Mi mennyi 2025 – Itt vannak a fontos változások, mutatjuk!

Mi mennyi 2025 – Itt vannak a fontos változások, mutatjuk!

Minimálbér és garantált bérminimum

2025-ben a kötelező legkisebb munkabér – azaz a minimálbér – összege teljes munkaidő esetén bruttó 290 800 forint. Ez hetibérben 66 860 forintot, napibérben 13 380 forintot, míg órabérben 1 672 forintot jelent.

Fontos hírek >>

A garantált bérminimum – amit sokan szakképzett minimálbérként említenek – 2025.01.01-től teljes munkaidős foglalkoztatás esetén bruttó 348 800 forint. Hetibér esetén 80 190 forint, napi bér esetén 16 040 forint és órabér esetén 2 005 forint.

Adóelőleg-nyilatkozatok

Fontos év eleji teendő az adóelőleg-nyilatkozatok leadása a munkáltató vagy kifizető felé. 2025-ben nem történik változás, de 2024.01.01-től a személyi kedvezmény, az első házasok kedvezménye és a négy vagy több gyermeket nevelő anyák kedvezménye esetében nem kell évente leadni az újabb és újabb nyilatkozatot. Ezen három nyilatkozaton található egy sor, melyet bejelölve kérhető, hogy a munkáltató / kifizető mindaddig vegye figyelembe a nyilatkozatot, amíg módosítás vagy lemondás nem történik. Tehát most az év eleji nyilatkoztatásnál figyelemmel kell lenni arra, hogy ki adott le folytatólagos nyilatkozatot és ki az, akinek ismét szükséges leadnia.

A családi kedvezményt és a 30 év alatti anyák kedvezményét továbbra is minden év elején meg kell igényelni abban az esetben, ha év közben szeretnénk érvényesíteni.

Ha csak az adóbevalláskor egy összegben szeretnénk visszakapni az adót, akkor nem kell nyilatkozatot leadni.

A 25 év alatti fiatalok kedvezményét továbbra sem kell igényelni, mert ez egy automatikus kedvezmény. Csak abban az esetben kell nyilatkozatot leadni, ha nem kérjük a kedvezmény érvényesítését.

Személyi kedvezmény

Azok vehetik igénybe, akik súlyos fogyatékosságról szóló orvosi igazolással rendelkeznek, rokkantsági járadékra, fogyatékossági támogatásra való jogosultságról szóló határozattal rendelkeznek. Érvényesíthető havonta, vagy adóbevalláskor egy összegben. 5 évre visszamenőleg önellenőrzéssel visszaigényelhető.

Összege 2025-ben bruttó 96 900 forint havonta, ami nettó 14 535 forintnakfelel meg.

Első házasok kedvezménye

Az első házasok kedvezményére az a házaspár jogosult, ahol a házastársak legalább egyikének ez az első házassága.

Először a házasságkötést követő hónaptól vehető igénybe, 24 hónapon keresztül. Ha az igénybe vevő 25 év alatti, akkor a 25 év alatti kedvezmény lejárta után kezdődik a 24 hónap. Érvényesíthető havonta, vagy egy összegben az adóbevalláskor.

Összege változatlan, továbbra is bruttó 33 335 forint, nettó 5 000 forint havonta.

25 év alatti fiatalok kedvezménye

2025-ben havonta bruttó 656 785 forint jövedelemig érvényesíthető, ami azt jelenti, hogy nettó 98 518 forinttaltöbb marad a 25 év alatti munkavállalónál. A kedvezmény abban a hónapban érvényesíthető utoljára, amelyben a fiatal betölti a 25. életévét. Érvényesíthető év közben havonta vagy az adóbevallásban egy összegben is.

30 év alatti anyák kedvezmény

A 30 év alatti anyák kedvezményére jogosult az a 25. életévét betöltött fiatal anya, aki a vér szerinti vagy örökbe fogadott gyermekére vagy magzatra tekintettel családi kedvezmény érvényesítésére jogosult és még nem töltötte be 30. életévét.

Szintén havi bruttó 656 785 forintig érvényesíthető, ami nettó 98 518 forintot jelent. Érvényesíthető havonta, vagy egy összegben az adóbevalláskor.

Családi kedvezmény

Számítási módja nem változott, azonban összegében jelentős változás történik. Összegét két lépcsőben emelik: először 2025. július 1-jétől emelkedik, majd 2026. január 1-jétől ismét.Továbbra is érvényesíthető havonta, vagy egy összegben az adóbevalláskor.

SZÉP kártya

Az alap keretösszeg változatlanul 450 000 forint/év. A keretösszeget év közben kezdődő vagy végződő munkaviszony esetén arányosítani szükséges.

Változás, hogy 2025.01.01-től bevezetnek egy új zsebet, „Aktív Magyarok” néven, melyet aktív időtöltéssel kapcsolatos szolgáltatásokra tudunk felhasználni. Ezen zsebre utalható keretösszeg 120 000 forint/év.

Ezzel együtt tehát a SZÉP kártya teljes keretösszege 2025-ben 570 000 forint lesz.

További újdonság, hogy bővül a felhasználhatósági kör is. Lakásfelújítási célokra is felhasználhatólesz, de csak a 2025.01.01-jén kártyán lévő összeg, valamint a 2025-ben munkáltató által ráutalt összeg 50%-a.

Lakhatási támogatás

Újdonság 2025-től, hogy a munkáltatók munkavállalóiknak úgynevezett lakhatási támogatást adhatnak, nagyon kedvező adózási feltételek mellett. A támogatást minden 35 év alatti munkavállalónak adható, mindösszesen 15% szja és 13% szociális hozzájárulási adó megfizetése mellett, havonta maximum 150 000 forint értékben, azaz éves szinten összesen és maximum 1 800 000 forint összegben.

A támogatás felhasználható lakáscélú hitel törlesztésére, valamint lakbér fizetésére. A felhasználási célt a munkavállalónak igazolnia szükséges kölcsön- vagy bérleti szerződéssel. Amennyiben hiteltörlesztésről van szó, úgy a munkáltató közvetlenül a banknak utalja a havi részleteket. Amennyiben pedig lakbérről beszélünk, úgy a munkáltató a munkavállalónak, de akár közvetlenül a főbérlőnek is fizethet.

A munkavállalónak a felhasználási cél igazolásával egyidejűleg nyilatkoznia kell arról is, hogy milyen bankszámlaszámra kéri a juttatást. Szerződés vagy bankszámlaszám változás esetén köteles a munkáltatót 5 munkanapon belül értesíteni.

Fontos tudni, hogy amennyiben a tárgyévben nyújtott támogatás összege meghaladja a hitelszerződés vagy lakbér igazoltan megfizetett összegét, akkor a különbözet 50%-át különbözeti bírságként kell feltüntetni a személyi jövedelemadó bevallásban és ezután 15% szja-t kell fizetni.

Adók, járulékok

A munkabérből 2025-ben is 15% személyi jövedelemadót és 18,5% társadalombiztosítási járulékotkell levonni mielőtt kézhez kapnánk. Természetesen a különböző adókedvezményekkel a fizetendő adóteher csökkenthető. A munkabér után 13% szociális hozzájárulási adófizetendő, ami szintén csökkenthető különböző szocho kedvezményekkel.

Egészségügyi szolgáltatási járulék

Az eü. szolgáltatási járulék 2025-ben havonta 11 800 forint (napi 390 forint), melyet akkor kell fizetni, ha megszűnik a jogosultság az egészségügyi szolgáltatásra, például a munkaviszony megszűnése miatt.

A NAV automatikusan értesíti azokat, akinek fizetési kötelezettségük van.

Egyszerűsített foglalkoztatás

Az egyszerűsített foglalkoztatás feltételei 2025-ben sem változtak, csupán a minimálbérek és a közterhek mértéke.

Szakképzettséget nem igénylőmunkakör esetén a minimum órabér 1 421 forint, a napi mentesített keretösszeg– ami alatt nem kell a munkavállalónak szja-t fizetni – 17 394 forint.

Szakképzettséget igénylőmunkakör esetén a minimum órabér 1 744 forint, a napi mentesített keretösszeg pedig 20 852 forint.

Egyszerűsített foglalkoztatásra irányuló szerződés létesítésekor a munkáltatónak munkáltatói tájékoztatót és adatkezelési tájékoztatót kell adnia, valamint készpénzben történő fizetés esetén egy erről szóló megállapodást is alá kell írniuk.  Az egyszerűsített foglalkoztatás megszűnésekor pedig minden munkaviszony megszűnésekor kiadandó igazolást is ki kell adni.

Az egyszerűsített foglalkoztatás után fizetendő közterhek a következőképpen alakulnak:

– mezőgazdasági és turisztikai idénymunka esetében 1 500 Ft/nap,

– alkalmi munka esetében 2 900 Ft/nap,

– filmipari statiszta esetében 8 700 Ft/nap.