Így kell locsolni a kiégett füvet, hogy újra zöldben pompázzon a kerted!

Így kell locsolni a kiégett füvet, hogy újra zöldben pompázzon a kerted!

Így kell locsolni a kiégett füvet, hogy újra zöldben pompázzon a kerted! A legjobb, ha megelőzzük a bajt, így rendszeresen öntözzük a gyepet, hogy ne éghessen ki. Ha pedig már öntözünk, figyeljünk rá, hogy ne csak rövid ideig öntözzük meg a füvet. Ha mindig csak egy kevés vizet adunk neki, mindig csak a talaj felülete lesz nedves, így a fű nem lesz arra kényszerítve, hogy a gyökereit mélyre eressze és a mélyebb talajrétegekből szívja fel a vizet. Ezért, ha nincs időnk, inkább hagyjunk ki egy öntözést, de a következő öntözés már hosszú ideig tartson.

Hitelfórum.hu

A fűnek egyszerre legalább 15 liter vízre van szüksége. Ha nem mi magunk öntözünk, akkor a legcélszerűbb, ha egy adott zónánál a melegebb, nyári napokon 30 perces öntözésre állítjuk be az automatát. Ez kellő idő ahhoz, hogy egy átlagos méretű gyep talaja át tudjon nedvesedni. Csak akkor öntözzük minden nap a gyepet, ha tartósan 30 Celsius-fok feletti a hőmérséklet.

Ha ugyanis feleslegesen öntözzük a gyepet napi rendszerességgel, akkor hasonlóan a rövid idegi tartó öntözéshez, a fű gyökerei meg fogják szokni, hogy rögtön a talaj felső rétegeiből táplálkozhatnak, és nem nyúlnak le mélyebben a gyökerek, még az ínséges időszakokban sem. Fontos, hogy éppen ezen okok miatt soha ne jusson eszünkbe csepegtetőre állítani az öntözőt!

Arra is ügyeljünk, hogy a fű ne álljon pangó vízben. Mivel a gyomok többsége nagyon is kedveli a pangó vizet, így, ha nem szabunk gátat az öntözésnél a felesleges vízmennyiség gyepre történő kijuttatásának, azzal a különféle egynyári perje és muharfélék a nyár végére teljesen átveszik a hatalmat a gyep felett. A gyep pedig fulladozni fog egy ideig, majd feladja.

Az esti öntözést pedig felejtsük el akkor, amikor kánikula van. Ekkor a talaj fel van melegedve, és a víz hatására nagy lesz a kipárologtatás, így a fű hamarosan a gombás fertőzések melegágya lehet. Időzítsük inkább az öntözést reggelre, amikor még nincs napsütés, de a fűnek elég ideje lesz felszáradni estig.

Tápanyagot is pótoljunk

Ha már jól kitanultuk a helyes öntözést, akkor tanuljuk ki a fű táplálásának módját is. A fűnek ugyanis egyáltalán nem elég, ha megfelelően öntözzük, tápanyag pótlásra is szüksége van. A növények, így a fű számára is, a legfontosabb tápanyagok a nitrogén (N), amely a növekedést segíti, a foszfor (P), amely a gyökérképződést támogatja, és a kálium (K), amely erősíti a sejtfalat, szabályozza a vízháztartást és segít a fűnek, hogy jobban átvészelje a telet. A fotoszintézishez pedig magnézium (Mg) és vas (Fe) szükséges.

A gyepműtrágyákból sok fajta létezik, így mindig a fű korát és az adott évszakot figyelembe véve válasszunk. Tavasztól kezdődően a sok öntözés hatására a fű folyamatosan növekszik, így rendszeres tápanyag utánpótlásra van szüksége. Érdemes tehát havonta-kéthavonta tápanyagot juttatnunk a gyepünk részére.

Tavasszal főleg nitrogénben gazdag műtrágyára van szüksége a gyepnek, amellyel meg tudjuk erősíteni a hosszú, téli hónapok után. Ha ezt megadjuk neki, akkor 8-10 hétig nem szükséges újabb tápanyagot pótolni. Nyáron azonban újabb dózisra van szüksége, melyet érdemes legalább kéthavonta megadni neki. De ekkor már nem elég csak a nitrogént pótolni, hiszen ekkor a levélzet megnyúlna, és ritkásnak tűnne. Így hát érdemes minden szükséges tápanyagot megadni a gyepnek a nyár folyamán.

Ez a helyes fűnyírás titka

Természetesen az sem mindegy, hogyan vágjuk a füvet. Fontos, hogy mindig éles legyen a fűnyíró kése. Arra is ügyeljünk, hogy ne vágjuk túlságosan rövidre, a kaszálék pedig soha ne maradjon a gyepen. Ha rajta hagyjuk, a fű nem jut elég napfényhez, nem járja át jól a levegő, és emiatt gombás fertőzések támadhatják meg.

Ha túlságosan rövidre nyírjuk a füvet, még kevésbé tudja megvédeni magát a hőségtől és a napsütéstől, így hamarosan ki fog égni. A legjobb, ha megvárjuk, míg jön egy nagyobb eső, és amikor felszárad, már lehet is nyírni. Ha mindenképpen le szeretnénk vágni a füvünket, akkor érdemes a gyep magasságát 6-8 centiméternél hosszabbra hagyni, mert így árnyékot tud adni magának, és nem ég ki.

Ne reggel nyírjuk a füvet, amikor még harmatos, hanem inkább délelőtt, amikor már kellően száraz, de még nem éri túlságosan erős napfény. A levágott rész soha ne haladja meg a fű teljes hosszának egyharmadát, különben könnyen megsárgul és rengeteg nitrogént is veszíthet a füvünk. Ahogy egyre hűvösebb lesz az idő, úgy hagyjuk egyre hosszabbra a füvet. Azonban arra mindig ügyeljünk, hogy a fűnyírónk pengéje elég éles legyen, hogy a nyírás során ne roncsoljuk a fűszálakat. Így hát ne csak a gyepre, a fűnyíróra is figyeljünk oda. Élezzük rendszeresen, és tisztítsuk meg minden egyes fűnyírás után.

Így mentsd meg a kiégett füvet

Amennyiben megtörtént a baj és kiégett a fű, még nincs minden veszve. A következőket teheted a megmentése érdekében amit itt írtak.

1. A fűnek általában csak a felszíne szárad ki, így a gyökerek túlélhetik. Ehhez természetesen arra van szükség, hogy ne hagyjuk hetekig szenvedni a füvet, hanem alaposan öntözzük meg, így idővel újra szívesen fogunk ránézni és rálépni.

2. Nem elég csak a víz, ha kiégett a füvünk. A tápanyagot is pótolni kell. Erre a legalkalmasabb időpont a nyár vége, vagy az ősz eleje. Ilyenkor sok káliumra és kevés nitrogénre van szüksége a fűnek, hogy regenerálódjon, és fel tudjon készülni a télre.

3. Két héttel azután, hogy trágyáztuk, lazítsuk meg a gyepet. Ekkor el tudjuk távolítani azokat a csomókat, amelyek filcesedtek, és a végleg kipusztult fű helyére fűmagot vethetünk. Ügyeljünk rá, hogy a mag csak akkor csírázik majd ki, ha rendszeresen öntözzük.

4. A fűmagok esetében válasszunk olyan fajtát, amelyik jobban viseli a szárazságot, így a kánikula idején is tovább lesz szép a pázsit, illetve, ha meg is ég, sokkal hamarabb fog tudni regenerálódni.

5. Nagyon fontos a helyes és rendszeres öntözés!

6. Ne nyírjuk túlságosan rövidre a füvet, hiszen úgy még kevésbé lesz képes megvédeni magát a napsütéssel szemben. A rövid fűszálakat sokkal gyorsabban tudja kiégetni a nyári napsütés, mint amikor a hosszabb fűszálak árnyékot vetnek egymásra. Elég kéthetente füvet nyírni, sőt, ha ki van száradva, még ritkábban is.