Családi pótlék emelés 2024 – Döntött a kormány, Íme a részletek:
Családi pótlék emelés 2024 – Döntött a kormány, Íme a részletek: A Kulturális és Innovációs Minisztérium szerint nem azért dolgoznak egyre többen GYES, illetve GYED mellett, mert semmire sem elég a támogatások összege, hanem azért mert ezen támogatások célja szerintük épp az, hogy elősegítsék a munka és a családi élet közötti egyensúly megteremtését, illetve a kisgyermekes szülők munka világába történő mihamarabbi visszatérését.
Mint arról nemrég megjelent, „Fabatkát sem ér a GYED, GYES, családi pótlék 2024-ben: egyre több anyuka kénytelen ezt bevállalni” című cikkünkben beszámoltunk, soha nem dolgoztak annyian GYES, illetve GYED mellett Magyarországon, mint tavaly. Előbbiek száma több mint negyedével emelkedett 2018 óta.
A statisztikai hivatal szerint 2023-ban hozzávetőleg 28 700 szülőnek folyósítottak GYES-t és munkabért is, miközben a korábbi években 24-26 ezer fő volt ez a szám. A GYED esetében kb. 41 500 olyan munkavállaló volt a tavalyi évben, aki az ellátás mellé munkabért is kapott – ez 2018-hoz képest 27 százalékkal nőtt.
A cikkünkben foglalt, a KSH adataira épülő megállapítások kapcsán – egy apró módosításon túl – hosszas állásfoglalást küldött lapunk számára a Kulturális és Innovációs Minisztérium.
Mint kommentárjukban fogalmaznak, hangsúlyozzák, hogy az alanyi jogon járó pénzbeli családtámogatási ellátások – anyasági támogatás, családi pótlék, gyermekgondozást segítő ellátás (GYES), gyermeknevelési támogatás (GYET) – célja a gyermeknevelés költségeihez való állami hozzájárulás
Ugyanakkor a KIM annotációjában kiemeli, hogy ezen ellátások nem a gyermeknevelés költségeit hivatottak átvállalni, hanem kiegészítésül szolgálnak ahhoz, hogy a munkavállalás és a gyermeknevelés egyensúlya megvalósulhasson. „A gyermekeket nevelő szülők anyagi biztonságát, a gyermeknevelés költségeit alapvetően a munkajövedelem és nem a segélyszerű ellátások tudják hosszú távon biztosítani” – teszik hozzá.
A kisgyermekes szülők munka világába történő mihamarabbi visszatérése, a munka és a családi élet közötti egyensúly elősegítése érdekében számos intézkedés történt az utóbbi években. A 2014-től bevezetett GYED Extrának köszönhetően a kisgyermekes családok akkor is jól járnak, ha újabb gyermek vállalása mellett döntenek, és akkor is, ha a munkaerőpiacra való visszatérést választják
fogalmaznak. A Minisztérium meglátása szerint „ez tehát azt jelenti, hogy az édesanya, vagy az édesapa a csecsemőgondozási díj (CSED) lejártát követően a gyermek kettő, ikergyermekek esetén három éves koráig a GYED folyósítása mellett – amennyiben visszatér a munka világába – fizetésben is részesül, amely anyagi biztonságot jelenthet a gyermeket vállaló családok számára.” Hozzáteszik:
Az ellátásból a családok érvényesíthetik a családi adó- és járulékkedvezményt, sőt a 25 év alatti szülők, illetve a 30 év alatti édesanyák a személyi-jövedelemadó mentesség lehetőségével is élhetnek. Az egyensúly további megteremtését hivatott biztosítani a Kormány bölcsődefejlesztési programja is.