A legfrissebb változásokat és nagyon fontos információkat Fehérné Gál Tünde, a Budapest Környéki Törvényszék tanácselnöke mondta el az Inforadio.hu műsorában.
1. 3 évet meghaladó tartásdíj tartozásra való követelést többé már nem lehet érvényesíteni bíróság útján, 3 év után elévül a ki nem fizetett tartásdíj.EZ AZ EGYIK LEGFONTOSABB VÁLTOZÁS!
2. Akár egy összegben vagy egy ingatlan átruházásával is rendezheti a tartásdíjat a tartásdíj megfizetésére kötelezett szülő.
3. A tartásdíj igénylésében nem történt változás, vagyis tartási igényt hat hónapig visszamenőleg lehet érvényesíteni, de ahogyan az előbb említettük ez 3 év alatt elévül az új szabályok szerint!!!
4. A MÁSIK NAGYON FONTOS VÁLTOZÁS, hogy a továbbiakban a tartásdíj összeg csak előre meghatározott, fix összeg lesz!A megállapítás ezentúl mindig határozott összegű lesz!
5. A szülő mellett a nagyszülő is kötelezhető tartásdíj fizetésre, ha nincs olyan szülő, akit erre lehetne kötelezni, de van erre alkalmas nagyszülő.SZÓVAL ezentúl a nagymama vagy a nagypapa is fizethet tartásdíjat! EBBEN AZ ESETBEN AZONBAN NAGY ANYAGI KÜLÖNBSÉGEK LEHETNEK!
6. ALAPSZABÁLY : „A szülő a saját eltartásának rovására is köteles tartásdíjat fizetni – kivéve, ha a gyereknek van munkája vagy van a vagyonának jövedelme vagy más olyan rokona, aki tartásdíjat fizet.
7. Kiskorú gyereke esetében akár vagyontárggyal vagy egyösszegű pénztámogatással is letudható a tartásdíj.Ez egyéni megállapodás kérdése, a bíróság minden esetben havi pénzösszeget határoz meg.
8.„Ha peren kívül egyeznek meg, akkor a gyámhatóság jóváhagyása kell, ha pedig perben, akkor a bíróság hagyja jóvá” – közölte a Budapest Környéki Törvényszék tanácselnöke.