Nagy gond van a csapvízzel: Rendkívüli bejelentés érkezett, pont a legnagyobb hőségben!
Nagy gond van a csapvízzel: Rendkívüli bejelentés érkezett, pont a legnagyobb hőségben! Több ország csapvizéből és palackozott vizéből vett mintákban egy örök vegyi anyagot, trifluorecetsav találtak, amely komoly gondokat okozhat az emberi szervezetben.
Friss hírek itt >>
A karlsruhei Víztechnológiai Központ 11 országban vizsgálta meg a csapvizet és a palackozott vizet. Előbbiből 36, utóbbiból 19 mintát elemeztek. Az eredmény azt mutatta, hogy 34 csapvízből és 12 palackozott vízből vett minta tartalmaz trifluorecetsavat (TFA).
A bevizsgált csapvízmintákban átlagosan 710 nanogramm TFA-t találtak literenként, míg ugyanez az adat a palackos vizeknél 278 ng/l volt. A káros anyag mennyisége ugyanakkor elég széles skálán mozogott: a csapvíznél volt olyan minta, amelyben kimutathatatlan volt a trifluorecetsav, és olyan is, amelyiknél 3200 nanogrammot mértek egy liter folyadékban. A palackos vizeknél a legnagyobb kimutatott mennyiség 3200 ng/l volt. A European Pesticide Action Network (PAN Europe), amely a műanyagszennyezés, különösképpen pedig a szintetikus növényvédőszerek ellen küzdő civil szervezeteket tömöríti, 2200 nanogrammnál húzta meg a határértéket.
A TFA mellett a mikroműanyagok is sok gondot okozhatnak
A trifluorecetsav egy (rendkívül hosszú idő alatt) lebomló örök vegyület, amelyet egyre nagyobb mennyiségben mutatnak ki a környezetben, különösen a folyóvizekben, a talajban és az emberi szervezetben. Ennek ellenére ez az anyag nem szerepel az Európai Unió örök vegyületeket tartalmazó listáján, így nem vonatkozik rá az a szabályozás sem, amely 2026-tól 500 ng/literben maximalizálja az ivóvízben megengedett örök vegyi anyagok mennyiségét. A PAN Europe azt szeretné elérni, hogy a TFA is felkerüljön erre a listára, hiszen nyulaknál például kimutatták, hogy születési rendellenességeket okoz.
Noha a palackos vízben kevesebb trifluorecetsavat mutattak ki, nem biztos, hogy jó döntés ezt választani a csapvíz helyett. Ahogy arról a Dívány is írt: korábbi vizsgálatok kimutatták, hogy a műanyag üvegekben található vízben rengeteg mikroműanyag gyűlik fel.