Sokan fogják elveszteni munkájukat most Februárban és Márciusban: Elbocsátási hullám tört be Magyarországra!

Nagyobb arányú létszámcsökkenés várható az Észak-Alföldön és Észak-Magyarországon, míg szektorális bontásban a kommunikációs szolgáltatások, illetve a alapanyag- és feldolgozóipar területén számíthatunk elbocsátásokra.




2023 első negyedévében a hazai munkáltatók 32 százaléka tervezi csökkenteni munkaerő-állományát, miközben csupán 22 százalékuk jelez előre bővítést – összesítve ez derül ki a ManpowerGroup, a világ egyik legnagyobb munkaerő-közvetítő cége hazai diviziójának adatfelvételéből, amelyet a negyedéves világfelmérés részeként, a világ 41 országában, összesen 39 ezer munkáltató között, a magyar munkáltatók 508 fős reprezentatív mintájában is elvégeztek.A „Nettó Foglalkoztatási Mutató” (NFM) minusz 8 százalékos átlagos értéket ért el idehaza, amire az elmúlt egy évtizedben nem volt példa, még a koronavírusjárvány miatti erőteljes gazdasági megtorpanás időszakában sem. A jelenlegi mutatószám az előző negyedévhez viszonyítva 3, míg 2022 azonos időszakához képest 26 százalékpontos visszaesést mutat – összegzi a felmérés a munkáltatók első negyedéves munkaerő-felvételi szándékait.




A negatív munkaerő-felvételi trend ellenére a piacon nem érzékelhető tömeges elbocsátás – mondta Fehér Tamás, a ManpowerGroup Magyarország ügyvezető igazgatója a portfolio.hu-n. Ez csupán bizonyos területeken jellemző, egyes szakmákban ugyanakkor továbbra is munkaerőhiány van. Az előrejelzés szerint mind a cégek, mind a munkavállalók kivárnak ahelyett, hogy új lehetőségek után néznének. A cégek oldalán továbbra is komoly bizonytalanság érzékelhető: a recesszió lehetősége ebben a negyedévben óvatosságra készteti a munkaadókat.




A korábbi negyedévekhez képest is lényegesen nőtt az eltérés az egyes régiókban működő cégek várakozásai között. A legpesszimistább várakozások az Észak-Alföldön mutatkoznak (NFM: minusz 35% ), de szintén jóval több elbocsátásra, mint felvételre számítanak Észak-Magyarországon (NFM: minusz24%), Dél-Dunántúlon (NFM: minusz 16%) és Nyugat-Dunántúlon (NFM: minusz 9%) is. A Dél-Alföld az egyetlen olyan régió, ahol minimálisan többen terveznek létszámbővítést, mint leépítést (NFM: plusz 3%).




Az egyes szektorokat vizsgálva csupán a pénzügyi és ingatlanszektor (NFM: +10%), valamint az IT szektor (+2%) számíthat nettó létszámbővülésre. Az egészségügy és élettudományok, valamint az energia és közművek szektorban stagnálására lehet számítani, a többi szektor mutatói viszont visszaesést jeleznek. A legnagyobb arányú létszámleépítésre a kommunikációs szolgáltatások (-16%), illetve az alapanyag- és feldolgozóipar (-12%) területén lehet számítani.




Általános és megszokott tendencia, hogy a nagyobb cégek jobban bírják a válsággal összefüggő esetleges megszorításokat, a cégmérettel együtt nő a válsággal szembeni ellenállóképesség. Magyarországon kívül egyedül Lengyelországban (-2%) jeleznek visszaesést a foglalkoztatásban.
error: Content is protected !!