Bejelentették – fenyegetést jelent a gáztűzhely, már a betiltását fontolgatják!
Bejelentették – fenyegetést jelent a gáztűzhely, már a betiltását fontolgatják! Annyira szennyezik a levegőt a gáztűzhelyek, hogy az már komolyan veszélyezteti az emberek egészségét. Egyes kutatások szerint évente rengeteg megbetegedésért, sőt, több tízezer halálesetért tehetők felelőssé ezek a háztartási eszközök. Nem véletlen, hogy az Egyesült Királyságban a tervek szerint betiltják a gáztűzhelyek telepítését az új házakba. De ne legyenek kétségeink, előbb utóbb mindenhol így lesz így Magyarországon is be fogják tiltani…
Kapcsolódó cikkünk >>
A gáztűzhelyek használata közben kibocsátott nitrogén-dioxid és más szennyező anyagok nem csupán az otthonok levegőminőségét rontják, hanem súlyos egészségügyi problémákhoz is vezetnek.
A Jaume I. Egyetem kutatási adatai szerint a gáztűzhelyekből származó szennyezés évente 40 ezer halálesetet eredményez az Európai Unióban és az Egyesült Királyságban – hívta fel a figyelmet a Femina.
A gáztűzhelyek működésekor keletkező nitrogén-dioxid növeli a légúti betegségek, különösen az asztma kockázatát.
A kutatók szerint évente 550 ezer új asztmás esetet regisztrálnak, amelyek közül több mint 40 ezer gyermekeket érint. Ez a beltéri légszennyezés, amit a rossz szellőzés és a hosszú főzési idő csak tovább fokoz, jelentős veszélyt jelent az európai lakosságra.
Az asztma csak a kezdet, van rosszabb
A gáztűzhelyek hatásai nem állnak meg az asztmánál: a nitrogén-dioxid rendszeres belélegzése hosszú távon növeli a szív- és érrendszeri betegségek, valamint a korai halálozás kockázatát.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) által meghatározott határértékeket számos európai otthonban túllépik, különösen azokban az országokban, ahol gyakori a gáztűzhelyek használata.
De a gáztűzhelyek okozta szennyezés nemcsak egészségügyi, hanem komoly gazdasági terheket is jelent.
A korai halálesetek, valamint az asztmás és más légúti betegségek miatt kiesett évek gazdasági hatása évente 180 milliárd euróra tehető az EU-ban és az Egyesült Királyságban
– állapítják meg a kutatásban. Ez magában foglalja az orvosi költségeket, a termelékenység csökkenését és a családokra nehezedő anyagi terheket is.
Az otthonok gáztűzhelyekkel történő felszereltsége Európa-szerte eltérő, de az érintett országoknál, köztük az Egyesült Királyságban, Olaszországban, Lengyelországban, Franciaországban, Romániában és
Magyarországon különösen fontos lenne az elektromos főzőlapokra való átállás előmozdítása és a beltéri szennyezés csökkentése
– írja a kutatást szemléző Femina. A kutatók és egészségügyi szakemberek szerint az elektromos tűzhelyekre történő átállás életmentő lehet.
Az Európai Közegészségügyi Szövetség (EPHA) sürgeti, hogy a döntéshozók vezessenek be szigorúbb szabályozást a gáztűzhelyek kibocsátására és nyújtsanak pénzügyi támogatást az elektromos eszközökre történő váltáshoz.
Nem véletlen, hogy az Egyesült Királyságban a tervek szerint betiltják a gáztűzhelyek telepítését az új házakba erről bővebben itt olvashat >>.