Fával fűtesz? Sokkoló hír érkezett, sokan nem készültek erre!
Fával fűtesz? Sokkoló hír érkezett, sokan nem készültek erre! Egyetlen hónap alatt 13 százalékkal drágult a fabrikett Magyarországon a KSH adatai szerint. A tűzifa mázsaára ennyire nem lőtt ki. De így is komoly pofonba futhat bele, aki a kemény hidegek beállta előtt kapkodva intézné a vásárlást. És itt nem csak az egyre szaporodó átverésekre kell gondolni. Rengeteg pénzt bukhatunk azon is, ha nem ismerjük az egyes tüzelőfajtákat.
A KSH friss adatai szerint egy mázsa fabrikett októberben átlagosan 20 380 forintba került,
Ami egyetlen hónap alatt 13 százalékos drágulást jelent. A jobb fűtőértékű tüzelő ára tavaly szeptemberhez képest pedig sokkoló mértékben, 92,8 százalékkal emelkedett.
A tűzifa ára stabilabb képet mutat. A szeptemberhez képest majdnem 4 százalékkal csökkent, októberben átlagosan 8010 forintba került egy mázsa. Viszont tavaly nyárhoz képest ez is 60 százalékos áremelkedésen ment át, ami igencsak fájhat a fával fűtőknek. Így pedig egyáltalán nem mindegy, hogy milyen tüzelőanyaggal oldjuk meg az otthon melegét, aki rosszul választ fafajtát, az keményebben ráfizethet!
A tavalyi népszámláláson 619 573 háztartás jelölte meg, hogy kizárólag fával fűtenek, ez bő 80 ezerrel kevesebb, mint a 2011-es népszámláláson volt, de még mindig jelentős hányad a lakosság körében. Emellett 543 928 háztartás fűt vegyesen gázzal és fával, úgyhogy összességében majdnem 1,2 millió ingatlantulajdonos törheti a fejét, hogyan is kellene megoldani a fűtést.
Mennyire számít a fafajta?
Ahogy a fentiekből kiderül, nagyon is! A Nébih tájékoztatása szerint a lágylombos és fenyő fafajok fűtőértéke valóban alacsonyabb. Éppen ezért nagyobb tárolóhelyre lesz szükséged, és többször kell a tűzre tenned, ha ilyenekkel fűtesz. A bükknek ezzel szemben kiváló a fűtőértéke. Vékony a kérge és kevés a hamuja, de ha nem teljesen száraz, könnyen gombásodik, és befülled a tárolás ideje alatt.
A TÖLGYNEK JÓ AZ ILLATA, A CSERNEK SZÉP A LÁNGJA, MAGAS A FŰTŐÉRTÉKE, AKÁRCSAK A GYERTYÁNNAK, AMIT VISZONT NEHEZEBB HASÍTANI.
Érdemes még kiemelni az akácot, amely nyers, nedvesebb állapotában is jól ég (a frissen kitermelt akácfa mindössze 35-45 százalék nedvességet tartalmaz), ezért is közkedvelt tűzifa. Elmondható róla, hogy jól és könnyen hasad, vastag kérge pedig a száradáskor leválik róla, ami piszkol, de kiváló gyújtós válhat belőle.
Milyen az ideális nedvességtartalom?
A frissen kivágott fa víztartalma meglehetősen magas, ezért érdemes már tavasszal, vagy még jobb előző nyáron megvásárolni az őszi vagy a következő évi tüzelőt, hogy legyen ideje kiszáradni. Hasonló okokból javasolt minél előbb feldarabolni és hasogatni a fát, majd azt jól szellőző, de fedett helyen tárolni, hiszen megszáradva növekszik a fűtőértéke.
A tüzeléshez szükséges légszáraz állapotot a fa csak a kivágásától számított legalább 8-10 hónap után éri el – feltéve, hogy helyesen van tárolva.
AZ IDEÁLIS, LÉGSZÁRAZ TŰZIFA NEDVESSÉGTARTALMA 20 SZÁZALÉK ALATT VAN.
A nedves tűzifa nemcsak nagyobb mennyiség eltüzelését igényli, hanem rengeteg korom képződésével jár, ami finom szállópor formájában súlyos környezetterhelést okoz, miközben észrevétlenül mérgezheti a családot.
Emellett számolni kell azzal is, hogy a nedves fa a képződő kátrány miatt a fűtőteret és a kéményt is beszennyezheti, károsíthatja. Ha ez sem győz meg, hogy ne próbálkozz vele, gondolj arra, hogy száraz fával fűtve akár 30 százalékot is spórolhatsz.
Mire kell még figytérfogatra vedd a tüzelőt – tanácsolja a Nébih. Így könnyebben ellenőrizhető a mennyisége, és a fa víztartalma sem befolyásolhatja azt.
Amennyiben tömegre veszed a tűzifát, figyelj oda arra is, hogy hitelesítve legyen a mérleg, és csak olyan számlaképes értékesítőtől vásárolj, aki a termékre vonatkozó adatokkal ellátott szállítójegyet és tűzifavásárlási tájékoztatót is biztosít a vásárlásnál?
Ha teheted, inkább köbméterben mérve.