nyugdijkorhatar

Új nyugdíjkorhatár jön 2025-től? Itt a válasz!

Új nyugdíjkorhatár jön 2025-től? Itt a válasz!

Új nyugdíjkorhatár jön 2025-től? Itt a válasz! A nyugdíjemelés mértéke után mindenki számára ez a második leggyakoribb kérdés.

Kapcsolódó cikkünk, Nők40 nyugdíjkorhatár >>>

Az új munkaév kezdetével a magyar munkavállalók számára számos változás léphet életbe a keresetek, az adózás vagy akár a nyugdíjazási szabályok terén. Az egyik legfontosabb kérdés minden évben a nyugdíjkorhatár alakulása. Nézzük, hogyan érinti ez a 2025-ös évet, és mire számíthatnak a nyugdíj előtt állók.

  • 2025-ben nem emelkedik az öregségi nyugdíjkorhatár, továbbra is 65 év marad
  • Nők és férfiak 65 éves korukban mehetnek nyugdíjba, feltéve, hogy teljesítették a minimálisan előírt szolgálati időt
  • Legalább 20 év bejelentett munkaviszony szükséges a teljes nyugdíjhoz

Marad a nyugdíjkorhatár 2025-ben?

Jó hír, hogy a 2025-ös évben nem emelkedik az öregségi nyugdíjkorhatár, az továbbra is 65 év marad. Az ország demográfiai és gazdasági mutatói alapján egyelőre nincs szükség a korhatár emelésére. Ez azonban nem jelenti azt, hogy a jövőben ne történhetnének változások, hiszen Európában számos országban a népességfogyás és a gazdasági helyzet miatt fokozatosan emelik a nyugdíjkorhatárt.

Mikor várható a következő változás?

Az előrejelzések szerint 2026-ig biztosan nem lesz változás a nyugdíjkorhatárban.

A jelenlegi szabályok alapján mind a nők, mind a férfiak 65 éves korukban mehetnek nyugdíjba, feltéve, hogy teljesítették a minimálisan előírt szolgálati időt. Bár a nők kedvezményes nyugdíjazási lehetősége (40 év munkaviszony után) jelenleg nem változik, a jövőben elképzelhető, hogy ez az időtartam 43 évre nő.

A nyugdíjjogosultsághoz két alapfeltételt kell teljesíteni:

  • Betöltött életkor: Az öregségi nyugdíjkorhatár elérése, amely 2025-ben változatlanul 65 év.
  • Szolgálati idő: Legalább 20 év bejelentett munkaviszony szükséges a teljes nyugdíjhoz. Aki 15 év szolgálati idővel rendelkezik, az öregségi résznyugdíjra jogosult.

Fontos tudni, hogy Magyarországon a nyugdíjkorhatár mindkét nemre egységesen vonatkozik, így a nők nem mehetnek előbb nyugdíjba pusztán nemi alapon.

Lehetőség a nyugdíj melletti munkavégzésre

2025-ben is él az a lehetőség, hogy a nyugdíjasok tovább dolgozzanak, ha egészségi állapotuk ezt megengedi. A nyugdíj melletti munkavégzést elősegíti, hogy keresetüket csak 15% személyi jövedelemadó terheli, a társadalombiztosítási járulékot (18,5%) és a szociális hozzájárulási adót (13%) nem kell megfizetni. Ez vonzóbbá teszi a nyugdíjasok foglalkoztatását a munkáltatók számára is.

Miért fontos nyomon követni a nyugdíjkorhatárt?

A nyugdíjkorhatár alakulása minden dolgozót érinthet, különösen azokat, akik közel állnak a nyugdíjba vonuláshoz. Bár a 2025-ös év nem hoz változást, érdemes figyelemmel kísérni a következő évek szabályozását, hiszen ezek hosszú távon befolyásolhatják a nyugdíjas éveinket.