így számolják ki a nyugdíjakat

40 év munkaviszony után mennyi nyugdíj jár? Itt a válasz:

40 év munkaviszony után mennyi nyugdíj jár? Itt a válasz:

40 év munkaviszony után mennyi nyugdíj jár? Itt a válasz: A nyugdíj összege alapvetően két dologtól függ: a nyugdíj alapját képező havi átlagkeresettől és a munkában töltött évek számától. Ez utóbbi a szolgálati idő. Ebből következik, hogy a 40 év munkaviszony után mennyi nyugdíj jár kérdést nem olyan egyszerű megválaszolni, hiszen számít, hogy a 40 munkával töltött év alatt mikor mennyi volt a keresetünk. A következőkben ismertetjük a nyugdíjszámítás lépéseit, majd egy példán keresztül bemutatjuk, hogy milyen egyéni tényezők befolyásolhatják a nyugdíjat.

Korábban ismertettük a nyugdíjképletet, illetve, hogy milyen lépesekből áll a nyugdíjszámítás. Röviden: A nyugdíjat a nettó valorizált átlagkereset és a szolgálati időhöz tartozó százalékos szorzó alapján számolják. 40 év munkaviszony esetén ez a szorzó 80 százalék, tehát a nyugdíj az átlagkereset kb. 80 százaléka. De! Számos olyan egyéni tényező van, ami módosíthatja az összeget, pl. a járulékmentes jövedelmek, kimaradó évek, korkedvezmények, vagy ha valaki évekig külföldön dolgozott. Ha nagyon le akarjuk egyszerűsíteni, akkor a nyugdíjszámítás a következő lépésekből áll: összegyűjtik és nettósítják a kereseteket, majd átszámolják mai értékükre (ez a folyamat a valorizáció). Ezt követően kiszámítják a teljes szolgálati időt, meghatározzák a havi nyugdíjalapot és alkalmazzák a nyugdíjszorzót. Ezzel megkapjuk a végleges nyugdíj összegét.

Mitől függ a nyugdíj várható összege?

Öregségi nyugdíjat 65. életéve betöltésekor bárki kérhet, feltéve, hogy rendelkezik elegendő szolgálati idővel. 20 év szolgálati idővel teljes nyugdíjat kaphatunk, míg 14 évvel résznyugdíjat. Az ellátás összegét a szolgálati idő nagyban befolyásolja: minél több az évek száma, annál magasabb lesz a nyugdíjunk.

A szolgálati idő kiszámításakor minden munkában töltött idő számít (1988-tól egészen a nyugdíjba vonulásig). Azok az időszakok, amikor valaki fizetés nélküli szabadságon volt, vagy nem történt járulékfizetés, nem számíthatók bele a szolgálati időbe. Ezzel szemben a gyes, a gyed és munkanélküli ellátások egyes részei részben beleszámíthatnak. Azzal is érdemes tisztában lenni, ha valaki a 40 év alatt bármikor vállalkozóként dolgozott, esetleg hosszabban KATA-zott, szintén befolyásolja a nyugdíj összeget – és nem pozitívan.

40 év munkaviszony után mennyi nyugdíj jár?

A nyugdíj összegének kiszámítása összetett, nem is teljesen publikus módszer. Mutatunk egy példát, hogy nagy vonalakban látszódjon, mire lehet számítani. Ahogy írtuk, a nyugdíjszámítás alapja a havi nettó valorizált átlagkereset és a szolgálati időhöz tartozó szorzó. Ha pl. valakinek 40 év munkaviszonya és havi 350 000 Ft valorizált nettó keresete van, akkor az alapszámítás így néz ki: 350 000 Ft × 0,80 = 280 000 Ft

Viszont ott vannak az egyéb tényezők, amelyek módosíthatják az összeget, pl. járulékmentes jövedelmek, munkanélküli időszakok vagy külföldi munka.

  • Járulékmentes jövedelem: 320 000 Ft × 0,80 = 256 000 Ft
  • Munkanélküli időszak (tegyük fel, hogy összesen 2 évet nem dolgozott valaki, vagy nem volt bejelentve, így a szolgálati idő csak 38 év): 350 000 Ft × 0,76 = 266 000 Ft
  • Külföldi munkaviszony (mondjuk, ha az illető 10 évig külföldön dolgozott, ilyen esetben a nyugdíjra való jogosultságot más ország szabályai szerint kell figyelembe venni, ami csökkentheti a magyar nyugdíjat): 350 000 Ft × 0,68 = 238 000 Ft.