Vége! Eddig fizethetünk az 5 forintos érmével!
Vége! Eddig fizethetünk az 5 forintos érmével! Közel 900 millió darab ötforintos van forgalomban. De vajon szükség van ezekre az érmékre? Mekkora veszteséget jelent, nem lenne egyszerűbb bevonni őket? Ezekre a kérdésekre válaszolt a Magyar Nemzeti bank.
Miközben a kormányzat alkotmányos védelem alá helyezné a készpénzhasználatot, a magyar fizetőeszköz gyengülése egy újabb problémára hívta fel a figyelmet: ez pedig az ötforintosok létezése.
Még jobban szemlélteti azonban a pénzünk romlását, hogy az 5 forintos érme a saját anyagköltségét sem éri meg, sőt színesfémhulladékként kilóra többet ér, mint fizetőeszközként. Ennek oka, hogy az 5 forintos súlya 4,2 gramm, anyaga réz, cink és nikkel, továbbá 238 darab ad ki egy kilót, ami 1190 forintot ér. A háztartási sárgarézhulladék kilós átlagára a színesfémátvevőknél 1500 forint. Az ipari piacokon jelentkező fémhiány és a forintromlás miatt nem várható, hogy ez lefelé mozdulna. Láthatjuk tehát, hogy ha az 5 forintost a háztartási sárgarézhulladékba leadhatnánk, legalább 300 forintot keresnénk rajta
– fogalmazott Balassa Péter független országgyűlési képviselő.
Szerinte felvetődik a kérdés, hogyan éri meg a magyar államnak ezt a pénzt forgalomban tartani, hiszen a közel 700 millió darab érme nagy veszteséget termel. A hulladékár többszöröse lehet az alapanyagárnak:
csak sárgaréztartalommal számolva 1 kilogramm alapanyag 6000 forint körül van, így 1 darab 5 forintos akár 25 forintba is kerülhet, amihez hozzáadódik a nikkel, az érmeverés, a szállítás, a tárolás és az egyéb költségek.
Azt kérdezte Varga Mihálytól, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnökétől, hogy a jegybank mikor kívánja bevonni az 5 forintos érmét, tekintettel arra, hogy szerinte ez jelenleg több mint tízmilliárdos megtakarítást jelenthetne a központi költségvetésnek, még a kerekítésből származó kiadások mellett is.
Balassa Péter írásbeli kérdésére Virág Barnabás, az MNB alelnöke válaszolt, aki leszögezte,a vizsgálatok nem indokolják az 5 forintos címlet bevonását.
Az egyes érmecímletek forgalmi részaránya több mint egy évtizede stabil, miközben az infláció a lakossági fizetési szokásokat csak elenyésző mértékben befolyásolta – tette hozzá.
Kitért arra is, hogy az 5 forintos érme alapanyagául szolgáló réz, nikkel és cink tőzsdei ára az utóbbi években jelentős ingadozást mutatott. Ugyanakkor az érmékben az alapanyagok ötvözetként vannak jelen, amelynek piaci ára jóval alacsonyabb a tiszta fémekénél.