Site icon Hitel fórum – családi pénzügyek

Itt a kormány bejelentése – Új rendelet lépett életbe januártól, megjelent a Közlönyben is!

Itt a kormány bejelentése – Új rendelet lépett életbe januártól, megjelent a Közlönyben is!

Itt a kormány bejelentése – Új rendelet lépett életbe januártól, megjelent a Közlönyben is! Nagyot változik az életünk január 1-jétől. Az új év beköszöntével számos változás lépett életbe Magyarországon, amelyek érintik mindennapi életünket, pénzügyeinket és jogi kereteinket.

( Friss hírek )

Nézzük meg, milyen friss fejlemények várhatók az év elején!

1. Jövedéki adóemelés: drágul a tankolás

A Mol bejelentése alapján január 1-jével életbe lépett egy jövedéki adóemelés, mely érinti a benzin és a gázolaj árát. A literenként 41 forintos adóemelés hatását a Mol fokozatosan vezeti be az üzemanyagok árában. Kezdetben átmenetileg 20 forinttal emelkedett az üzemanyagok literenkénti ára, majd január 15-én további 21 forintos emelés következik.

2. Lakáshitelek: csökken az önkéntes THM-plafon

2024-től a lakáshitelek önkéntes teljeshiteldíj-mutató (THM)-plafonja 8,5%-ról 7,3%-ra csökken. Ez azt jelenti, hogy a hitelkamatok várhatóan csökkenni fognak, ami kedvezőbb feltételeket teremt a lakáshitel igénylők számára. Ugyancsak változik az önkéntes kamatplafon vállalati hitelek esetében, ahol 9,9%-ra csökken.

3. Lakáshitelek: magasabb hitelösszeg korlát nélkül

Az új rendelet lehetővé teszi, hogy 41 év alatti ügyfelek akár a lakóingatlan értékének 90%-át is felvegyék lakáshitel formájában. A korábbi korlát 80% volt, tehát növekszik az elérhető hitelösszeg, ami könnyebbséget jelenthet a lakáshoz jutás szempontjából.

4. Autópálya-matricák: bővült díjkötelesek köre

Az M0-s korábban ingyenes szakaszai is fizetőssé váltak, beleértve a déli és a keleti szektort, valamint a Megyeri híd. Az M31-es út is fizetőssé vált. A Nemzeti Útdíjfizetési Szolgáltató Zrt. honlapján elérhetők az új díjszabások.

5. Bérnövekedés pedagógusoknak

A Belügyminisztérium bejelentése szerint a pályakezdő pedagógusok fizetése 2024. január 1-jétől 32,2%-kal emelkedik, elérve a 528 800 forintos illetményt. A pedagógusok átlagbére is emelkedik, az új bérsávok alapján havi illetmények a pedagógus besorolástól függően 538 ezer és 750 ezer forint között lesznek.

6. Fogyasztóvédelmi változások: békéltető testületek hatáskörének bővülése

A békéltető testületek 2024. január 1-jétől hatékonyabb határozatokat hozhatnak, beleértve a kötelezést is, amennyiben a fogyasztó kérelme megalapozott és az ügytárgy értéke 200 ezer forint alatti. Ez azért jelentős, mert korábban csak akkor kerülhetett sor bírósági úton végrehajtható határozat meghozatalára, ha a felek egyezséget kötöttek, a vállalkozás alávetési nyilatkozatot tett, vagy magára nézve a döntést kötelezőnek ismerte el. Így a fogyasztóvédelmi eljárás gyorsabb és hatékonyabb lehet a kisebb értékű ügyekben.

7. Szélerőművek telepítése: szabályozás enyhítése

Január elsejétől enyhítették a szélkerekek létesítésének jogszabályi feltételrendszerét. A védőtávolság az európai gyakorlatnak megfelelően 700 méterre csökkent, és megszűnt a pályáztatási követelmény. A változások azt is jelentik, hogy a szélkerékek engedélyezése könnyebbé válik, és az eljárási határidő legfeljebb 50 nap lehet.

Ezen újévi változások célja a gazdasági és társadalmi környezet optimalizálása, és remélhetőleg hozzájárulnak a jobb életminőség eléréséhez Magyarországon. Figyelemmel kell kísérni ezeket a fejleményeket, hogy időben alkalmazkodni tudjunk a változó körülményekhez.

8. Szabadnap

2024-től a szülő rendelkezhet arról, hogy mikor veszi ki a gyerekek után járó pótszabadságot. A szabályozás szerint a gyerek 16 éves koráig egy gyerek után évente két nap, két gyerek után négy, kettőnél több gyerek után hét nap pótszabadság jár a szülőnek. Az indoklás szerint ekkor is érvényesül az az általános szabály, hogy a munkáltató kivételesen fontos gazdasági érdek vagy a működését közvetlenül és súlyosan érintő ok esetén a pótszabadság kiadását legfeljebb hatvan nappal elhalaszthatja, illetve a megkezdett pótszabadságot megszakíthatja.

9. CSOK és Falusi CSOK: az egyik megszűnik, a másik kibővül

A családi otthonteremtési kedvezmény (CSOK) egy vissza nem térítendő állami támogatás, ami az egyik legfontosabb eleme a lakástámogatási rendszernek 2023-ban. A klasszikus családi otthonteremtési kedvezmény azonban már nem lesz elérhető 2024-től a nagyobb településeken. Ezzel gyermekszámtól és lakáscéltól függően 600 ezer forint és 10 millió forint közötti összegtől esnek el a családok.

A CSOK egy speciális fajtája, a preferált kistelepüléseken – és külterületi tanyákon – elérhető Falusi CSOK viszont továbbra is megmarad. Sőt, a támogatás összege emelkedik, a lakáscélok köre pedig kibővül. A támogatás meglévő ingatlan bővítésére és/vagy korszerűsítésére, új egylakásos lakóépület vásárlására, építésére, valamint használt lakás vásárlásával egybekötött korszerűsítésre és/vagy bővítésre igényelhető.

Új egy lakásos lakóépület vásárlására, építésére, valamint használt lakás vásárlásával egyidejű korszerűsítésre és/vagy bővítésre elérhető támogatás összege:

Meglévő lakás korszerűsítése és/vagy bővítése esetén a támogatás összege:

Exit mobile version