Üvegvisszaváltás: újabb szigorítást vezetnek be a palackok visszaváltásánál!
Üvegvisszaváltás: újabb szigorítást vezetnek be a palackok visszaváltásánál! Újabb szigorítást vezettek be a visszaváltási rendszernél az egyik áruházláncnál. Az üzletlánc azt is szabályozza, leghamarabb mikor lehet beváltani a visszaváltott palackokért kiadott bónokat.
Mint ismert, a palackvisszaváltó automatáknál 9 ezerről 5 ezer forintra csökkentette az egy tranzakció során kifizethető limitet a Mohu az Országos Kereskedelmi Szövetség javaslatára. A Pénzcentrum nemrég újabb szigorításról értesült egy olvasójától. Eszerint a fóti Auchan palackvisszaváltó automatájánál vásárlókat egy üzenet várja, amely szerint a Mohu üzemeltetése alatt álló automaták által kiadott bónok a kiadást követően leghamarabb 15-30 percen belül válthatóak be.
A lap napokkal ezelőtt megkérdezte a többletkorlátozás okát, és érdeklődött, hogy
- a bón kiadása után miért van szükség bizonyos időre ahhoz, hogy azt be tudja váltani az adott vásárló a pénztáraknál?
- ez egységes, minden áruházat érintő gyakorlat-e?
- mi okozza ezt a differenciát más üzletláncok gyakorlatához képest, amelyeknél nincs tudomásunk ilyen gyakorlatról?
- van-e köze a gyakorlatnak ahhoz, hogy az Auchan vállalatirányítási rendszere e tekintetben fejlesztésre szorul?
- dolgoznak-e azon, hogy ezt a 15-30 perces időintervallumot megszüntessék, minimálisra csökkentsék?
Megkeresésre azonban Auchan még nem reagált.
Ez a döntés sokakat érint, mivel ahogyan a Világgazdaság nemrég megírta, már több mint egymillióan használják a Repont-applikációt, amellyel a vásárlók a saját bankszámlájukra irányíthatják a visszaváltott italcsomagolásért járó pénzt. A boltoknál elhelyezett automatákon és a kézi visszaváltáson keresztül visszaszerezhető összegnek azonban csak a kisebb hányada vándorol a saját bankszámlákra.
A visszaváltók 80-90 százaléka ugyanis inkább kupont kér az automatától.
A hazai koncessziós hulladékgazdálkodási rendszerért felelős Mohu adatai alapján a kuponok levásárlása több mint 17 milliárd forint forgalmat generált az év eleje óta élő, de csak júliusban felpörgött italcsomagolás-visszaváltási rendszerben. Bár ezt a 17 milliárdot a vásárlók előzőleg ki is fizették a csomagolt italok megvásárlásakor, ha a zsebükben maradt volna, nem biztos, hogy éppen a most pluszforgalomhoz jutott üzletekben költötték volna el.