Óraátállítás 2026 – most jött a hír, jöhet a végleges nyári időszámítás!
Óraátállítás 2026 – most jött a hír, jöhet a végleges nyári időszámítás! Az óraátállítás eltörlése nem új téma az amerikai politikában és itt Európában sem.
Hitelfórum.hu >>
Kapcsolódó cikk, óraátállítás >>>
Az óraátállítás eltörlése nem új téma az amerikai politikában, de most minden korábbinál közelebb kerülhet a megvalósuláshoz. A szenátus már 2022 márciusában egyhangúlag megszavazta a nyári időszámítás állandóvá tételét, de a kezdeményezés elakadt a képviselőházban. Trump elnök friss nyilatkozata szerint a kongresszusnak most határozottan kell cselekednie ebben a kérdésben.
Óraátállítás 2026 – most jött a hír, jöhet a végleges nyári időszámítás!
A képviselőháznak és a szenátusnak határozottan törekednie kellene arra, hogy több napfény legyen a nap végén – jelentette ki Trump pénteken a Reuters tudósítása szerint.
Ted Cruz, a szenátus kereskedelmi bizottságának elnöke a problémakör összetettségét hangsúlyozta:
Nagyon valós és összetett kérdések, valamint ellentétes érvek vannak mindkét oldalon.
Cruz szerint ugyan „széles körű egyetértés van az óraátállítás eltörlésében, de a kérdés az, hogy melyik időszámításnál maradjunk”.
Adósságelengedés >>>
Az európai időszámítási rendszerre is hatással lenne
A nyári időszámítás állandósítása mellett érvelők szerint ez világosabb estékhez és élénkebb gazdasági tevékenységhez vezetne az év minden szakában. Ellenzői azonban figyelmeztetnek, hogy ennek következtében a gyerekeknek sötétben kellene iskolába menniük a téli hónapokban.
Az évente kétszeri óraátállítás megszüntetésének hívei elsősorban egészségügyi szempontokra hivatkoznak: a rendszeres időváltoztatás alvászavarokat, egészségügyi problémákat és több közúti balesetet okoz a statisztikák szerint.
Az Egyesült Államokban nem ismeretlen az állandó nyári időszámítás koncepciója – a második világháború alatt már alkalmazták, majd 1973-ban újra bevezették az olajembargó miatti energiafelhasználás csökkentése érdekében. Az intézkedést azonban népszerűtlensége miatt egy évvel később visszavonták. Az amerikai lépés hatással lehet az európai időszámítási rendszerre is. Az EU-ban márciusban jelentették be, hogy visszavonnák az órarögzítésre vonatkozó irányelvet, amelyet még 2018-ban kezdeményezett Jean-Claude Juncker, de a tagállamok közötti megállapodáshiány miatt sosem lépett hatályba.