Rendkívüli szigorítás jön a dohányboltokban – Megjelent a Magyar Közlönyben:
Rendkívüli szigorítás jön a dohányboltokban – Megjelent a Magyar Közlönyben: Szabályozottá válik a nikotinpárnák piaca, de egyéb módosításokról is döntött a kormány: csak 20 szál lehet majd a cigarettás dobozokban, de a hevített dohánytermékek csomagolását is konkretizálta egy friss rendelet.
FRISS HÍREK
Hétfőn jelent meg a Magyar Közlönyben a dohánytermékek előállításáról, forgalomba hozataláról és ellenőrzéséről, a kombinált
figyelmeztetésekről, valamint az egészségvédelmi bírság alkalmazásának részletes szabályairól szóló kormányrendelet módosítása, ami a 24.hu értesülései szerint leginkább a nikotinpárnák – hivatalos nevén nikotintasakok – fogyasztóit érinti majd leginkább a gyakorlatban a gyártók mellett.
Információink szerint a szabályozás az EU-val és tagállamaival folytatott nyilvános egyeztetés okán nagyobb részben ismert volt már a dohányipari szereplők számára, és már az év eleje óta vártak a módosítás megjelenésére. A kormánynak ugyanis tájékoztatnia (notifikálnia) kellett az uniós szabályok szerint a többi tagországot is arról, hogy változtatásra készülnek, amit ilyenkor szokásos módon véleményezni lehetett.
Az Orbán Viktor által aláírt rendelet egyik legfontosabb része a dohányzást helyettesítő nikotintartalmú termékekre vonatkozó szabályok rögzítése, ugyanis a snüsszhoz (ez egy porózus, dohánykeverékkel teli tasak, amelyet a felhasználók a felső ajkuk alá tesznek, ahol a nyál felszabadítja a nikotint, amely a fogíny vékony bőrén keresztül felszívódik a véráramba) hasonló, ám dohányt nem tartalmazó nikotinpárnáknak eddig nem volt megfelelő szabályozása.
Szintén újdonság, hogy a nikotintasakokat úgynevezett gyermekbiztos zárral kell majd ellátni, eddig ugyanis jogszabályban ez nem volt rögzítve, emellett tisztázták a fogyasztók részére biztosítandó tájékoztatás és az egészségvédő feliratok kérdését is.
A kormány felismerte, hogy ez problémás terület, és emiatt szabályozták, ez viszont azt is jelenti, hogy egyes termékek el fognak tűnni a dohányboltok polcairól, vagy módosított formában lesznek csak megtalálhatóak ott. A lapunknak nyilatkozó iparági szereplő azt mondta, ez okozhat élénkülést a feketepiacon az érintett termékkategóriákban, tehát ezek ellenőrzésére fokozottan kell majd figyelnie a hatóságoknak.
A nikotinpárna előállításához az egyik ilyen terméket ismertető honlap adatai alapján cellulózt, ízesítőket, édesítőszereket, nikotint, vizet (a megfelelő nedvességtartalom biztosításáért) és stabilizátorként nátrium-kloridot használnak. Ez egy szájon át fogyasztható, dohányt nem tartalmazó termék, ami a nyálkahártyán keresztül szívódik fel.
A nikotintasak népszerűsége itthon a többi dohánytermékhez képest alacsony, de emelkedő tendenciát mutat. 2023-ban kevesebb mint 28 tonnát értékesítettek belőle. Mivel egy nikotinpárna tömege 0,6-0,7 gramm között mozog, így ez körülbelül 40 millió darabot jelent. Összehasonlításként tavaly cigarettából közel 6 milliárd szálat adtak el tavaly.
Forrásunk rámutatott, a füstmentes alternatívákra való átállásban rendre példaként felhozott Svédországban sem a snüssz megy már leginkább, mint évtizedekkel ezelőtt, hanem a nikotinpárna, hiszen az dohánymentes, és lehet beltérben is használni, ezért várható, hogy Magyarországon is többen szoknak majd át erre. Így a szabályozás ilyen tekintetben még épp időben jött.
aminek értesüléseink szerint semmilyen gyakorlati következménye nem lesz. Volt egy időszak, amikor 19 szálas cigis dobozokkal lehetett találkozni, de ez évekkel ezelőtt egy uniós szabályozásnak köszönhetően megszűnt. A most módosított, vonatkozó paragrafus eddig úgy szólt, hogy a dobozokban legalább 20, de legfeljebb 25 szál cigaretta lehet, így azt a lehetőséget vették el a gyártóktól, hogy 20-nál több szálat csomagoljanak egy dobozba. A piacon viszont jelenleg mindegyik cigaretta 20 szálas, így csak a jövőbeni ilyen eshetőségeket zárták ki.