Szülők figyelem – Elvették a csecsemő tápszer támogatás a családoktól!

Szülők figyelem – Elvették a csecsemő tápszer támogatás a családoktól!

Szülők figyelem – Elvették a csecsemő tápszer támogatás a családoktól! Így sokkal többe kerül minden családnak!

Családbarát Kormány, nem emelik a családit de elveszik a tápszer támogatást.

Elvették a csecsemő tápszer támogatás a családoktól – Miután a tb-támogatás mértéke bizonyos termékek esetében 55-ről 25 százalékra csökkent, csaknem duplájára emelkedett a csecsemőtápszerek ára.Póta György gyermekorvos elmondta: anyatejpótló tápszerekről van szó, a gyógytápszereket nem érinti a rendelet. „Ez egy szűk háromszoros árat jelent most, az egyik leggyakrabban használt tápszernél 280 százalékos növekedést, ennyivel többet kell a szülőknek kifizetniük” – tette hozzá.

A normál tápszerre mindenki jogosult, aki nem tudja szoptatni gyermekét, hat hónapos korig ezek receptre írhatók, féléves kor felett azonban már csak a gyógytápszereket lehet felírni.

Az a tápszer, ami eddig 2800 forint volt, annak az ára most elérheti a hét-nyolcezer forintot is. Egy átlagosan táplált gyermeknek havonta két-három dobozzal szoktak ebből felírni– jelezte a gyermekorvos az ATV Start című műsorában.

Demonstráció szervez a Belügyminisztériumhoz egy édesanya. Virágh Kitti 11 hónapig szoptatta a kisfiát, ám a kicsi egyik napról a másikra nem kérte az anyatejet. A kislánya nemsokára lesz négyéves, ő három hónapos korától kapott tápszert. Amíg azonban kislánya esetében még jelentős kedvezménnyel tudta megvenni azt, addig a kisfia hasfájásra és székrekedésre való, a gyerekorvos által felírt tápszerét már jóval drágábban:a kormány ugyanis jelentősen csökkentette a tápszerek támogatását, ami oda vezetett, hogy egyik hónapról a másikra drasztikusan emelkedett az áruk.

Amit Kitti márciusban még 3200 forintért vásárolt, az áprilisban már 4600 lett. Havonta 3–4 doboz tápszerre van szüksége a kisfiának, vagyis jelenleg 14 ezer forintot fizet az eddigi 10–12 ezer helyett.

A kétgyerekes édesanya annyira felháborodott a dráguláson, hogy májusban „Családtámogatás” tárggyal levelet írt Novák Katalinnak, melyben arról érdeklődött a köztársasági elnöknél: miért kellett több tápszertől is a támogatást megvonni vagy jelentősen csökkenteni? „Olyan drágák lettek, hogy sok anyuka kétségbe van esve, mivel fogja a kisgyermekét táplálni” – írta levelében Kitti, aki arra kérte az államfőt, anyaként próbálja meg átérezni sok más édesanya helyzetét.

Huszonkét nappal később a Sándor-palota válaszolt Kittinek. Azt írták, megértéssel olvasták a Novák Katalinhoz intézett levelét, majd hozzátették, a köztársasági elnöknek jogszabályi felhatalmazás hiányában „segítő szándéka ellenére” nincsen lehetősége arra, hogy a konkrét ügyet kivizsgálja, azzal kapcsolatosan intézkedéseket tegyen vagy kezdeményezzen, az illetékes hatóságok és szervezetek számára kérést vagy utasítást fogalmazzon meg. A levelet azzal zárták, hogy az édesanya kérését továbbították az ügyben illetékes Belügyminisztériumhoz.

Ha fejre állna, akkor sem tudna több anyatejet adni a gyereknek

A tápszerek drágulása nem most kezdődött. Tavaly 55 százalékról 25 százalékra csökkentette a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) az újszülött- és csecsemőtápszerekre vonatkozó támogatást, és idén is változott a támogatott tápszerek listája.

A témában létrejött Facebook-csoportban az erről szóló bejegyzésekben több száz hozzászólás érkezett. Sokan befotózott blokkokkal bizonyították, hogy az általuk használt tápszer ára közel a duplája lett, például 3300 forintról 5800 forintra drágult.

Tápszert nemcsak az orvos által felírt receptre lehet venni, hanem akár drogériákban is, ám tb-támogatás nélkül a sok ezer forinttal drágább teljes áron. Sokan már gyermekük születésétől tápszert adnak a babának,

  • mert vagy nincs teje az édesanyának,
  • vagy a csecsemőnek nem kell az anyatej.

Előfordul (mint például Kitti esetében), hogy néhány hónap után egyik napról a másikra a babának nem kell az anyatej, vagy elapad – mindegyik esetnél a szülő tápszerrel helyettesíti részben vagy teljesen a táplálást.

Miközben a tb-támogatás csökken a tápszereknél, az azt gyártó cégek jelentős állami támogatásban részesülnek. A Szabad Európa februári cikke arra világít rá, hogy tavaly 12 tápszerforgalmazó, illetve -gyártó kapott állami támogatást.

A legtöbbet bezsebelő összesen 7,36 milliárd forintot. A tápszergyártóknak évről évre növekszik a támogatásuk: 2020-ban 9,92 milliárd, 2021-ben 10,41 milliárd, tavaly pedig már 11,2 milliárd forintos állami dotáció jutott nekik.

Virágh Kitti azt mondja, a tápszerek árának emelkedése azért is fájó, mert a pelenka, a ruházat, a cipő és a játékok is jelentősen drágultak, 10–20, de sok esetben akár 30 százalékkal is. Éppen ezért is lenne fontos, hogy a tápszerek támogatását visszaállítsák, ezért is indult el az online petíció, amelynek két hét leforgása alatt hatezer aláírója lett – mondja az aláírásgyűjtés terjesztésében jelentős szerepet vállaló Kitti, aki csütörtökre anyák és gyerekeik részvételével tüntetést szervez, melynek keretében kinyomtatva átadják a most már közel hétezer szignónál járó petíciót a Belügyminisztériumnak.