Hatalmas fordulat a boltok kasszáinál – Erre készüljenek a nyugdíjasok március 1-től!
Hatalmas fordulat a boltok kasszáinál – Erre készüljenek a nyugdíjasok március 1-től! A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint januárban a fogyasztói árak 5,5%-kal emelkedtek az előző év azonos időszakához képest, míg az élelmiszerek ára ennél is gyorsabban nőtt, 6%-os emelkedéssel. A nyugdíjasok árindexe az összesített mutatóval együtt nőtt, így 5,3%-os emelkedésről beszélhetünk januárban.
Kapcsolódó cikkünk >>
Ez hasonló mértékű emelkedés, mint amilyen 2023 decemberében történt, amikor a nyugdíjas árindex is 5,3%-os növekedést mutatott. A pénzromlás ilyen mértékű gyorsulása jelentős hatással van a mindennapi megélhetésre, és az élelmiszerek ára minden eddigi rekordot megdöntött.
2024 végén még a pénzromlás mértéke 3,7%-ra csökkent, így a januári 5,5%-os emelkedés egy újabb figyelmeztetést jelent. A magasabb infláció különösen a nyugdíjasok, alacsony jövedelmű háztartások, és a három vagy több gyerekes családok számára okoz problémát, akiknek vásárlóereje az emelkedő árakkal nem tart lépést.
Az elmúlt időszakban a vállalatok költségei folyamatosan emelkedtek. Az importárak 2024 májusa óta, az ipari termelői árak pedig 2023 júliusa óta növekvő tendenciát mutatnak. Ennek ellenére a fogyasztói árak egyelőre nem tükrözik ezt a növekedést. Az MNB szerint ennek egyik fő oka a vállalati profitok csökkenése.
A jegybank elemzése több példát is hoz arra, hogy egyes szektorokban jelentős áresés vagy a vártnál kisebb mértékű drágulás volt tapasztalható az elmúlt hónapokban. Ezek jellemzően olyan területeken fordultak elő, ahol korábban jelentősen nőttek a profitok. Például a tésztafélék és a tartósított lisztes áruk esetében, ahol 2022-2023-ban 265, illetve 107 százalékos profitnövekedés volt, 2024 májusa óta 4,1 és 4,5 százalékos árcsökkenés következett be.
Táblázat – így emelkedtek az élelmiszerárak >>>
Az MNB azonban figyelmeztet, hogy ez a tendencia nem feltétlenül marad tartós. A kiskereskedelmi és szolgáltató szektorban működő cégek árvárakozásai 2024 novemberétől ismét emelkedni kezdtek. „Ha a vállalati árvárakozások tartóssá válnak, akkor a költségek emelkedése és az import drágulása késleltetve, de megjelenhet újra a fogyasztói árakban is” – állapítja meg a jegybank.
A 2025-ös inflációs kilátásokat illetően az MNB több forgatókönyvet vázol fel. A legjobb esetben 3,3 százalékos, a legrosszabb esetben 4,1 százalékos éves átlagos inflációra számítanak. Az elemzők egyetértenek abban, hogy az év első hónapjaiban magasabb lehet az infláció, mint 2024 végén, majd ezt követően lassulás várható.
Az MNB hangsúlyozza, hogy kulcsfontosságú lesz a 2025 eleji vállalati átárazások mértéke, amely meghatározhatja a profitinfláció lassulásának tartósságát. A jegybank szerint érdemes figyelemmel kísérni az év eleji árváltozásokat, hogy pontosabb képet kaphassunk a gazdasági folyamatokról.