000 euróig is emelkedhet, és a biztosítási ügyintézés is jelentősen bonyolultabbá válhat.
Nem érdemes kockáztatni
Bár a tavaszi időjárás már sokakat a gumicsere felé terel, Ausztriában a szabályokat szigorúan veszik. Egy elhalasztott gumicsere kisebb kellemetlenség, mint egy komolyabb bírság vagy egy problémás biztosítási ügy.

Nagy Zoltán pénzügyi témákkal foglalkozó szerző és Wikipédia szerkesztő. Impresszum