1 perce jelentették be – Januártól így folytatódik a tanítás a téli szünet után!

1 perce jelentették be – Januártól így folytatódik a tanítás a téli szünet után!

1 perce jelentették be – Januártól így folytatódik a tanítás a téli szünet után! Fontos bejelentés! 2024-től már választható tárgyként sem tanulhatják a diákok a művészettörténetet, film- és médiaismeret tárgyakat a gimnáziumokban. Az MTA szerint ez rövid és hosszú távon is rendkívül ártalmas.

( Fontos hírek )



Magyar Tudományos Akadémia Filozófiai és Történettudományok Osztálya közleményben fejezte ki tiltakozását, miután kiderült, hogy jövőre az új Nemzeti Alaptantervnek (NAT) keretében az állami iskolák tárgyai közül kiveszik a művészettörténet, valamint a film- és médiaismeret oktatását.

A döntés értelmében jövőre már választható tárgyként sem tanulhatják majd művészettörténet iránt érdeklődő diákok a tárgyakat, és ezzel párhuzamosan érettségizni sem lehet majd belőle sem a gimnáziumokban, sem szakgimnáziumokban.



„Elfogadhatatlannak, átgondolatlannak, rövid és hosszú távon egyaránt rendkívül ártalmasnak tartjuk a döntést, amely a képző-, ipar- és építőművészet több ezer éves múltjáról és kortárs alkotásairól úgy véli, hogy az nem szerves része az általános műveltségnek. Minthogy ezzel párhuzamosan a film- és médiaismeret oktatását is kivezetik a tantervből, a vizuális kultúra története, kortárs gyakorlata és elmélete teljességgel kívül kerül a gimnáziumi ismeretanyagon” – olvasható az MTA közleményében a honlapjukon.



A megszűnő tantárgyakat az új tanterv a 9–10. évfolyamon oktatott vizuális kultúra tárgyba olvasztanák bele, amire heti 45 perc jut. Az MTA Művészettörténeti Tudományos Bizottsága szerint ez nem elegendő az átfogó ismeretek átadására.

„A képek és szavak története egyenrangúan fontos része az egyetemes kulturális tradíciónak. Az európai és magyar képzőművészet hagyománya és jelene semmivel sem alacsonyabb rendű, mint az irodalmi örökségünk. Különösképp így van ez a 21. század képközpontú kultúrájában, amely képek és szavak szintetikus egységével kommunikál.” – emelik ki az oldalon. Majd hozzátették, hogy ez a döntés azzal járhat, hogy sokkal kevesebben jelentkeznek majd a jövőben a művészettörténeti egyetemi képzésre, valamint csökkenti a magyar oktatás színvonalát is. Hosszú távon pedig a munkaerőre is hatással lehet a muzeológiai, műemlékvédelmi, múzeumpedagógiai területeken.


Fontos változás jön 2024-től >>>


error: Content is protected !!