VÉGE! Április 1-től elbúcsúzhatunk a villanyóráktól, így változik a számlázás!
VÉGE! Április 1-től elbúcsúzhatunk a villanyóráktól, így változik a számlázás! A hagyományos villanyórák ideje lassan lejár: 2025.-től már nem lesz kötelező a klasszikus fogyasztásmérő berendezések használata, helyüket az E.ON Hungária Csoport által fejlesztett okosmérők veszik át.
Az új technológia egyszerűbb, pontosabb és költséghatékonyabb megoldást kínál a fogyasztók számára.
Kapcsolódó: Korábbi cikkünk a témában >>
Mit tudnak az új okosmérők?
A hagyományos villanyórákkal szemben az okosmérők teljesen automatizált teleolvasásra képesek, így a fogyasztóknak többé nem kell a mérőóra leolvasásával foglalkozniuk. Az új technológia lehetővé teszi a valós idejű fogyasztás követését, így a felhasználók pontosabb információkhoz juthatnak az energiafelhasználásukról.
Guntram Würzberg, az E.ON vezetője szerint a vállalat mintegy 1 milliárd eurót fektet be hálózatfejlesztésekre, hogy az új rendszerek kiépítése gördülékenyen haladjon. Az okosmérők nemcsak egyszerű mérőeszközök, hanem valóságos információközpontok, amelyek hozzájárulnak a szolgáltatás minőségének javításához.
A fejlesztés egyik legmeglepőbb eleme, hogy az okosmérők telepítési költsége alacsonyabb, mint a hagyományos mérőóráké. Egy okosmérő átlagos telepítési költsége kb. 61 ezer forint, míg egy fogyasztásmérő szekrény, amelyben a hagyományos villanyórák találhatók, ennél is drágább lehet. Az E.ON tömeges beszerzéseinek köszönhetően jelentős kedvezményekhez jutott, így a telepítési költségek csökkentek.
A fejlesztés célja, hogy a magyar fogyasztók pontosabb és részletesebb információkkal rendelkezzenek energiafelhasználásukról. Az okosmérők segíthetnek a tudatosabb energiagazdálkodásban, mivel a felhasználók pontosan láthatják, hogy mely időszakokban fogyasztanak többet, így könnyebben tervezhetik az energiafelhasználásukat.
Steiner Attila energetikáért és klímapolitikáért felelős államtitkár kiemelte:
„Nemzetközi szinten 20 milliárd forintból valósul meg az okosmérők telepítése, ami összesen 290 ezer mérőt jelent, ennek több mint felét az E.ON biztosítja.”
Az államtitkár szerint az energetikai fejlesztések része a kormány hosszú távú stratégiájának, amelynek célja a zöld átmenet felgyorsítása és a megújuló energiaforrások hatékonyabb felhasználása.
Az új energetikai fejlesztések célja, hogy ne csak a napos időszakokban legyen biztosított az áramellátás. Ennek érdekében a kormány 200 milliárd forintot különített el energiatárolási kapacitások kiépítésére. A cél, hogy 2030-ra már 12 ezer megawattnyi megújuló energia kapacitás álljon rendelkezésre.
Az ellátásbiztonság növelése érdekében további fejlesztések is folyamatban vannak:
Paksi Atomerőmű üzemidejének meghosszabbítása.
Paks II. építésének előkészítése.
Három új gázerőmű építése a kiegyenlítő energiaellátás érdekében.
Mit jelent ez a fogyasztók számára?
Az okosmérők bevezetése jelentős változást hoz a rezsiszámlákban is, hiszen a számlázás teljesen automatizáltan, a pontos fogyasztási adatok alapján történik. A fogyasztóknak nem kell többé aggódniuk a mérőóra leolvasása miatt, és a számlák is pontosabbá válnak.
A fejlesztések hosszú távon csökkenthetik a fogyasztók kiadásait, hiszen az okosmérők lehetőséget adnak az energiahatékonyabb fogyasztásra, és a szolgáltatók számára is könnyebb lesz a pontos számlázás biztosítása.
Az okosmérők bevezetése forradalmi lépést jelent az energiagazdálkodás területén. Az új technológia nemcsak pontosabb mérést biztosít, hanem segít a fogyasztóknak tudatosabban kezelni energiafelhasználásukat. A változásokkal egyszerűsödik az áramszolgáltatás folyamata, és hosszú távon fenntarthatóbb energiagazdálkodás alakulhat ki Magyarországon.
További tájékoztatás itt érhető el: https://www.eon.hu/hu/uzleti-es-kozigazgatasi/ugyintezes/muszaki-ugyek/aram/okosmeres.html