Özvegyi nyugdíj 2024 és 2025-ben: mutatjuk ki mikor jogosult az ellátásra!
Özvegyi nyugdíj 2024 és 2025-ben: mutatjuk ki mikor jogosult az ellátásra! Azt szinte mindenki tudja, hogy özvegyi nyugdíj jár az elhunyt személy házastársának, élettársának, ám sokan egyszerűbbnek hiszik az özvegyi ellátás szabályait, pedig nem azok – véli Farkas András nyugdíjszakértő, aki arról beszélt, milyen feltételeknek kell megfelelnie az igénylőnek.
Legfrissebb híreink
Mi az az özvegyi nyugdíj?
A szabályok szerint az özvegyi nyugdíj az elhunyt nyugdíjas, illetve nyugdíjban nem részesülő, de nyugdíjjogosultságot szerzett elhunyt személy házastársának, bizonyos meghatározott feltételek mellett élettársának, valamint elvált házastársának járó hozzátartozói nyugellátás. Az özvegyi nyugdíj sajátossága, hogy a jogosultsági feltételeknek az elhunyt jogszerző és az özvegyi nyugdíjat igénylő részéről egyaránt teljesülniük kell.
Az özvegyi nyugdíj többféle hozzátartozói nyugellátás összefoglaló neve, amelynek három alapvető fajtája van:
- az ideiglenes özvegyi nyugdíj,
- az ideiglenes özvegyi nyugdíj megszűnését követően feléledő özvegyi nyugdíj, illetve
- az így megszűnt nyugdíj után ismét feléledő, immár végleges özvegyi nyugdíj.
Mindhárom fajtára más szabályozás vonatkozik – tudtuk meg Farkas András nyugdíjszakértőtől.
Melyik esetre mi vonatkozik?
Az ideiglenes özvegyi nyugdíj feltétele, hogy az elhunyt nyugdíjas vagy nyugdíjra jogosul személy kellett hogy legyen. A túlélő hozzátartozónak házastársnak kellett lennie, aki az elhunyttal haláláig egy háztartásban kellett hogy éljen.
Amennyiben az elhunyt nyugdíjas volt, a házastárs az elhunytat a halála időpontjában megillető nyugdíjának 60 százalékával megegyező ideiglenes özvegyi nyugdíjra jogosult, amennyiben nem volt nyugdíjas, az elhunyt megállapított nyugdíjának 60 százaléka illeti, amely a halálozás időpontjától egy évig jár az özvegy számára.
Egy ideje már bejegyzett élettársi kapcsolat esetén is megállapítható özvegyi nyugdíj, itt viszont több feltétel is létezik. Az élettárs akkor jogosult ideiglenes özvegyi nyugdíjra a társa elhalálozása esetén, ha már legalább tíz éve, megszakítás nélkül együtt éltek. Ha még nincsen meg a 10 év, akkor csak abban az esetben jogosult özvegyi nyugdíjra az elhalálozott társ esetén a túlélő, ha van közös gyermekük, és legalább egy évet megszakítás nélkül együtt éltek. Azonos nemű, bejegyzett élettársak esetére ugyanazok a szabályok vonatkoznak, mint a házastársakra, esetükben nem kell igazolni az együtt töltött éveket.
Elvált házastársak vagy házastársuktól legalább egy éve külön élő személyek fő szabály szerint egyáltalán nem jogosultak özvegyi nyugdíjra, amitől egy speciális esetben lehet eltekinteni. Ha az özvegy az elvált házastárstól annak halála időpontjáig házastársi tartást kap, amelyet közjegyző hagyott jóvá, vagy a bíróság állapított meg, akkor a válás ellenére ideiglenes özvegyi nyugdíj illeti meg. Az özvegyi nyugdíj összege ez esetben nem az elhunyt nyugdíjának 60 százaléka lesz, hanem maximum annyi, amennyi házastársi tartásdíjat az elhunyt fizetett.
Amikre az ideiglenes özvegyi nyugdíjnál még érdemes figyelni
Sokan nem tudják, hogy ha a házastársak már a nyugdíjkorhatár betöltése után házasodtak össze, amely jelenleg 65 év, ilyen esetben a nyugdíjkorhatárt betöltött házastárs halála esetén – hiába voltak házasok – az özvegye csak akkor lesz jogosult ellátásra, ha legalább öt évet együtt éltek, vagy korábbi együttélésükből származott közös gyermek – emelte ki Farkas András.
Szintén kizáró szabály vonatkozik arra az esetre ha valaki az élettársa után özvegyi nyugdíjra lenne jogosult, azaz megvan a 10 együtt töltött év vagy a közös gyermek, ám a korábbi elhunyt élettárs után özvegyi nyugdíjat kap. Ez esetben nem lehet duplázni a járandóságot.
Ki kaphat feléledő özvegyi nyugdíjat?
Az özvegyi nyugdíj megszűnése után akkor éledhet fel a jogosultság ismét, ha az özvegy már a házastársa halála időpontjában betöltötte a rá vonatkozó nyugdíjkorhatárt, vagy a halálától számított egy éven belül be fogja tölteni. Ilyen esetben tehát újra be kell adni az igénylést az ellátásra. Amennyiben már betöltötte a nyugdíjkorhatárt, innentől folyamatosan kapja az özvegyi nyugdíjat, miként akkor is, ha az özvegy megváltozott munkaképességű, „leszázalékolt”, vagyis legfeljebb 50 százalékos munkaképességű, és ez fennállt a haláleset bekövetkeztekor vagy az azt követő tíz évben. Az utóbbinál mindez addig lehet érvényben, amíg a megváltozott munkaképesség fennáll.
Ha az özvegy az elhunyt jogán árvaellátásra jogosult, és legalább két, vagy egy, de fogyatékos, tartósan beteg gyermeket nevel, szintén megilleti a feléledő özvegyi nyugdíj. Az előbbi addig áll fenn, amíg valamelyik gyermek árvaellátásra jogosult. Mindhárom esetben az özvegynek kell kezdeményezniük az ellátás újra megindítását.
Tévhitek és tudnivalók az özvegyi nyugdíjról
Sokszor előforduló tévhit, hogy egyes özvegy hölgyek a korkedvezményes, 40 éves nyugdíjazás miatt élethosszig kaphatják az özvegyi ellátást. Esetükben – leszámítva az egészségügyi állapotra vonatkozó kitételt – csak akkor adható végleges özvegyi nyugdíj, ha betöltik a tényleges nyugdíjkorhatárt.
Jó tudni, hogy újra feléledő, és immár élethosszig tartó özvegyi nyugdíjra csak az jogosult, aki az előző, feléledt nyugdíjellátástól számítva maximum tíz éven belül eléri a tényleges nyugdíjkorhatárt – figyelmeztetett Farkas András.
Szintén fontos lehet ismerni azt a szabályt, hogy ha egy özvegyi ellátásban részesülő személy a nyugdíjkorhatár betöltése előtt újra nősül, akkor elveszti az előző házatársa halála miatt kapott özvegyi nyugdíjra vonatkozó élethosszig tartó jogosultságot. Ez esetben az új házassága alapján járhat majd számára a házastársa halála miatti özvegyi nyugdíj. Ha a korhatár előtt kötött házasság valamiért megszűnne, akkor újra feléleszthető az előző házassága miatt járó özvegyi nyugdíj jogosultsága.
Ha egy özvegyi nyugdíjban részesülő személy 65 éves koráig nem köt új házasságot, és onnantól élethosszig kaphatja a járandóságot, majd 65 felett újra házasságra lép, amely legalább öt évig tart, akkor az új házasság után is kaphat özvegyi nyugdíjat, igaz, ilyenkor 30-30 százalékos mértékben. Vagyis ebben az esetben nem veszíti el a korábbi házastársa után járó özvegyi juttatást, tehát ha valaki ebben az életkorban szeretne újra frigyre lépni, érdemes megfontolnia, mikor teszi – hívja fel a figyelmet Farkas András.
Az özvegyi nyugdíj egyébként nem jár automatikusan, mindenképpen az özvegynek kell megigényelnie, és nem is érdemes sokáig várni vele: amint a gyász súlyosabb szakasza lezárult, érdemes beadni az igénylést.