Újra maszkviselésre szólítanak fel!

Frissítve – Újra maszkviselésre szólítanak fel!

Mintha nem lenne elég baj enélkül is.

Újra maszkviselésre szólítanak fel! – Elkezdődött a koronavírus elleni védőoltás őszi kampánya hétfőn Németországban, az oltás felvételét a hatvan éven felülieknek és a veszélyeztetett csoportok tagjainak ajánlják. Sajnos egyre több országban, így sajnos itthon is szóba jöhet, előbb utóbb…

Karl Lauterbach szövetségi egészségügyi miniszter az elsők között adatta be magának az oltást, és a hadsereg (Bundeswehr) berlini kórháza előtt tartott tájékoztatóján minden kortársát erre bíztatta. A 60 éves miniszter – aki kutatóorvosként elismert járványügyi szakértő is – hangsúlyozta, hogy

a megfertőződés a Covid-19-et okozó új típusú koronavírussal (SARS-CoV-2) továbbra is veszélyes, „nem elhanyagolható apróság”, és akár a még mindig kevéssé ismert, ám igen komoly következményekkel járó hosszú Covid-szindrómához is vezethet.

Aláhúzta, hogy az oltás biztosítja a legnagyobb védelmet, és a hosszú covid kockázatát is csökkenti. A 60 éven felülieknek és az egészségi állapotuk vagy foglalkozásuk révén veszélyeztetett embereknek a Covid-19 elleni oltás mellett az influenza elleni védőoltás beadatása is ajánlott – mondta.



A felső légúti megbetegedések hagyományos őszi-téli szezonja az idén különleges, mert a SARS-CoV-2 megjelenése óta ez az első, amikor nem lassítják a vírusok terjedését állami, országos szintű korlátozások. Ezért egyelőre nem lehet felmérni, hogy mennyire szabadul el ismét az új koronavírus, az viszont biztos, hogy ismét „nagyon sok eset lesz, de a felkészültségünk is sokkal jobb” – fűzte hozzá.

Újabb korlátozásokat egyelőre nem is terveznek, mert a világjárvány és az ellene folytatott küzdelem révén igen széles körű immunitás alakult ki a lakosságban – fejtette ki a miniszter. Mint mondta,

a kormány az emberek felelősségteljes magatartására számít, és mindenekelőtt a maszkviselés szokásának felújítását javasolja.

Maszkot viselni fertőzésveszélyes helyzetekben, például zsúfolt zárt terekben érdemes. A szájat és az orrot eltakaró maszk viselője nemcsak a környezetében lévőket, hanem saját magát is védi a fertőzésektől – mondta Karl Lauterbach. Az oltási kampányban a vírus XBB.1.5 jelzésű változatára optimalizált oltóanyagokat használják, hétfőtől a Pfizer-Biontech vakcinája érhető el a háziorvosi rendelőkben.

Mindenki kedvence: a maszk

A vakcina mellett a maszkhordás is terhelt téma, nemcsak azért, mert mint a járványügyi védekezés legtöbb eleme, ez is erősen átpolitizálódott; vagy mert alaptalan összeesküvés-elméletekbe is belekeverték; hanem azért is, mert szimbóluma lett annak, hogy a járvány miatt, a fertőzések elkerülése és továbbadása érdekében milyen mindennapos kényelmetlenségeket kellett átélnünk. Ettől függetlenül a maszkok hasznos eszközei a koronavírus és minden más légúti kórokozó elleni védekezésnek.

„A maszkot méltatlanul felejtettük el. Nem állítom, hogy egész szezonban hordani kell, de ha van a táskában, és bizonyos helyzetekben az emberek felveszik, hogy megvédjék magukat, vagy azért, mert ugyan már meggyógyultak, de még fertőzhetnek, mégis lemennének a boltba, annak járványügyi szempontból óriási jelentősége lenne” – mondta Oroszi Beatrix.

„Nem félni kell, hanem tudatosnak lenni, és ha csúcson van a szezon, akkor észszerűen használni a maszkot, ahol lehet. Nyilván ha elmegyek konferenciára, és gálavacsora van, akkor nem maszkban próbálom tömni a szendvicset a számba. De ha mindenki náthás meg tüsszög, akkor szerintem nem szégyen felhúzni a maszkot a benzinkúton meg a boltban, amikor vásárolunk” – mondták.

Épp egy járványhullámban vagyunk

De akkor mit tudunk a hazai járványhelyzetről? Hivatalosan gyakorlatilag egyetlen mondatot, amelyet az NNGYK több helyen is megismételt, például az Eris megjelenését bejelentő közleményében: „Magyarországon jelenleg a COVID-19 fertőzések döntő többsége sporadikusan fordul elő, a koronavírus országos járványos terjedése nem tapasztalható.”

Ha friss hazai adatokból nem, akkor hogyan tudunk következtetni arra, hogy mi várható itthon járványügyben? Oroszi Beatrix szerint egyrészt az előző őszi szezon tapasztalataira hagyatkozhatunk, mert az már az omikronról szólt, másrészt a külföldi folyamatokból vonhatunk le következtetéseket a hazai helyzetre vonatkozóan.