Figyelem! 50 fokos nyarak és mínusz 30 fokos telek jöhetnek Európában hamarosan!

Figyelem! 50 fokos nyarak és mínusz 30 fokos telek jöhetnek Európában hamarosan!

Figyelem! 50 fokos nyarak és mínusz 30 fokos telek jöhetnek Európában hamarosan! Nagyjából 50 százalék esély van arra, hogy még ebben az évszázadban a kritikus szint alá süllyed az Atlanti-óceáni Meridionális Áramlás Rendszer (AMOC), ami súlyos következményekkel járhat Európában és Észak-Amerikában. Ez tovább erősítené az anticiklonális időszakokat, és 40-45 fokos nyarakra és mínusz 30-35 fokos telekre kellene készülni.

Kapcsolódó cikk, hőségriasztás >>

Kutatók szerint van esély az Atlanti-óceáni Meridionális Áramlás Rendszer (AMOC – Atlantic Meridional Overturning Circulation) összeomlására, ami gyökeresen átalakíthatja a Föld időjárását. Ez a nagy, mélytengeri áramlási rendszer meghatározó szerepet játszik a Föld éghajlatának alakításában, különösen az Atlanti-óceán térségében – írja az InfoStart.

Az AMOC egyfajta „szalagfűrész” áramlásként működik, amely a Föld különböző részei között szállítja a hőt. A működése a sűrűségkülönbségeken alapul, amelyek a víz hőmérsékletének és sótartalmának változásai miatt jönnek létre.

Sajnos most a legtöbb szimuláció azt mutatja, hogy ebben az évszázadban megvan az esélye annak, hogy kritikus szint alá süllyed az AMOC ereje, ami drasztikus éghajlatváltozást okozna Európában, illetve Észak-Amerikában

– mondta az InfoRádiónak Kovács Erik, a Klímapolitikai Intézet vezető kutatója.

Hozzátette, hogy akár egy évtized alatt 5-10 Celsius-fokkal is csökkenhet a hőmérséklet. Mind nyáron, mind télen jelentős csapadékhiányok lennének, tízből kilenc évben erőteljes aszályok. Ez tovább erősítené az anticiklonális időszakokat, és 40-45 fokos forró nyarakra és mínusz 30-35 fokos hideg telekre kellene felkészülni.

A jelenség okáról elmondta, hogy a felmelegedés miatt olvadó grönlandi gleccserek állnak a hátterében, mert az így az óceánba kerülő édesvíz megváltoztatja a víz sótartalmát, márpedig az AMOC-ot az tartja életben, hogy az áramlás közben megváltozik a sebessége és a sótartalma. A hatalmas éves hőingadozáshoz a szervezet hozzá tud szokni a szakember szerint, viszont komoly energetikai kihívást jelent majd, mert főként Nyugat-, illetve Észak-Európában drasztikusan emelkedne mind a fűtési, mind a hűtési igény.