Hőségriadó! Kiadták a riasztást Magyarországra, változnak a munkavégzés szabályai!

Hőségriadó! Kiadták a riasztást Magyarországra, változnak a munkavégzés szabályai!

Hőségriadó! Kiadták a riasztást Magyarországra, változnak a munkavégzés szabályai! Szerdától szombat éjfélig harmadfokú hőségriasztás lép életbe – közölte közös közleményében a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ és a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság kedden.

Legfrissebb hírek

Az országos tiszti-főorvos döntése alapján a hőségriadó szerda 0 órától lép életbe és szombat éjfélig tart, az egész ország területén.




Indoklásként azt írják, a hőség az egészséges szervezetet is megviseli, de a kisgyermekek, az idősek, a várandósok, valamint a szív- és érrendszeri betegséggel élők különösen veszélyeztetettek. A két állami szerv azt kéri, mindenki fogyasszon sok vizet, a déli órákban ne legyenek a tűző napon, használjanak napvédő krémeket, hordjanak sapkát vagy kalapot.

Érdemes a hőség csúcsán árnyékban vagy hűs, légkondis helyiségben lenni (lista itt), és kerülni a megterhelő fizikai munkát. Aki strandol, mielőtt vízbe megy, felhevült testét hűtse le, ne ugorjon izzó testtel a vízbe.

Az autósokra is hatással lehet a nagy meleg. Ha már autó, a parkoló kocsikban pár percre se hagyjuk ott a gyerekeket és állatokat, még a félárnyékban álló autó is veszélyesen felmelegedhet. Ha bárki kocsiban hagyott gyereket vagy háziállatot lát, arra kérik, hívja a 112-es segélyhívót.




Szabadtérben csak a kijelölt tűzgyújtó helyeken rakjunk tüzet. Már ha a vármegyénkben nincs tűzgyújtási tilalom. Ilyenkor nem javasolt elégetni a kerti zöldhulladékot. Ha grillezünk, bográcsozunk, a tüzet ne hagyjuk felügyelet nélkül.

Egy napja még azt írtuk, kedden már szinte mindenhol átlépi a hőmérséklet a 30 fokot, szerdától a déli területeken pedig 35 fölé melegszik a levegő. A legmagasabb értékek helyenként a 37-38 fokot is elérhetik, így a várható hőség miatt a HungaroMet szerdára három (Békés, Csongrád-Csanád, Bács-Kiskun), csütörtökre öt (a fentiek mellett Tolna és Baranya) déli vármegyére adott ki másodfokú hőségfigyelmeztetést. Ezeken a területeken a napi középhőmérséklet 27 fok felett alakulhat.

Melegfronti tünetek

Hétfőn front nem lesz felettünk, de melegszik az idő, emiatt melegfronti jellegű tünetek jelentkezhetnek az arra érzékenyek körében. Fejfájás, migrén, keringési panaszok, légzési problémák, szédülés, rosszullét, dekoncentráltság, bágyadtság és fáradékonyság egyaránt előfordulhat. Alváspanaszok is jelentkezhetnek.




Záporok, zivatarok környezetében átmenetileg felerősödhetnek az asztmások panaszai, valamint a pázsitfűfélékre allergiások tünetei, ezért az érintettek ebben az időszakban lehetőleg tartózkodjanak zárt térben. 10 és 16 óra között nagyon erős, helyenként extrém erős lesz az UV-sugárzás, ezért a szabadban ajánlott gondoskodni bőrünk megfelelő védelméről.

Az Időkép orvosmeteorológiai jelentése szerint nem ajánlatos a tűző napon tartózkodni, mert könnyen napszúrást kaphatunk.

Amennyiben akár zárt, akár szabad térben végzett munka esetében a munkahely hőmérséklete meghaladja a 24 fokot, védőitalt kell biztosítani a dolgozóknak, legalább fél óránként 14-16 fokos ivóvizet.

Bizonyos munkatípusnál, bizonyos hőmérséklet esetén 1 órán belül pihenő időt kell adni a dolgozóknak, a hőmérséklet növekedése esetén egyre nő az egy órán belüli pihenő idő aránya.

A munkavédelmi törvény rendelkezik, hogy a munkavégzéshez megfelelő környezet szükséges. Ez azt jelenti, hogy megfelelő mennyiségű és minőségű levegőt kell biztosítani a dolgozók számára.




E törvény egyik végrehajtási rendelete szól arról, melyek a konkrét munkavédelmi követelmények. Az idézett rendelet írja elő azt, hogy a különböző típusú, (például szellemi, fizikai) munka esetében milyen kell, hogy legyen a levegő hőmérséklete.

Amikor védőitalt kell biztosítani

Amennyiben akár zárt, akár szabad térben végzett munka esetében a munkahely hőmérséklete meghaladja a 24 fokot, védőitalt kell biztosítani a dolgozóknak, legalább fél óránként 14-16 fokos ivóvizet.

Vagyis, nem kötelező az ásványvíz. E célra alkalmas az ízesített, alkoholmentes ital is, ennek cukortartalma nem haladhatja meg a 4 súlyszázalékot.

A pihenőidő mértéke

Bizonyos munkatípusnál, bizonyos hőmérséklet esetén 1 órán belül pihenő időt kell adni a dolgozóknak, a hőmérséklet növekedése esetén egyre nő az egy órán belüli pihenő idő aránya.

Például, közepesen nehéz fizikai munka esetében 30,5 foknál, nehéz fizikai munka esetében 28,5 foknál egy órán belül 25 százalék (vagyis negyedóra) a pihenő idő. Közepesen nehéz fizikai munka esetében 31,5 foknál, nehéz fizikai munka esetében 30 foknál már ötven százalék (félóra) egy órán belül a pihenő idő.

Közepesen nehéz fizikai munka esetében 32,5 foknál, nehéz fizikai munka esetében 31 foknál már 75 százalék a pihenő idő. Ezeket nem lehet úgy értelmezi, hogy napi 4 vagy 2 órát kell dolgozni és utána haza lehet menni, a pihenő időt minden órában ki kell adni.




Kritikus hőmérsékleti határnak számít, amikor a munkavállaló testhőmérséklete meghaladja a 38 Celsius fokot, ebben az esetben a továbbiakban munka nem végezhető, illetőleg a hatóságnak a munkavégzést meg kell tiltania.

A munkavédelmi felügyelőségek fokozott figyelmet fordítanak a munkavédelmi ellenőrzések során azon munkavállalók egészségének és biztonságának védelmére, akik a kedvezőtlen klímakörnyezet miatt a szokásosnál is fokozottabb megterhelésnek és igénybevételnek lehetnek kitéve a szabadtéri- vagy a zárttéri munkahelyeken.

Fontos felhívni a figyelmet arra, hogy az esetlegesen előforduló panaszok (például: fejfájás, szédülés, szemkáprázás, szomjúság, szapora szívverés) esetén, a munkát azonnal abba kell hagyni és szükség esetén orvosi ellátást kérni.

error: Content is protected !!