Vigyázzon ha tűzifát vásárol, így verik át – Ezekre mindenképp figyeljen!
Vigyázzon ha tűzifát vásárol, így verik át – Ezekre mindenképp figyeljen! Rengeteg trükköt ismernek a csalók, érdemes megbízható árust keresni. Az átverés ellen a kalodás kiszerelés sem jelent garanciát. Az elmúlt években megnövekedtek a visszaélések a tűzifa beszerzéssel kapcsolatban. A csalások ellen a leghatásosabb ellenszer a megfelelő tájékozottság. Ehhez nyújthat segítséget az alábbi összeállítás is, amelyből a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) szakértőinek tanácsain túl azokat a gyakori trükköket is megismerheti, amelyekkel a csalók megpróbálják átverni a vásárlókat.
(Friss híreink)
Eladó ellenőrzése
Vásároljon ismert kereskedőtől, erdőgazdálkodótól, aki a termékre vonatkozó adatokkal ellátott szállítójegyet és tűzifavásárlási tájékoztatót is biztosít, a Nébihnél regisztrálta tevékenységét, így EUTR technikai azonosító számmal rendelkezik. A tapasztalatok szerint a telephellyel, nyitvatartási idővel működő kereskedők megbízhatóbbak a csak tűzifa közvetítéssel foglalkozókkal szemben.
Ha hirdetés alapján vásárol, ellenőrizze, szerepel-e benne az EUTR azonosító. E nélkül érdemes más eladót keresni. Ha van EUTR azonosító, ellenőrizze a számot a Nébih honlapján (portal.nebih.gov.hu/eutr-kereso). Ellenőrizze a telefonszámot a Nébih fekete listáján (portal.nebih.gov.hu/jogszerutlen-hirdetesek-adatai).
Fizetés és átvétel
Legyen nagyon óvatos, ha a hirdető regisztrált székhelyétől távol vagy az ország egész területére vállal szállítást. A magas fajlagos szállítási költség mellett sem önnek, sem a kereskedőnek nem éri meg kisebb mennyiséget messze vinni.
Tűzifát csak szállítójeggyel vegyen át, lerakodás előtt alaposan nézze meg a kiszállított fát.
Soha ne utaljon előre pénzt, főleg ismeretlen hirdetőknek! Előre lehetőség szerint csak telephelyen, a kereskedő, erdőgazdálkodó pénztárában fizessen. Ismeretlen szállítónál csak díjbekérő alapján, az EUTR számhoz tartozó névre utaljon.
Tömeg és térfogat
Ha teheti, inkább köbméterben mérve, térfogatra vegye a tüzelőt, így könnyebben ellenőrizhető a mennyisége, a fa víztartalma pedig nem befolyásolja a megvett mennyiséget.
Ha tömegre vásárol tűzifát, figyeljen oda, hogy csak hitelesített mérlegen mért, mérlegjegy, vagy más, mérlegelést hitelesítő dokumentum alapján kiállított számla birtokában fizessen.
Ha frissen kitermelt faanyagot vásárol igyekezzen minél hamarabb felhasítani és fedett, szellős helyen tárolni. Ősszel és télen a faanyag már lassan szárad szabadtérben. Nem ideális, de megoldás lehet, ha a tüzelés előtt a felhasított faanyagot néhány hétig fűtött, rendszeresen szellőztetett helyen (pl. kazánházban) előszárítjuk.
Csalók gyakori trükkjei
Íme néhány összegyűjtött eset, amelyből érdemes tanulni.
A sarangot (rendezett formában felhalmozott törzs- vagy ágrészeket) méteres hasított tűzifánál úgy mérik ki, hogy raknak egy sort, egy sort pedig arra keresztben. Ezáltal 30%-kal kevesebb fa kerül bele, mintha az összes fát egymással párhuzamosan raknák fel.
A kalodás kiszerelés külső befoglalóméreteit adják meg, amibe a kaloda lécei, deszkái is beleszámítanak, ezáltal a nettó famennyiség közel 10%-kal is kevesebb lehet, ugyanakkor a kalodát külön felszámolják.
A kalodákat úgy rakják meg, hogy a felületén látszódó sorokat szabályszerűen, szorosan rakják, míg a közepébe csak beszórják a hasábokat. Ezzel 10 %-kal kevesebb fához jut a vevő.
A telefonon rendelt tűzifa esetén nem a kifizetett mennyiségű fát, hanem jóval kevesebbet pakolnak le.
A teherautó platóján – a tüzelő alatt – más tárgyak is vannak. Emelik a farakat látható magasságát. Lehet ez egy-két sor raklap, méretes gumibelső, amely, mire lepakolják a fát, leereszt.
Tömegre értékesített tűzifánál sokszor még az élőnedves fát is lelocsolják a még nagyobb súly elérése érdekében.
Jelentse, ha félrevezették!
Ha úgy érzi, vagy azt tapasztalja, hogy megtévesztés áldozata lett és az eladó nem hajlandó egyeztetésre, őrizze meg az eladótól kapott bizonylatokat és írja meg panaszát a Nébih-nek (eutr@nebih.gov.hu).