Több ezren tüntetnek az átláthatósági törvény és a Kormány ellen a Kossuth téren
Több ezren tüntetnek az átláthatósági törvény és a Kormány ellen a Kossuth téren – „A közélet átláthatóságáról” című törvényjavaslat ellen tüntetnek egy 23 éves fiú szervezésében – az ígéret szerint pártzászlók nélkül – a Kossuth Lajos téren.
Racskó Ádám átlagos egyetemista, 15 emberre jelentette be tüntetését, ám mára közel ötvenszer akkora érdeklődést keltett az esemény a Facebookon, mint két nappal ezelőtt a momentumos demonstráció a Szuverenitásvédelmi Hivatal előtt.
A tüntetést 17:30-ra hirdették meg, szellősen, de 17.00 óra körül már gyülekeztek az emberek a Parlament előtt felállított színpadnál. A nap kisütött, magyar slágerek szóltak.
Az eseményt Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő nyitotta meg. Beszédében elmondta, úgy gondolja, az általa indított tüntetéssorozat nem fog kifulladni, mert „olyanokat is megmozgat a Pride ellen benyújtott törvény és az átláthatóságinak nevezett törvényjavaslat, akik nem politizálnának egyébként”.
„Ma van az a nap, amikor igazán megijed a hatalom!” – jelentette ki.
Hadházyt az esemény szervezője váltotta a színpadon. Azt mondta, egy gesztust szerettek volna a képviselőnek nyújtani, mert az ő eseményein ismerkedtek meg a mai tüntetést szervező csapattal. Racskó Ádám hangsúlyozta ismét, hogy ettől függetlenül ez egy pártpolitikamentes rendezvény.
Utána egy édesanya lépett a színpadra, majd elmondta, a szervezők között van a fia is, a legkisebb gyermeke. „Végtelenül büszke vagyok ezekre a fiatalokra, akik ezt a tüntetést megszervezték” – mondta.
„Elegünk van!” – skandálta a tömeg, az anyuka szavait megismételve.
Utána Tamás Zsófia egy szatirikus, vélhetően fiktív levelet olvasott fel „Marika nénitől”, amelyben az Orbán-rendszer ikonikus ügyeit és alakjait emlegette fel. A teljesség igénye nélkül: vallásosság, háborús pszichózis, korrupció, Mészáros Lőrinc. Rákosi Mátyáshoz, Horthy Miklóshoz és Putyinhoz hasonlította a kormánypártot és bocsánatot kért a felnőttek nevében, hogy ilyen jövőt hagytak a fiataloknak.
Tóth Jakab, mint az est házigazdája, „Sziasztok, iszonyat sokan vagytok!” felkiáltással lépett a színpadra.
Nem újságíróként, hanem magyar emberként jelent meg a mai eseményen, mert „nem tűri a fenyegetést az ellen, hogy az emberek elmondhassák a saját véleményüket”.
Úgy véli, a törvény sem az EU-s, sem a magyar törvényeknek, de még a magyar helyesírás szabályainak sem fel meg, de ettől még a Parlamenten átmehet.
Az első felszólaló Szabó Márton, a Jólvanezígy egyik műsorvezetője. „Csoki” szerint a törvény nem arról szól, hogy a 444 vagy a Partizán nem tud majd működni, hanem arról, hogy mindenkinek meg kell lennie a jogának ahhoz, hogy eldöntse, mi számára a hiteles és mit gondol független sajtónak.
„A szólásszabadságunk került célkeresztbe” – jelentette ki.
Úgy látja, már az online kiállás miatt is sokat változott a kormány álláspontja. De fontosnak tartja a fizikai kiállást is, mert azt, hogy hányan vannak egy ilyen tüntetésen mindenki érti.
Úgy véli, azt nem biztos, hogy el lehet érni, hogy ne elfogadják a törvényt, de azt igen, hogy ne ilyen formában valósuljon meg, vagy, hogy szó szerint alkalmazzák majd azt.
„Az emberek hatással vannak a nyilvánosságra. A nyilvánosság hatással van a politikusokra. Nemcsak ma, egész héten hatással voltatok rájuk” – jelentette ki.
Csokit Pankotai Lili aktivista váltotta a mikrofon előtt, dopergés kíséretében. „18 évesen felszólaltam egy jobb oktatási rendszerért, kirúgtak az iskolámból, meghurcoltak a bíróság előtt, kimondtátok rólam, hogy állambiztonsági kockázatnak minősülök, ügynök vagyok. De nem hatott rám egyik eszközötök sem. Listázzatok csak nyugodtan, ez is csak olaj a tűzre” – mondta.
A tömeg „nem félünk” skandálása közben Pankotai úgy folytatta, egy boldogabb országot szeretne, „ehelyett a kormány egy új ÁVH-t hoz létre Szuverenitásvédelmi Hivatal néven”.
„Egy új hivatal, ami nem az országot védi, hanem a hatalmat. Nem átláthatóságot teremt, hanem sötétséget” – mondta. Pankotai Lili konklúziója: „a törvény bizonyítja, hogy ez az új Rákosi-korszak”.
Mérő Vera újságíró következett a színpadon.
„Én is órákig tudnám sorolni, hányszor kellett volna megébredni. De azt is tudom, nemcsak az ellenzék a lassan forralt béka, hanem a fideszesek jelentős része is az. Abban hiszek, hogy akinek nehéz, annak segíteni kell. Aki őszinte belátásra tér, megérdemli a kinyújtott kezet. Kedves fideszes honfitársaim, tudom, hogy Ti is szeretitek a hazánkat, remélem elhiszitek, hogy én is. Amíg az ember él, sohasem lehet késő” – fogalmazott, majd tolmácsolta Iványi Gábor lelkész üzenetét is: „Ne adjátok fel, mert ti vagytok a jövő!”
A törvényjavaslatról
A Szuverenitásvédelmi Hivatal megalakulása óta nem sok vizet zavart, még Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter is beismerte egy novemberi kormányinfón, hogy nem olvassa a jelentéseiket.
Ha a parlament elfogadja Halász János fideszes országgyűlési képviselő javaslatát, akkor azonban várhatóan sokkal több kormánytag fogja olvasni Lánczi Tamás szervezetének elemzéseit, hiszen ezek alapján állapíthatják majd meg, mely sajtóorgánumok és civil szervezetek számítanak külföldről finanszírozottnak. A listázottakat elvághatnák a külföldi pénzcsapoktól és súlyos bírságokat is kiszabhatnának rájuk.
A törvény a kormány szerint egy 1930-as évekbeli amerikai jogszabályon alapul, míg egyes elemzők szerint putyini mintára készült. Hozzáteszik, az oroszok is pont erre a mai napig létező amerikai törvényre hivatkozva hozták meg a saját törvényüket. via