Ki jogosult az szja-visszatérítésre?
Minden olyan személy jogosult a visszatérítésre, akik a személyi jövedelemadó (szja) törvény szerint családi adóalap kedvezményt vehetnek igénybe, akkor is, ha ezt eddig nem tették meg. Ez gyakorlatban azt a szülőt jelenti, aki családi pótlékra jogosult, vagy ilyen jogosulttal egy háztartásban élő házastárs.
Milyen adók után jár a visszatérítés?
Elsődlegesen az olyan szja után jár visszatérítés, mely az összevont adóalapba tartozó jövedelmet terheli – , ide tartozik például a munkabér, a megbízási díj, de az ingatlan bérbeadásból származó jövedelem is.
Fontos, hogy csak arra a ténylegesen felmerülő adóra lehet igénybe venni a visszatérítést, amely a kedvezmények igénybevétele után marad fenn. Például ha egy családban az anya nulla forint szja-t fizetett, mert a családi kedvezmény miatt nem keletkezett fizetendő adója, akkor az anya nem élhet a visszatérítéssel, de az apa, aki nem vette igénybe a családi kedvezményt, és emiatt fizetett szja-t, minden további nélkül igénybe veheti azt.
Az egyszerűsített közteherviselési hozzájárulás (ekho) szerint adózók is igénybe vehetik a visszatérítést. Ők a 15 százaléknyi adóból a 9,5 százaléknyi ekhóra tehetik ezt meg, míg a minimálbér után, amely után ők is a normál szabályok szerint kell adózzanak a teljes 15 százalék szja után igényelhetik a visszatérítést.
A kisadózó személyeknél (katások) is alkalmazható a visszatérítés: az összeg a befizetett kata 25 százaléka. Fontos, hogy a rendelet nem szűkíti le a főállású kisadózókra a jogosultságot, így a nem főállású kisadózókra is igénybe vehetik a visszatérítést. A katásoknál is van sortartás: először az szja-kötelezettség összegét kell nézni, utána az ekho összegét, és ha marad, csak azután a kata keretösszegét.
Mekkora a visszatérítés összege?
Maximum fejenként 809 ezer forint jár vissza.