Változás jön az átutalásoknál – fontos bejelentés érkezett a Magyar Államkincstártól!

Változás jön az átutalásoknál – fontos bejelentés érkezett a Magyar Államkincstártól!

Változás jön az átutalásoknál – fontos bejelentés érkezett a Magyar Államkincstártól! A kincstári körbe tartozó számlatulajdonosok forintszámlájáról induló, 1 milliárd forintösszeget elérő vagy meghaladó eurós átutalások a Magyar Államkincstárnál automatikusan megnyitandó speciális devizaszámláról, euró devizanemben indíthatóvá válnának egy most társadalmi egyeztetésre bocsátott kormányrendelet-tervezet szerint.

Legfrissebb hírek >>>



Az előterjesztés legjelentősebb újítása, hogy a Kincstár a 1 milliárd forintot elérő vagy meghaladó, euró devizanemben történő átutalások esetében korlátozott rendeltetésű, kizárólag e célra felhasználható euró devizaszámlát nyithat az érintett számlatulajdonosok számára. Ez az intézkedés a devizakonverziók kezelésének egyszerűsítését és átláthatóságát szolgálja.

A módosítások érintik az adatszolgáltatási kötelezettségeket is. Az állami adóhatóságnak például hetente kell jelentést tennie a Kincstár felé a tervezett kiutalásokról, beleértve az adó-visszatérítéseket is, devizanemenkénti bontásban.

EMELLETT AZ ÁLLAMHÁZTARTÁS KÖZPONTI ALRENDSZERÉBE TARTOZÓ SZERVEKNEK AZ 1 MILLIÓ EURÓ FELETTI TERVEZETT ÁTUTALÁSOKAT ÖT MUNKANAPPAL ELŐRE BE KELL JELENTENIÜK.



A tervezet másik fontos eleme az önkormányzatok felügyeletére kinevezhető költségvetési biztosok hatáskörének szabályozása. A rendelet értelmében költségvetési biztos csak az a természetes személy lehet, aki felsőfokú gazdasági végzettséggel rendelkezik, és az elmúlt tíz évben legalább három évnyi költségvetési gyakorlattal bír. Továbbá, a biztos kinevezésének feltétele, hogy a jelölt írásban nyilatkozik arról, hogy vele szemben nincsenek kizáró okok, mint például korábbi munkaviszony az érintett önkormányzatnál vagy annak intézményeinél az elmúlt három évben.

A költségvetési biztos feladatai közé tartozik a helyi önkormányzat pénzügyi-gazdasági helyzetének ellenőrzése és a tervezett kifizetések felülvizsgálata. Ha a biztos nem ért egyet egy tervezett pénzügyi kötelezettségvállalással, akkor megtagadhatja annak ellenjegyzését, ezzel akadályozva a kifizetést.

Az új rendelkezések többsége 2024. július 1-jén léphet hatályba a tervezet szerint, míg néhány konkrét előírás, mint például a költségvetési biztosok kinevezésével kapcsolatos szabályok, július 2-án.



Az indoklás szerint a rendelettervezet célja, hogy az államháztartás átláthatóságát és hatékonyságát növelje, biztosítva ezzel a közpénzek felelős és eredményes felhasználását. A kormány várakozásai szerint a részletes szabályozás és a költségvetési biztosok bevezetése várhatóan hozzájárul a pénzügyi fegyelem erősítéséhez, valamint az önkormányzatok és más államháztartási szervek gazdálkodásának jobb ellenőrzéséhez.

error: Content is protected !!