Nagyszülői GYED 2024 – mutatjuk mennyi az összege, mik a feltételei!
A nagyszülői GYED feltételei olyan szigorúak lesznek, hogy alig jár majd valakinek a támogatás. Pedig nagyon jól hangzik elsőre a bevezetésének híre. Röviden összefoglalva egy mondatban, annak a nagyszülőnek jár a nagyszülői GYED 2024-ben, aki még nem nyugdíjas, azonban a munkavégzés helyett inkább otthon szeretne maradni azért, hogy vigyázhasson az unokáira.
A nagyszülői GYED lényege, hogy a szülők valójában átadják saját GYED-jogosultságukat az egyik nagypapának vagy nagymamának. Ameddig a nagyszülő veszi igénybe a GYED-et, addig az anya és az apa semmilyen egyéb családtámogatásra nem jogosult, viszont a szülők bármikor nyilatkozhatnak arról a a gyermek két éves koráig, hogy a nagyszülő helyett mégis inkább ők vennék igénybe a GYED-et. Az alább részletezett feltételrendszer alapján azonban világos, hogy sajnos kevés nagyszülő élhet majd az új családtámogatási lehetőséggel.
A GYED kiterjesztése a dolgozó nagyszülőkre nagy könnyebbséget jelent a fiatal szülőknek, hiszen így a család több támogatáshoz juthat. Az új GYED szabályok alapján a szülő jogán jogosult a nagyszülő is a GYED igénybe vételére 2024. január 1-től, ha a következő öt feltétel maradéktalanul teljesül.
Tehát jogosult a nagyszülő a GYED-re:
(1.) amennyiben a gyermek nevelése a szülő házában történik, és nem a nagyszülőében, vagyis a gyermek a szülőnél alszik; (2.) ha a nagyszülő az unoka születését megelőző két évben összesen legalább 365 napig biztosított volt, vagyis rendelkezett munkahellyel. (3.) Fontos feltétel, hogy mindkét szülő rendelkezzen munkával, ha egyedülálló a szülő, akkor elegendő az, ha ő egyedül dolgozik. (4.) Nem folyósíthatnak a gyermek jogosultságára tekintettel más családtámogatást, (5.) illetve a szülőknek nyilatkozniuk kell arról, hogy a GYED-et a kiválasztott nagyszülő veszi igénybe.
A nagyszülői GYED folyósításának fontos kizáró feltételei is vannak, mely alapján a nagyszülőnek nem jár a támogatás. (1.) Ha bejelentett munkahellyel rendelkezik a nagyszülő, akkor nem jár számára a GYED, ez alól kivételt képez az otthon végzett munka; (2.)de akkor sem jár a GYED összege, ha öregségi nyugdíjra jogosult, ha korhatár előtti ellátást, özvegyi nyugdíjat, ápolási díjat, szolgálati járandóságot, átmeneti bányászjáradékot vagy táncművészeti életjáradékot kap, illetve, ha megváltozott munkaképességű személyeknek járó ellátásban részesül 2024-ben. (3.) További fontos kizáró ok, hogy amennyiben a szülők a gyermeküket bölcsődébe járatják, akkor sem járhat a nagyszülőnek a GYED.
A nagyszülői GYED összege 2024-ben
A nagyszülői GYED a sima GYED-hez hasonlóan a gyermek két éves koráig jár, ikrek esetén pedig három éves korukig. A nagyszülő több unokája után is igénybe veheti a támogatást. A nagyszülői GYED maximális összege 2024-ben várhatóan 280.000 forint lehet unokánként, a kiszámításának alapja egyébként a nagyszülő bérének 70 százaléka, de maximum a minimálbér kétszeresének 70 százaléka lehet. Érdemes tehát elgondolkozni a feltételeket teljesítő családokban a nagyszülői GYED igénybe vételén 2024-ben például akkor, ha a nagyszülőnek sokkal magasabb fizetése volt, mint a szülőknek. Ha két unokára vigyáz egyszerre a nagyszülő, akkor ráadásul sokkal magasabb jövedelemre tehet szert, mintha a munkahelyén dolgozna.
(További friss híreink)
Fontos kérdés, hogy hol vigyáznak a nagyszülők az unokára
Sokan várhatóan azért nem tudják majd igénybe venni a nagyszülői GYED-et 2024-ben, mert nehezen tudják teljesíteni az utolsó fontos feltételt. Ezen szabály arról szól, hogy a gyermeknek mindenképpen a szülő házában kell laknia (aludnia), a nagyszülő a szülő házában, vagy napközben a saját házában vigyázhat az unokára. A szülők és a nagyszülők lakhelye közötti távolság azonban közbeszólhat.
Mivel nagyon sokan elköltöztek szüleik településéről a jobb megélhetés miatt más, távolabb fekvő magyarországi városba, ezért az ingázás vagy a gyermek gyakori utaztatása nem életszerű. Ha két közeli településről van szó, akkor esetleg reggel át tudni menni a nagyszülő a gyermeke házába, hogy az unokára vigyázzon, vagy napközben a saját házában is nevelheti, de este vissza kell vinnie a szülők lakásába vagy házába. Megoldást az jelenthet, ha a nagyszülő elköltözik a GYED idejére gyermeke házába, hogy tudjon vigyázni az unokára.
A nagyszülői GYED nem folyósítható tehát abban az esetben, ha az idősek már nyugdíjban részesülnek, vagyis nyugdíj-kiegészítésként nem jár számukra ez a pénz. A nagyszülő a GYED mellett pedig kizárólag abban az esetben dolgozhat, ha a munkavégzés a saját otthonában történik.