Személyi kedvezmény 2025-ben: ennyi pénz jár havonta mostantól!

Személyi kedvezmény 2025-ben: ennyi pénz jár havonta mostantól!

Személyi kedvezmény 2025-ben: ennyi pénz jár havonta mostantól! A legtöbben nem így ismerik, de az adóalap-kedvezmény hivatalos neve személyi kedvezmény, így lehet megtalálni a NAV oldalán is. A személyi kedvezményt a súlyos fogyatékosságról szóló orvosi igazolás vagy a rokkantsági járadékra, fogyatékossági támogatásra való jogosultságról szóló határozat alapján lehet igénybe venni.

Hitelfórum.hu

Az orvosi igazolást, határozatot az elévülési időn belül meg kell őrizni. Illetve orvosi igazolás nélkül veheti igénybe a személyi kedvezményt az, aki rokkantsági járadékban vagy fogyatékossági támogatásban részesül.

Súlyosan fogyatékos személynek számít, aki a súlyos fogyatékosságnak minősülő betegségekről szóló 335/2009. (XII. 29.) Korm. rendeletben felsorolt betegségek valamelyikében szenved, amelyek fent felsoroltunk, továbbá aki rokkantsági járadékban vagy fogyatékossági támogatásban részesül.

A törvény szerint az összevont adóalapba tartozó jövedelem jogosultsági hónaponként a minimálbér egyharmadának száz forintra kerekített összegével, azaz 2025-ben havi 96 900 forinttal csökkenthető. Ez nettó 14 500 forint kedvezményt jelent.

A kedvezmények érvényesítésének sorrendje:

  • Négy vagy több gyermeket nevelő anyák kedvezménye
  • 25 év alatti fiatalok kedvezménye
  • 30 év alatti anyák kedvezménye
  • Személyi kedvezmény
  • Első házasok kedvezménye
  • Családi kedvezmény
  • Családi járulékkedvezmény

Hogyan igényelhető az adóalap-kedvezmény?

Az adókedvezmény igényléséhez először is egy igazolásra lesz szükség, amelyen egy szakorvos, vagy az adózó háziorvosa igazolja, hogy valóban szenved a kedvezményre jogosító betegségben. Az igazolással a magánszemély két időpontban kérheti a kedvezmény megállapítását a Nemzeti Adó és Vámhivataltól (NAV):

  • az adóelőleg megállapításánál, adóelőleg-nyilatkozattal év közben,
  • valamint a személyi jövedelemadó bevalláskor májusban.

Az igazolásnak tartalmaznia kell a személyazonosító adatokat, a lakóhelyet, az adóazonosító jelet, az igazolás kiállítását megalapozó szakorvosi dokumentáció kiadásának dátumát, a betegség véglegességének vagy ideiglenességének megállapítását az igazolást kiállító szakorvos vagy háziorvos aláírásával, pecsétjével ellátva.

Az adóelőleg-nyilatkozatot legegyszerűbben az Online Nyomtatványkitöltő Alkalmazásban (ONYA) lehet kitölteni és beküldeni a NAV-hoz, de a nyilatkozatok kitölthetők és leadhatók papíralapon is a munkáltatónak, rendszeres bevételt juttató kifizetőnek. A személyi kedvezmény jogosultjának lehetősége van arra, hogy az adóelőleg-nyilatkozatban kérje a munkáltatót, kifizetőt, hogy a kedvezményt az adóelőleg-nyilatkozat visszavonásáig vegye folyamatosan figyelembe (folytatólagos nyilatkozat). Ekkor a következő évben, években nem kell új nyilatkozatot adnia.

BNO kódok, betegségek listája itt >>>