Hivatalos – jön az ingyen jogosítvány, bejelentették a részleteket!

Hivatalos – jön az ingyen jogosítvány, bejelentették a részleteket!

Hivatalos – jön az ingyen jogosítvány, bejelentették a részleteket! Megjelentek a részletek arról, mik a kormány tervei a tavasszal belengetett ingyenes jogosítványszerzésre, a kormány kiadta a közúti járművezetők és közlekedési szakemberek képzésének és vizsgáztatásának szabályait módosító rendelettervezetet. Az új szabályozás szeptember 1-jén lép hatályba.

Tuzson Bence igazságügyi miniszter még márciusban posztolt a Facebookon a középiskolásoknak ígért ingyenes jogosítványról. A miniszter március 14-i posztja szerint az állam szeptember 1-jétől a jogosítványra vágyó középiskolások elméleti és gyakorlati óráin kívül a vizsgáik költségét is fizetni fogja.

Néhány órával később a miniszter újabb posztban árnyalta a képet, amikor azt írta, idén pilot jelleggel elindítják a gyakorlati oktatás ingyenes megszervezését, és a cél az, hogy a jövőben ezt teljes körűvé tegyék. Később a Magyar Közlöny május 10-i számában kihirdették az ingyenességhez szükséges jogszabályváltozásokat. A módosítás alapján az ősszel kezdődő tanévtől középiskolákban is oktathatják majd az autóvezetéshez szükséges elméleti tananyagot, tehát a KRESZ-t, valamint a járműkezelési és -üzemeltetési ismereteket. Ezenfelül a gimnáziumok és szakiskolák az elméleti vizsgáztatásra is felhatalmazást kapnak, ráadásul ehhez a közlekedési hatóság engedélyére sem lesz szükségük.

Most egy társadalmi egyeztetésre adott tervezet több elemet is tisztáz az új rendszerrel kapcsolatban.

A legfontosabb tudnivalók:

    • A középiskolai tanfolyamok alatt az oktatás zárt rendszerű elektronikus távoktatás formájában történik. Az állam akkreditált, digitális tananyagot biztosít a tanulók számára, ezt a tanulmányi rendszeren keresztül érhetik el.
    • Az elméleti vizsgákat is online lehet majd megtenni. Az új szabályozás értelmében a középiskolai tanfolyamok elméleti vizsgáin nincs lehetőség szóbeli vizsgára. A vizsgák időpontját és helyszínét az iskola határozza meg, és a vizsgafelügyeletet is az iskola biztosítja.
    • A középiskolák a tanulmányi rendszeren keresztül kezelik a jelentkezéseket és a tananyaghoz való hozzáférést. A rendszer biztosítja a tanulók orvosi alkalmassági adatainak nyilvántartását és az elsősegélynyújtási ismeretek demonstrációs alkalmain való részvétel nyomon követését is.
    • A tanfolyamok és vizsgák során az iskola fenntartója ellenőrizheti a tevékenység végzéséhez szükséges feltételek és előírások betartását. Az ellenőrzés akadályozása tilos, és az előírások megszegése esetén az iskola igazgatója jogosult a szükséges intézkedések megtételére.

 

A támogatásokról így rendelkeznek:

  • Támogatást vehetnek igénybe azok a „középiskolás járművezetők”, akik egészségügyi állapotuk, nemzetiségi nyelvi igényeik vagy hallássérülésük miatt nem tudnak részt venni az online képzéseken és vizsgákon. A támogatás mértéke legfeljebb 50 ezer forint lehet, ami magában foglalja a tanfolyam és a vizsgák díját is.
  • A hatásvizsgálati lap alapján a kormány úgy kalkulál, hogy nagyjából 100 ezer embert érintenek a kedvezmények, azaz a teljes költségvetési hatás 28,25 milliárd forint lehet majd (a terv 28,25 millió forintról ír, vélhetően elírás történt).

Arról, hogy hogyan alakíthatják át a jogosítványszerzés kereteit az új szabályok, és hogyan érinti ez a nem középiskolás jogosítványszerzőket, ebben a cikkben írtunk.