Site icon Hitel fórum – családi pénzügyek

Hatalmas élelmiszer áremelés jön az eddig is drága árakra, mutatjuk hol lehet olcsóbban bevásárolni!

Hatalmas élelmiszer áremelés jön az eddig is drága árakra, mutatjuk hol lehet olcsóbban bevásárolni!

Hatalmas élelmiszer áremelés jön az eddig is drága árakra, mutatjuk hol lehet olcsóbban bevásárolni! Hat év alatt megduplázódtak az élelmiszerárak Magyarországon, miközben az Európai Unióban átlagosan 40 százalékos drágulásról számoltak be. Az árstop és a kötelező akciózás kivezetése után az alapvető élelmiszerek közül a liszt, a cukor és az olaj ára emelkedett drasztikusan. Az elmúlt évben a spanyoloknál és a hollandoknál lehetett legolcsóbban bevásárolni a boltokban.

Friss hírek, hitel fórum >>

Az élelmiszerek ára 2,7 százalékkal nőtt.

A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint a drágulás mértéke júniusról júliusra az alapvető élelmiszereknél azonnal meglátszott, a liszt 38,1, a cukor 13,9 és az étolaj 9 százalékkal drágult. Ez annak volt betudható, hogy az árstopot és a kötelező akciózást kivezette a magyar kormány. Az áremelkedést a Gazdasági Versenyhivatal is vizsgálta − hangzott el az RTL Híradó szombat esti riportjában.

2017-hez képest Magyarországon jobban emelkedtek az árak, mint az Európai Unióban – közölte Szász Péter, a Portfolio elemzője. Hozzátette: „Most, amikor idén nyáron teljesen eltörölte a kormány ezeket a korlátozó intézkedéseket, akkor jellemzően az árstopos termékek árai kilőttek.”

2023-ra megduplázódtak a magyar élelmiszerárak a hat évvel korábbiakhoz képest, és már az orosz–ukrán háború előtt is jobban nőttek. Eközben az Európai Unióban átlagosan negyven százalék körül alakult a drágulás mértéke.

Az energiaválság, nyilván a háború, az ellátási láncokkal kapcsolatos problémák, illetve az időjárás viszontagságai mindenhol éreztették hatásukat Európában, de Magyarországon tudjuk, hogy nagyon hosszú ideig az élelmiszerinfláció rendkívül magas volt negyven százalék feletti bázison− fogalmazott a Portfolio elemzője.

Az infláció a hibás?

A jegybankelnök, Matolcsy György már két éve elmondta, hogy az árstopok növelik az inflációt, emiatt a helyettesítő termékek drágultak, mint például az olaj helyett a zsír. Matolcsy György szerint „3-4 százalék veszteséget, azaz inflációs többletet okoz az ársapkák alkalmazása, ezért azonnal ki kell vezetni minden ársapkát”.

A kormány ennek ellenére elégedett volt az árstoppal, pedig 2023-ban a spanyoloknál, a hollandoknál és még a románoknál is olcsóbban lehetett bevásárolni, mint Magyarországon. Az áremelkedés mértéke pedig meghaladta az európai uniós átlagot – hangzott el a híradó riportjában.

Több jel arra utal viszont, hogy az akkori élelmiszerár-robbanás óta olyanok is rászoktak a külföldi bevásárlásra, akik korábban nem tettek ilyet.

Az egyik ilyen, hogy 2023 áprilisában létrehoztak egy Facebook-csoportot Szlovákiai bevásárlás néven, arra, hogy a bevásárlóturisták megoszthassák egymással tapasztalataikat, és spórolási tippjeiket, trükkjeiket. A csoportnak mára majdnem 75 ezer tagja van, az azt megalapító Hovanyecz István nemrég a G7-nek azt mondta: sosem gondolta volna, hogy az ekkora siker lesz. Ő saját elmondása szerint Tatabányáról jár át Szlovákiába, általában havonta kétszer, de

a csoport bejegyzései alapján úgy tűnik, hogy vannak, akik száz, vagy akár több száz kilométerről autóznak el egy-egy nagyobb bevásárlásra.

Ha pedig elfogadjuk, hogy akár 50-100 kilométerről is megérheti átjárni Szlovákiába, akkor hirtelen valóban rengetegen érintettek lesznek, hiszen nagyjából az ország lakosságának fele ennyire közel él Szlovákiához.

A legprofibbak törzsvásárlói kártyával nyomulnak

De mit vásárolnak, akik kijárnak? A Facebook-csoport bejegyzései szerint elég sok mindent, a legtöbben alapvető élelmiszereket, de a kutyatáptól kezdve pelenkán és a cigin keresztül a benzinig mindenről szó van. Igaz, néha kiderül, hogy valami egyáltalán nem olcsóbb, sőt, még drágább is kint, mint itthon.

Abban a legtöbben egyetértenek, hogy ha valaki csak úgy bemegy egy szlovák boltba egy kenyérért, tejért, tejfölért meg almáért, akkor nem biztos, hogy olcsóbban kijön. A csoport bejegyzései szerint viszont

a kinti akciók jóval nagyobbak, mint az itthoniak, és a törzsvásárlói kártyákkal egy csomó speciális kedvezményhez is hozzá lehet jutni.

Az elmúlt hetek egyik legnépszerűbb bejegyzése éppen arról szól, hogy a szlovák Billa törzsvásárlói kártyáját interneten igényelve magyarországi címre is kiszállítják.

A magyarok körében külön népszerűségnek örvend, hogy szerintük a szlovák boltok a magyarországiaknál nagyobb akciókat is bevállalnak, hogy magukhoz vonzzák a vevőket. Így az akciós újságokban rendszeresen lehet találkozni 50 százalékos leárazásokkal, amivel – az így bevásárlók szerint – jóval többet lehet spórolni, mint az itthoni 20-30 százalékos akciókkal.

Ez pedig bizonyos, egyes vevőknek kulcsfontosságú termékeknél tényleg sokat jelenthetnek. Egy határon átjáró vevő nemrég az RTL-nek azt mondta: egy tálca sörön annyit spórol, hogy az már kihozza az oda-vissza benzin árát, és minden további termékkel már pozitívban van. A G7 szerint pedig Szlovákiában akciósan akár 5-600 forinttal olcsóbban lehet megvenni egy doboz cigit, mint itthon. 12-15 doboz cigi pedig ki is hoz egy 200 kilométeres út üzemanyagköltségét.

Külön reklámoznak a magyarországi magyaroknak

A Magyarországról átjáró vásárlókra az egyik üzletlánc rá is mozdult: a szlovákiai Kaufland olcsobban-szlovakiaban.hu néven honlapot indított, amelyen az akcióikat kifejezetten a magyarországi magyaroknak mutatják be. A honlapon azt írják: „Kis utazás, nagy spórolás minden család számára”.

Az újságokon magyarul írják ki a termékek neveit, és forintban is feltüntetik az árakat, hogy a magyarországi vásárlóknak könnyebb legyen összehasonlítani azokat a hazai boltok áraival. A honlapon kilenc, a magyar határhoz közeli Kauflandot reklámoznak, amelyek Pozsonytól Sátoraljaújhelyig kisebb-nagyobb hézagokkal nagyjából egyenletesen oszlanak el a magyar határ mellett.

Exit mobile version