10 milliós ingyen hitel: Kamatmentes Újraindítási Gyorskölcsön 2021
Hivatalosan Kamatmentes Újraindítási Gyorskölcsön néven fut a legújabb hitelkonstrukció, amelyre lényegében egyből hároméves moratórium jár azoknak a kis- és középvállalkozásoknak, amelyek élnek az új állami segítség lehetőségével.
Az év végén lejár a hiteltörlesztési moratórium, és csak bizonyos „veszélyeztetett” csoportoknak jár a jövőben.
Orbán Viktor miniszterelnök február elején a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara gazdasági évnyitóján jelentette be, hogy új, tíz évre tízmillió forintig nullaszázalékos kamattal, hároméves türelmi idővel induló állami hitelkonstrukció érkezik a koronavírus miatt bajba jutott kkv-k megsegítésére.
A kormányfő most pénteken a Kossuth rádióban adott interjújában elmondta, hamarosan elérhető lesz a legkisebb hazai vállalkozásoknak a tízmillió forintos hitel. Hozzátette, nyitott lenne rá, hogy ezt igény szerint minden érdeklődőnek folyósítsa a kormányzat.
Az már biztos, hogy a Gazdaság-újraindítási Akcióterv keretében a Kamatmentes Újraindítási Gyorskölcsön hitelprogramról szóló, már megjelent kormányrendelet szerint a program keretösszege egyelőre összesen 100 milliárd forint. Bár nyilván ez később módosulhat.
A gyorskölcsön, amelynek lebonyolításával a Magyar Fejlesztési Bankot (MFB) bízta meg a kormány, elsősorban azt a cél szolgálja a döntéshozók részéről, hogy a posztkoronavírus-korszakban mielőbb újraindulhasson, talpra állhasson a gazdaság, és megmaradjanak a munkahelyek.
A Kamatmentes Újraindítási Gyorskölcsönről szóló kormányhatározat egyelőre csupán néhány főbb szabályt tartalmaz, a pontos részletek még váratnak magukra. Ahogy a kormányzati kommunikáció fogalmaz, a végrehajtási konstrukció kidolgozása még folyamatban van.
Amíg Mager Andrea, a nemzeti vagyon kezeléséért felelős tárca nélküli miniszter, Varga Mihály pénzügyminiszter, Palkovics László innovációs és technológiai miniszter, Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter dolgoznak a koncepción, nézzük, mit tudunk eddig a hitelről! Részletek
1. Kiknek szól az új 10 millió forintos hitel? Kik vehetik igénybe?
Az MFB a tájékoztatójában jogosultként a válság által leginkább sújtott ágazatokban tevékenykedő mikro-, kis- és középvállalkozásokat tünteti fel, amelyek most a talpon maradásukért küzdenek, valamint segítségre van szükségük, hogy felkészülhessenek a járvány utáni működésre.
A nemsokára megjelenő részletszabályok nagy eséllyel részletesen leírják majd a kört, amely a Kamatmentes Újraindítási Gyorskölcsönt igényelheti.
2. Egész pontosan mire fordítható a 10 millió forintos hitel?
A felvett összeget a vállalkozások bérekre, járulékokra, rezsire, működési költségre és készletfinanszírozásra is használhatják – ezt Varga Mihály mondta el egy videóban, amit a hivatalos Facebook-oldalára töltött fel.
3. Hol a plafon? Mekkora lesz a legmagasabb felvehető hitelösszeg?
Legfeljebb 10 millió forint, a legkisebb összeg pedig 1 millió forint. Az előbbi számot a kormányrendelet és a lebonyolító bank is megerősíti, utóbbi az MFB.
4. Hol lehet majd a hitelkérelmeket benyújtani?
Az MFB Pontokon.
5. Az új hitelkonstrukció hivatalosan milyen kategóriába tartozik? Milyen kölcsönről beszélhetünk?
Éven túli lejáratú, forgóeszköz típusú kölcsön a hivatalos megnevezés.
6. A futamidő maximuma?
Legfeljebb 120 hónap, vagyis 10 év.
7. Meddig tart a türelmi idő?
Törlesztését az adós a hitel folyósítását követően 3 év türelmi idő után kezdi meg – írja a kormányrendelet.
8. Mekkora saját forrásra van szükség a hitelfelvételhez?
Az MFB itt nulla százalékról beszél.
9. Mekkora a hitelprogram tervezett keretösszege?
100 milliárd forint.
10. Mennyi az ügyfél által fizetendő éves kamat?
Nulla százalék.
Kik vehetik igénybe az ingyenhitelt?
A kormány tervei szerint elsősorban a válságtól sújtott ágazatokban működő vállalkozások számára lesz elérhető a 10 milliós ingyenhitel. A pontos feltételek még kidolgozás alatt vannak. Annyit lehet tudni, hogy tevékenységi körhöz (TEÁOR számhoz) kötik majd az igénylést. Annyit lehet tudni, hogy:
- a vendéglátás,
- turizmus,
- valamit az ezeket kiszolgáló ágazatok, így például a taxisok és beszállítók
mindenképpen benne lesznek a kedvezményezettek körében.
Mennyi lesz az ingyenhitel törlesztője?
Az újraindítási gyorskölcsön egy maximum 120 hónapos termék. Az első három évben nem kell fizetni a törlesztőket. Az éves ügyleti kamat 0%, és a MFB tervei szerint nem kerül felszámításra:
- kezelési költség
- rendelkezésre tartási jutalék
- előtörlesztési díj
- szerződésmódosítási díj.
Ennélfogva a tőkét hét év, azaz 84 hónap alatt kell visszafizetni, így a havi törlesztő 10 milliós hitelösszeg esetén 119 000 forint körül alakul. Amennyiben egyéb költségek, például garancia vagy készfizető kezességi díj kerülnek majd felszámításra, a hitel teljes díja emelkedhet.
Gyakori kérdések
Mikor indul a Kamatmentes Újraindítási Gyorskölcsön program?
A pontos indulási dátum még nem ismert. Az MFB márciusra tervezi az indulást.
Meddig lehet igényelni az ingyenhitelt?
A pontos részleteket még nem közölte az MFB.
Magánszemélyek is igényelhetik a 10 milliós ingyenhitelt?
Nem. A Kamatmentes Újraindítási Gyorskölcsön kizárólag vállalkozások számára érhető el.
Milyen szektorban tevékenykedő vállalkozások jogosultak a kamatmentes hitelre?
A kormány célja több támogatást nyújtani a járvány miatt nehéz helyzetbe került vállalkozások számára. Egyelőre nem határozták meg pontosan milyen szektorokra vonatkozik a Kamatmentes Újraindítási Gyorskölcsön program. Annyit már tudni, hogy a vendéglátásban, turizmusban és az ezeket kiszolgáló ágazatokban műkődő kis- és középvállalkozásokat tervezik támogatni.
Milyen árbevételű vállalkozások igényelhetnek 10 milliós ingyenhitelt?
A pontos részletek még nem ismertek.
Milyen méretű vállalkozások igényelhetik az újraindítási gyorskölcsönt?
Az eddig elhangzottak szerint mikro-, kis- és közepes vállalkozásoknak szánják a gyorskölcsönt, a pontos részletek azonban még nem kerültek napvilágra.
Katás vállalkozók is igényelhetnek újraindítási gyorskölcsönt?
A várakozások szerint igen, eddig semmilyen ezzel ellentétes információt nem közölt a kormány.