Site icon Hitel fórum – családi pénzügyek

Szabadnap, pihenőnap, szabadság kiadásának szabályai – 2025 Januártól így alakul!

Szabadnap, pihenőnap, szabadság kiadásának szabályai – 2025 Januártól így alakul!

Szabadnap, pihenőnap, szabadság kiadásának szabályai – 2025 Januártól így alakul! Éves szabadság 2025 kalkulátor: hány nap szabadság jár adott életkorban a dolgozónak 2025-ben? Hány nap szabadságot lehet kivenni 2025-ben a Munka Törvénykönyve szerint? Szabadnapok száma a hatályos jogszabály szerint 2025-ben. Gyerekek száma alapján mennyi szabadság jár éves szinten 2025-ben?

Hitel fórum

Szabadság 2025 – fizetett szabadnapok száma 2025

– A szabadság mértéke: A szabadság két részből áll:

– alapszabadságból és

– pótszabadságokból

Az alapszabadság húsz munkanap, míg a pótszabadságok és azok mértéke az alábbi kalkulátor segítségével határozható meg:

Szabadság kalkulátor 2025 – életkor szerinti szabadnapok száma 2025-ben:

Az életkor alapján járó pótszabadság abban az évben illeti meg a munkavállalót, amikor betölti az adott életkort.

– Alapszabadság (az éves szabadnapok száma mindenkinek): 20 nap

– Pótszabadságok életkor szerint 2025-ben:

– 25 éves kortól: +1 munkanap (összesen 21 nap éves szinten 2025-ben)

– 28 éves kortól: +2 munkanap (összesen 22 nap évente)

– 31 éves kortól: +3 munkanap (összesen 23 nap évente)

– 33 éves kortól: +4 munkanap (összesen 24 nap évente)

– 35 éves kortól: +5 munkanap (összesen 25 nap évente)

– 37 éves kortól: +6 munkanap (összesen 26 nap évente 2025-ben)

– 39 éves kortól: +7 munkanap (összesen 27 nap évente 2025-ben)

– 41 éves kortól: +8 munkanap (összesen 28 nap évente 2025-ben)

– 43 éves kortól: +9 munkanap (összesen 29 nap évente 2025-ben)

– 45 éves kortól: +10 munkanap (összesen 30 nap évente 2025-ben)

Gyermekek után járó pótszabadság 2025-ben

A fent említett szabadságnapok mellett minden évben jár pótszabadság a gyermekek száma alapján is. Ez első alkalommal a gyermek születésének évében, utoljára pedig a gyermek 16. életévében vehető igénybe; mindkét szülő jogosult rá.

Szabadság kalkulátor 2025 – gyermekek száma alapján:

– 1 gyermek után 2 munkanap pótszabadság jár

– 2 gyermek után 4 munkanap pótszabadság jár

– kettőnél több gyermek után 7 munkanap pótszabadság jár

Ezek a napok hozzáadódnak az életkor szerinti szabadságokhoz, így alakul ki az éves szabadság összesen.

Példa számítás – szabadság kalkulátor: Szabadságok száma 2025

Pl. Ön 36 éves, és két, 16 évnél fiatalabb gyermeke van. Hány nap szabadság jár tehát Önnek 2025-ben?

1. lépés: A 36 éves kor alapján járó szabadságnapok száma: 25 nap

2. lépés: A két gyermek után járó pótszabadság: 4 nap

3. lépés: Az összes szabadságnap: 25 + 4 = 29 nap 2025-ben.

A szabadság kiadása és nyilvántartása 2025-ben

A munkáltató feladata és joga, de köteles kikérni a munkavállaló véleményét. A szabadság kiadása során legalább tizennégy egymást követő naptári napot ki kell adni, ettől azonban közös megállapodással el lehet térni.

A munkavállaló a munkaviszony első három hónapját kivéve jogosult arra, hogy hét munkanapot saját kérése szerint, két részletben vegyen ki, év közben kezdődő munkaviszony esetén ennek arányos részét.

A szabadság időpontját – ellentétben a korábbi egy hónapos határidővel – legalább tizenöt nappal előre kell közölni, ezt a határidőt a munkavállalónak is be kell tartania a saját rendelkezésű hét napra vonatkozóan.

Az új Munka Törvénykönyve szerint nincs kivétel a szabadságra vonatkozó bejelentési kötelezettség alól. Korábban a munkavállaló rendelkezésére álló alapszabadság egynegyede kivételként jelent meg, amit három napig a munkavállaló különleges körülményei alapján, bejelentési határidő figyelembevétele nélkül lehetett igénybe venni.

Éves szabadság szabadnapok 2025

Az éves szabadságot főszabály szerint a tárgyévben kell kiadni. Ha a szabadság igénybevétele az adott évben megkezdődik, és a következő évben már csak legfeljebb öt munkanap esik kiadásra, akkor még a tárgyévi szabadság részeként tekinthető.

Új szabály, hogy a munkáltató a szabadságot a tárgyévet követő év március 31-ig kiadhatja az október elseje után kezdődött munkaviszony esetén, vagy ha a munkáltató és a munkavállaló megállapodnak, akkor a tárgyévet követő év végéig is kiadhatja a szabadság egyharmadát (kivéve a fiatal munkavállalók pótszabadságát).

Ha a munkavállaló oldalán felmerült ok miatt (például betegség) nem lehet a szabadságot a tárgyévben kiadni, a távollét megszűnésétől számított hatvan napon belül kell gondoskodni annak kiadásáról.

A szabadság következő évre történő kiadására kollektív szerződés felhatalmazása alapján van lehetőség, ha közvetlenül fontos gazdasági vagy működési ok indokolja. Ilyen esetben legfeljebb az éves szabadság egynegyedét lehet a következő év március 31-ig kiadni.

Kivételes helyzetek és a szabadság kiadása 2025-ben

A munkáltató kivételes gazdasági érdek vagy működését közvetlenül érintő ok esetén módosíthatja a szabadság időpontját, vagy megszakíthatja a már megkezdett szabadságot. Ebben az esetben a munkáltató köteles a munkavállaló kárát és költségeit megtéríteni. A szabadság megszakításakor a visszautazás és az újra munkába állás időtartama nem számít a szabadságba.

Kollektív szerződés bármilyen irányban eltérhet a fenti szabályoktól. A szabadságot a munkaidő-beosztás szerinti munkanapokra kell kiadni, különösen az egyenlőtlen munkaidő-beosztás esetén, ahol a szabadságot órában kell elszámolni.

A szabadság megváltása csak a munkaviszony megszűnésekor lehetséges, ha a munkáltató az arányos szabadságot nem adta ki, azt pénzben kell megtéríteni. Az új Munka Törvénykönyve szerint azonban, ha a munkavállaló több szabadságot vett igénybe az arányosnál, azt már nem követelheti vissza a munkáltató.

A szabadságra való jogosultság 2025-ben

A szabadság alapvető célja a munkavállaló pihenésének biztosítása, amit az évente elvégzett tényleges munkaórák után vehet igénybe. Bizonyos időszakok, például a pihenőnapok, a szabadság, a szülési szabadság, a gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadság első hat hónapja, a keresőképtelenség évi harminc napig terjedő ideje, és a három hónapot meg nem haladó katonai tartalékos szolgálat is beszámítanak a szabadságba.

Mikor vehetünk ki szabadságot 2025-ben?

A Munka Törvénykönyve szigorította a tényleges munkavégzés nélkül igénybe vehető időszakok körét. Az új szabályok azonban a munkavállaló számára kedvező változásokat is tartalmaznak, például a reprodukciós eljárás vagy az önkéntes tűzoltói szolgálat időtartamát nem számítják be a szabadságba.

Az éves szabadság mértéke arányosan jár, ha a munkaviszony év közben kezdődött vagy szűnt meg, fél napot elérő töredék esetén pedig egész napra kerekítenek.

Exit mobile version