Rendkívüli változás

10 fontos változás! Felmondás, táppénz, szabadság, próbaidő, segély, nyugdíjak és egyéb ellátások!

10 fontos változás! Felmondás, táppénz, szabadság, próbaidő, segély, nyugdíjak és egyéb ellátások!

10 fontos változás! Felmondás, táppénz, szabadság, próbaidő, segély, nyugdíjak és egyéb ellátások!Most több ponton módosult a Munka Törvénykönyve és egyéb szociális változások is történtek az elmúlt hónapokban itthon.

Fontos hírek >>

Érdemes átfutni a fő változásokat, hiszen munkavállalóként jó tisztában lenni azzal, mi minden változik például a szabadságok, a felmondás vagy a próbaidő terén – hívta fel a figyelmet Gazsi Attila, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének (VOSZ) elnökhelyettese. Az alábbiakban felsorolt változásokat ugyanakkor egyelőre inkább egyfajta mankónak érdemes tekinteni, mert a jogalkotók csak ezután fogják a gyakorlatban is kialakítani a rendelkezések alkalmazását.

1. Apasági szabadság: Eddig is járt, összesen 5 nap volt, ami 2024. január 1-től 10 napra emelkedett. Fontos információ, hogy az első 5 napra 100 százalékos távolléti díj jár, a második 5 napra viszont már csak 40 százalékos. Talán sokaknak jó hír, hogy visszamenőlegesen is igénybe lehet venni: a 2023. augusztus 2. és december 31. közt született babákra is ki lehet venni a plusz 5 nap apasági szabadságot.

2. Szülői szabadság: Ezentúl minden dolgozót 44 munkanap szülői szabadság illet meg, a gyereke 3 éves koráig, egyéves munkaviszony megléte esetén. A szabadságot írásban kell kérni 15 nappal előre a távolléti díj 10 százaléka jár ezen napokra, amely csökken azzal az összeggel, amely csökken azzal az összeggel, amit a szülő máshonnan kap (GYED, GYES).

3. Felmondás indoklása: A törvényváltozás lehetővé teszi a munkavállalók számára, hogy bizonyos esetekben írásos indoklást kérjen utólag a munkáltatótól.

4. Felmondási tilalom: Kiegészül a felmondási tilalmak köre, vagyis a dolgozók munkaviszonyát nem szüntethetik meg apasági vagy szülői szabadság, illetve gondozási szabadság alatt.

5. A munkaidő és a távmunka: A munkaviszony első 6 hónapja után munkavállalóként kérhetjük a teljes- vagy részmunkaidős foglalkoztatásra való váltást, illetve a távmunkavégzést (home office-t, ha az elérhető), vagy azt, hogy határozatlan idejű álláshelyre helyezzenek át minket, ha ez a munkáltató tájékoztatása szerint lehetséges.

6. Időarányos próbaidő: Bár a maximálisan megszabható próbaidő nem változik (3 hónap, kollektív szerződés esetén 6 hónap), a Munka Törvénykönyve  az egy évnél rövidebb munkaviszony esetén időarányosan kiköthető próbaidőről rendelkezik. Ha például féléves határozott idejű munkaviszonyt írunk alá, a próbaidő – az eddigi maximum 3 hónap helyett – legfeljebb másfél hónap lehet.

7. Tájékoztatás: A Munka Törvénykönyve a cégeknek 2025. január elsejétől gyorsabb és pontosabb tájékoztatási kötelezettséget ír elő az új munkavállalók felé. A munkaviszony kezdetétől számítva – az eddigi 15 nap helyett – 7 napon belül át kell adni a munkavégzésről szóló tájékoztatót a dolgozóknak. Ebben a tájékoztatóban több mindennek kell szerepelnie, mint eddig. A munkahelyről szóló tájékoztatáson át a vállalat képzési politikáján át a munkaviszony megszüntetésével, különösen a felmondási idővel összefüggő szabályokig. Ha nem kapunk ilyen tájékoztatást, azt érdemes jelezni a cég felé.

8. Szabadság: 2025-től a Munka Törvénykönyvébe foglalták, hogy a munkáltatónak igazolnia kell, ha meg akarja szakítani a dolgozója vagy dolgozói szabadságát. Ebbe beletartoznak a munkahelyi telefonok és e-mailek is. Vagyis mostantól elvileg nyugodtan ki lehet kapcsolni a céges telefont. És az e-maileket is ráérünk akkor elolvasni, amikor visszajövünk a szabadságról.

9. Adókedvezmények: Július 1-jétől élesedett a családi adókedvezmény duplázásának első lépése, így a kormány döntésének értelmében a családok az adókedvezményt 50 százalékkal magasabb összegben vehetik igénybe. Az emelés automatikusan történik, így az érintett szülők többségének nincs teendője.

A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) adóügyekért, fogyasztóvédelemért és kereskedelemért felelős államtitkára kiemelte, hogy július elsejétől kedvezményezett eltartottanként havonta

  • egy gyermek esetén maximum 15 ezer,
  • két gyermek esetén 30 ezer,
  • három és minden további gyermek esetén 49.500

forint kedvezmény érvényesíthető az adóból.

10. Nyugdíjak: 2025-ben a nyugdíjakat 3,2 százalékkal emelik, az inflációval összhangban. A nyugdíjkorhatár nem változik, továbbra is 65 év. Fontos változás a valorizációs szorzók emelkedése, ami a frissen nyugdíjba vonulók számára kedvezőbb nyugdíjösszeget eredményezhet.

2025-ös nyugdíjváltozások:
  • Nyugdíjemelés: 2025. január 1-től a nyugdíjakat 3,2 százalékkal emelik. 
  • Nyugdíjkorhatár: A nyugdíjkorhatár 2025-ben is 65 év marad. 
  • Valorizáció: A 2025-ben megállapított nyugdíjak számításánál alkalmazott valorizációs szorzók várhatóan 13,6–13,7%-kal lesznek magasabbak, mint az előző évben, ami kedvezőbb nyugdíjösszeget eredményezhet az új nyugdíjasok számára. 
  • 13. havi nyugdíj: A 13. havi nyugdíj kifizetésének feltételei változnak, de jövőre is lesz
  • Nők 40: A nők kedvezményes öregségi nyugdíja továbbra is elérhető 40 év jogosultsági idővel.