Veszélyes kór les a magyarokra most! Ha ezeket a tüneteket tapasztalja magán azonnal forduljon orvoshoz!

Veszélyes kór les a magyarokra most! Ha ezeket a tüneteket tapasztalja magán azonnal forduljon orvoshoz!

Veszélyes kór les a magyarokra most! Ha ezeket a tüneteket tapasztalja magán azonnal forduljon orvoshoz! A kullancsszezon már akkor kezdetét vette, amikor megérkezett a meleg, fagymentes idő tavasszal, azonban a legveszélyesebb időszak mégis a nyár: jött a szünet, jönnek a nyári szabadságok, sokkal többet vagyunk a természetben. A friss adatok alapján a múlt héten különösen sok Lyme-kóros eset fordult elő, és a kullancsok által terjesztett Encephalitis infectiosa betegségből is többet regisztráltak eddig, mint az elmúlt évek azonos időszakaiban, melyek hátterében gyakran kullancsencephalitis vírus áll. Érdemes tehát 2024-ben különösen odafigyelni a kullancsokra! Mutatjuk, mely területeken célszerű a leginkább vigyázni, illetve hogy mit kell tenni kullancscsípés esetén.

( Friss hírek )




Magyarországon a legtöbb Lyme-kór és kullancsencephalitis fertőzés májustól szeptemberig fordul elő, azonban a nyár a legveszélyesebb időszak. Ilyenkor tartózkodik ugyanis sokkal többet az ember a természetben és a kullancsok is aktívabbak. A hőség elől is sokan menekülnek a természetbe: hűvös völgyekbe kirándulni, vagy árnyas vízpartokra. Jobb azonban résen lenni, mindig ellenőrizni a bőrünket, nem találunk-e élő kullancsot, vagy gyanús csípést magunkon. A kullancsok ugyanis sok veszélyes betegséget terjesztenek.

A kullancs által terjesztett két legfontosabb emberi betegség Magyarországon a vírusos agyhártya/agyvelőgyulladás (meningoencephalitis) és a Lyme-kór. Ezeknél ritkább, szintén kullancsok által közvetített betegség a humán babesiosis, a humán monocytás ehrlichiosis, a humán granulocytás anaplasmosis, a tibola, a krími-kongói vérzéses láz, valamint a tularémia – derül ki a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) tájékoztatátásából.

Az NNGYK éves adatsorai alapján, melyek közül a legfrissebb, 2023-as évit most tették közzé, a legtöbb Lyme-kór és kullancsencephalitis – vagyis a vírusos agyvelőgyulladás – fertőzés májustól szeptemberig fordul elő. A legkielmelkedőbb hónap június, de egész nyáron jóval nagyobbak az esetszámok, mint az év további részében. Kiemelkedő hónap esetszámokat tekintve az előttünk álló június. 2023-ban valamivel kevesebb Lyme-kóros eset fordult elő, mint a 2022-es évben, ahogy a kullancsencephalitis megbetegedések esetében is történt.




Bár azt gondolhatnánk, a legtöbb megbetegedés a gyerekeket érinti, a Lyme-kór előfordulása a 3-9 éves korosztályon túl a 40 felettiek esetében is hasonlóan magas. Kullancsencephalitis eset pedig tavaly nem is történt a 10 év alattiak körében – és a korábbi években is kevés. A felnőtt korosztályban sokkal jellemzőbb.

Lyme-kórt tekintve nagy az előfordulások rátája Nógrádban, Csongrád-Csanádban, Veszprémben és Komárom-Esztergomban. Utóbbi megyék voltak a tavalyi adatok alapján is az élen Komárom-Esztergom kivételével.

Lehetséges tehát, hogy a 2023-as év nem volt olyan vészes kullancsok által terjesztett kórok tekintetében, mint a 2022-es, az eddigi számadatok alapján 2024-ben több fertőzés fordulhat majd elő, ahogy eddig is történt. Ha másért nem, akkor legalább ezért érdemes extrán óvatosnak lenni!




Milyen tünetekre érdemes figyelni?

A kullancs által terjesztett kullancsencephalitis vírusfertőzés az összes agyvelőgyulladásos eset mintegy feléért felelős hazánkban. A betegség ritka esetben halálos, viszont szinte mindig okoznak élethosszig tartó maradványtüneteket, mint a bénulás, vagy beszédzavar. Nincs rá specifikus kezelés, viszont a fertőzés védőoltással megelőzhető, Magyarországon a vírusos agyvelőgyulladás ellen oltják is a gyermekeket.

A kullancs által terjesztett vírusos agyvelőgyulladás jellegzetes, eurázsiai elterjedésű betegség: Franciaország nyugati határától kelet felé egészen Japánig, észak-déli irányban Skandinávia és a Balti államok területétől Európa mediterrán térségéig előfordul. Közép-Európában a vírus okozta és kullancsok által terjesztett betegségek közül ez a leggyakoribb. Az esetek kisebb részében 7-14 napos lappangási időt követően, enyhe betegségtünetek (láz, fejfájás, izomfájdalom, rossz közérzet, étvágytalanság, émelygés, hányinger, hányás stb.) jelentkeznek, majd néhány nap múlva a panaszok megszűnnek, teljes a gyógyulás. Minden ötödik betegnél azonban egy második, lázzal és a központi idegrendszer gyulladásával (rossz közérzet, magas láz, erős fejfájás, a nyak merevsége, hányás, tudatzavar, izombénulás) járó szakasz is követi az elsőt, a csípés utáni 3-4. héten. A betegség ilyenkor kórházi ellátást és esetenként intenzív kezelést igényel – olvasható az NNGYK tájékoztatójában. Amennyiben valakit kullancs csíphetett meg és ilyen tünetei vannak, mindenképp forduljon orvoshoz!

Friss:  Hamarosan jöhetnek a behívók rengeteg Magyarnak – erről jobb ha tudsz!

A Lyme-kór az északi félteke mérsékelt égövi zónájában a leggyakoribb, vektorok által terjesztett, baktérium okozta zoonózis, vagyis állatról emberre terjedő fertőző betegség.

Legjellegzetesebb, az esetek 60-80 százalékában előforduló klinikai tünete a vándorló bőrpír, amely általában 7-10 napos – de minimum 48 órás – lappangási idő után, a csípés helyén jelentkezik. A bőrelváltozás mindig kis kerek folt formájában kezdődik, majd a széli részeken terjedve, középen halványulva, gyűrűt formál. A bőrjelenséget enyhe helyi fájdalom, égő érzés, ritkán viszketés kísérheti, de felléphetnek nem specifikus tünetek (pl. magas láz, gyengeség, fejfájás, izom- és izületi fájdalom, esetleg nyirokcsomó-duzzanat), valamint idegrendszeri tünetek is.




Igen ritkán, a kezeletlen vagy nem megfelelően kezelt betegeknél a kullancscsípés után idegrendszeri, mozgásszervi vagy a szívet érintő szövődmények (zsibbadás, végtagfájdalom, perifériás ideggyulladás, szívpanaszok) jelentkezhetnek, de legtöbbször semmilyen társtünet nincs. Megfelelő adagban és ideig szájon át alkalmazott antibiotikummal általában jól gyógyítható. Lyme-kór ellen azonban nincs védőoltás. Tegyünk meg mindent, hogy elkerüljük fertőzött kullanccsal való találkozást!

Kullancscsípés esetén

A Heim Pál Kórház ajánlásai szerint:

  • Ha felfedeztünk egy vagy több kullancsot, minél hamarabb távolítsuk el bőrünkből. Viszont nem mindegy hogy hogyan!

A kullancs eltávolítására ne használjuk azokat a régebben ajánlott módszereket, amelyek a kullancs légzését akadályozzák! Nem célszerű olajat, vietnami kenőcsöt, alkoholt vagy bármilyen más anyagot a kullancsra csepegtetni, mert az oxigénhiánnyal küzdő kullancsból még több vírus juthat az ember vérkeringésébe.

  • Nem szabad a kullancs potrohát semmivel sem bekenni, sőt megfogni sem, megnyomni, mert lehet, hogy ekkor “köpi” a kórokozót szervezetünkbe! Legjobb, ha kullancskiszedő-csipesszel közvetlenül a bőrfelszínen fogva kivesszük, de ha ez nem áll rendelkezésre meg lehet próbálni hosszabb körmű hüvelyk és középső ujjal.
  • A kullancsot lehetőleg egészen elöl, közel a fejéhez kell megfogni. Egyes vélemények szerint csavaró mozdulattal kell kihúzni, mások szerint kerüljük a csavaró mozdulatokat. A tapasztalatok azt mutatják, hogy pár órán belül elkapott kullancs körömmel, csavaró mozdulat nélkül enyhe húzással többnyire kijön fej beszakadás nélkül.
  • A fej nem baj, ha bent marad a bőrben az nem okoz különösebb problémát, mint bármely idegen test – kis reakciót kelt majd kilökődik (ez valójában nem is a feje, hanem az állkapcsa). Sőt egyesek szerint jó megoldás az is ha éles késsel levágjuk, lefejezzük a kullancsot közvetlenül a bőr felszínén. Ha pár napon belül mégsem lökődik ki, el kell távolítani, mert gyulladást okozhat (viszont fertőzést már nem terjeszt).




  • Ezután jód oldattal (Betadine) kenjük be a kullancs helyét. Általában 7-10 nap alatt eltűnik a kis vörös csomó nyomtalanul. Fertőzést jelez, ha néhány hét múlva a kullancscsípés helye körül kör alakban halvány pír jelentkezik, amely gyakran nem igazán feltűnő, nem viszket és nem fáj. Ez a bőrtünet csak a fertőzöttek kb. 2/3-ában jelenik meg.

Kb. 20-30 selejtszázalékban a fertőzésnek semmi tünete nincs – csak később jelennek meg, esetleg az izületi, idegi vagy szívtünetek. Tanácsos minden ilyen esetben orvoshoz fordulni. Korai stádiumban a fertőzés jól gyógyítható, gyógyszeres kezeléssel.

A fertőzött kullancsokból a kórokozó emberre való átvitelének valószínűsége annál kisebb, minél hamarabb eltávolítjuk a kullancsot. Az agyvelőgyulladás szempontjából 4-6 óra, a Lyme-betegség szempontjából 24 óra számít biztonságos időnek.

error: Content is protected !!