Óraátállítás 2024 – Most kaptuk a hírt, aminek sokan nem örülnek majd!

Óraátállítás 2024 – Most kaptuk a hírt, aminek sokan nem örülnek majd!

Óraátállítás 2024 – Most kaptuk a hírt, aminek sokan nem örülnek majd! Bár az Európai Unió legutolsó döntése szerint 2024-ben minden országnak véglegesen át kell állnia a választott téli vagy nyári időszámításra, és ezután több óraátállítás nem lesz, egyelőre nincs hír az óraátállítás eltörlésével kapcsolatban. Igaz, ezt az EU-s határidőt is már többször kitolták, a halasztás benne van a pakliban. Ha azonban marad az óraátállítás még idén, akkor tavasz végén készülhetünk erre.



A nyári időszámítás mindig március utolsó vasárnapján kezdődik, így 2024-ben, március 31-én kell majd átállítani az óráinkat – éppen húsvét vasárnapján. A tavaszi szünet és az ünnepnap így legalább megkönnyítheti az átállást idén is. A tavaszi óraátállítás során hajnal 2-kor e hét vasárnap előrefelé, hajnal 3-ra tekerhetjük a mutatót.



A nyári időszámítás (angolul daylight saving time, rövidítve: DST), melyben a helyi időt 1 órával előre állítják az adott időzóna idejéhez képest. Széles körben elfogadott rendszer, alkalmazása jelenleg a Föld népességének közelítőleg negyedét érinti. Magyar elnevezése onnan ered, hogy ez az időszámítás nagyrészt a nyári időszakra esik.



A meteorológiai értelemben vett tavasz akkor kezdődik, ha az időjárásra már több napja az átlaghőmérséklet emelkedése jellemző és a maximum hőmérséklet közelíti a 20 fokot. Bár több különböző 30 napos előrejelzés szerint is márciustól már tartósan 10 fok felett alakulnak majd a maximum hőmérsékletek – közben is lehetnek persze kiugróan meleg napok – a 20-tól még messze vagyunk. Így a meteorológiai tavasz közelebb eshet majd a csillagászati, mint a naptári tavaszhoz.

error: Content is protected !!