Vörös riasztás lépett életbe Magyarországon, változnak a munkavégzés szabályai!

Vörös riasztás lépett életbe Magyarországon, változnak a munkavégzés szabályai!

Vörös riasztás lépett életbe Magyarországon, változnak a munkavégzés szabályai! Jönnek a 40 fok fölötti maximumok, rekorddöntések várhatók a HungaroMet előrejelzése szerint. Nagyon oda kell figyelnie mindenkinek magára és környezetére, kifejezetten a kisgyermekekre és az idősekre. Ez az időjárás mindenki szervezetét megterheli.

Legfrissebb hírek




Átmeneti jelleggel legfeljebb az északi tájakon élők érezhetnek valamicske felfrissülést egy-egy, az országot súroló front eredményeképp, de itt is nagyon meleg lesz.

Csütörtökön napos idő várható fátyol-, és gomolyfelhőkkel.

A déli óráktól ismét erőteljessé válik a gomolyfelhő-képződés, és akkortól elszórtan záporok, zivatarok kialakulása várható, nagyobb számban a középső országrészben.

Estére összeesnek a gomolyfelhők és lecseng a csapadéktevékenység. A keleties szél estére északira, északkeletire fordul, és többnyire mérsékelt marad, zivatarok környezetében azonban erős, viharos lökések is lehetnek. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 34 és 40 fok között alakul, északnyugaton lehet pár fokkal alacsonyabb a hőmérséklet, ott 30, 33 fok közötti értékek lesznek a jellemzőek.

Íme, a piros, harmadfokú riasztások a magas, 29 fokot meghaladó napi középhőmérséklet miatt (a narancs színnel jelölt vármegyékben sem lesz könnyű, ott 27 foknál magasabb napi középhőmérséklet várható):




Pénteken ugyancsak napos időre számíthatunk, gomolyfelhőkkel tűzdelve. Az északi tájakon válhat erőteljessé a gomolyképződés, és ott fordulhat elő helyenként zápor, zivatar. Az északkeleti szél délire, délkeletire fordul, és megélénkül, de zivatarokban erős, viharos széllökések is lehetnek. A hajnali 18, 25 fokról 34 és 40 fok közé melegszik fel a levegő.

A hét utolsó munkanapjára szinte az egész ország pirosba borul a 29 foknál magasabb napi középhőmérséklet miatt a meteorológia figyelmeztető térképén.




Az Időkép orvosmeteorológiai jelentése szerint nem ajánlatos a tűző napon tartózkodni, mert könnyen napszúrást kaphatunk.

Amennyiben akár zárt, akár szabad térben végzett munka esetében a munkahely hőmérséklete meghaladja a 24 fokot, védőitalt kell biztosítani a dolgozóknak, legalább fél óránként 14-16 fokos ivóvizet.

Bizonyos munkatípusnál, bizonyos hőmérséklet esetén 1 órán belül pihenő időt kell adni a dolgozóknak, a hőmérséklet növekedése esetén egyre nő az egy órán belüli pihenő idő aránya.

A munkavédelmi törvény rendelkezik, hogy a munkavégzéshez megfelelő környezet szükséges. Ez azt jelenti, hogy megfelelő mennyiségű és minőségű levegőt kell biztosítani a dolgozók számára.




E törvény egyik végrehajtási rendelete szól arról, melyek a konkrét munkavédelmi követelmények. Az idézett rendelet írja elő azt, hogy a különböző típusú, (például szellemi, fizikai) munka esetében milyen kell, hogy legyen a levegő hőmérséklete.

Amikor védőitalt kell biztosítani

Amennyiben akár zárt, akár szabad térben végzett munka esetében a munkahely hőmérséklete meghaladja a 24 fokot, védőitalt kell biztosítani a dolgozóknak, legalább fél óránként 14-16 fokos ivóvizet.

Vagyis, nem kötelező az ásványvíz. E célra alkalmas az ízesített, alkoholmentes ital is, ennek cukortartalma nem haladhatja meg a 4 súlyszázalékot.

A pihenőidő mértéke

Bizonyos munkatípusnál, bizonyos hőmérséklet esetén 1 órán belül pihenő időt kell adni a dolgozóknak, a hőmérséklet növekedése esetén egyre nő az egy órán belüli pihenő idő aránya.

Például, közepesen nehéz fizikai munka esetében 30,5 foknál, nehéz fizikai munka esetében 28,5 foknál egy órán belül 25 százalék (vagyis negyedóra) a pihenő idő. Közepesen nehéz fizikai munka esetében 31,5 foknál, nehéz fizikai munka esetében 30 foknál már ötven százalék (félóra) egy órán belül a pihenő idő.

Közepesen nehéz fizikai munka esetében 32,5 foknál, nehéz fizikai munka esetében 31 foknál már 75 százalék a pihenő idő. Ezeket nem lehet úgy értelmezi, hogy napi 4 vagy 2 órát kell dolgozni és utána haza lehet menni, a pihenő időt minden órában ki kell adni.




Kritikus hőmérsékleti határnak számít, amikor a munkavállaló testhőmérséklete meghaladja a 38 Celsius fokot, ebben az esetben a továbbiakban munka nem végezhető, illetőleg a hatóságnak a munkavégzést meg kell tiltania.

A munkavédelmi felügyelőségek fokozott figyelmet fordítanak a munkavédelmi ellenőrzések során azon munkavállalók egészségének és biztonságának védelmére, akik a kedvezőtlen klímakörnyezet miatt a szokásosnál is fokozottabb megterhelésnek és igénybevételnek lehetnek kitéve a szabadtéri- vagy a zárttéri munkahelyeken.

Fontos felhívni a figyelmet arra, hogy az esetlegesen előforduló panaszok (például: fejfájás, szédülés, szemkáprázás, szomjúság, szapora szívverés) esetén, a munkát azonnal abba kell hagyni és szükség esetén orvosi ellátást kérni.

error: Content is protected !!