Táppénz változások 2025 – sokakat érhet váratlan meglepetés az orvosnál!
Táppénz változások 2025 – sokakat érhet váratlan meglepetés az orvosnál! Az új fejlesztésnek köszönhetően elektronikus rendszer váltja fel a papíralapú TB-kiskönyvet, amelybe a munkáltatók rögzítették a munkavállalók társadalombiztosítási jogviszonyára és egészségbiztosítási ellátásaira vonatkozó adatokat – közölte a Belügyminisztérium.
Hitelfórum friss hírek
A TB-kiskönyvben szereplő információk az államigazgatásban – az időközben bevezetett digitális nyilvántartásokban – foglalkoztatói adatszolgáltatás útján rendelkezésre állnak, ezért a nyomtatvány megszüntethető. A Belügyminisztérium közleménye szerint a TB-kiskönyvet egy elektronikus lekérdező rendszer váltja fel, ami rengeteg előnnyel jár.
Búcsú a TB-kiskönyvtől, kevesebb lesz az adminisztráció
Kevesebb adminisztráció: a vállalkozásoknak nem kell többé a TB-kiskönyv kitöltésével és tárolásával bajlódniuk. Gyorsabb és pontosabb ügyintézés: az adatok mindig naprakészen elérhetők lesznek a kifizetőhelyek és hatóságok számára.
Pontosabb adatok: a korábbi rendszerben előfordulhatott, hogy a jogviszony és ellátás (pl. táppénz, CSED, GYED) nem teljeskörűen szerepelt a kiskönyvben. Az új digitális rendszer ezt is orvosolja. Ez a változás nemcsak csökkenti a papírmunkát, hanem a digitális megoldásoknak köszönhetően az e-TB-kiskönyv gyorsabb, egyszerűbb és átláthatóbb ügyintézést tesz lehetővé minden érintett számára.
A megszüntetés mellett szól az is, hogy a tb-kiskönyv tartalma nem minden esetben teljes körű, ugyanis egyes jogviszonyok (például egyéni vállalkozói, társas vállalkozói jogviszony) nem szerepelnek benne, továbbá egyes esetekben az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásai sem kerülnek bejegyzésre a tb-kiskönyvbe.
A hivatal szerint kiemelt kormányzati cél a vállalkozások adminisztratív terheinek csökkentése, amelynek része, hogy a digitalizáció eredményeként az államigazgatás adatbázisaiban rendelkezésre álló adatok ne kerüljenek újra bekérésre vagy dokumentálásra.