Rezsicsökkentés változása 2024 – Így alakul a gáz és az áram ára
Rezsicsökkentés változása 2024 – Így alakul a gáz és az áram ára – A magyar kormány elkötelezett abban, hogy a háborús idők ellenére is megvédje a magyar családokat, és biztosítsa számukra a legolcsóbb energiaárakat Európában.
Németh Szilárd, a rezsivédelmi intézkedésekért felelős kormánybiztos a napokban ismét megerősítette, hogy a rezsicsökkentésnek köszönhetően Magyarországon továbbra is a legalacsonyabb a lakossági áram ára és lakossági földgáz ára az egész kontinensen.
Németh Szilárd hangsúlyozta, hogy a magyar kormány sikeresen védte meg a családokat Brüsszel elhibázott szankciós politikájával szemben, amely az energiapiacon rendkívüli áremelkedésekhez vezetett.
Miközben Európa számos nagyvárosában az energiaárak az egekbe szöktek, Budapesten a lakosság jelentősen alacsonyabb áron juthat hozzá a szükséges energiához. Példaként említette, hogy idén júliusban Berlinben a háztartások kilowattóránként 39,29 eurócentet fizettek az áramért, míg Budapesten ez mindössze 9,45 eurócentbe került.
A gáz esetében Stockholm áll az élen a legmagasabb árakkal, ahol 32,53 eurócentet fizetnek kilowattóránként, szemben a budapesti 9,45 eurócenttel.
A kormánybiztos emlékeztetett arra, hogy 2022 augusztusában a kormány kénytelen volt új intézkedéseket bevezetni a drasztikusan emelkedő energiaárak miatt, amelyek a brüsszeli szankciós politika következményeként jelentkeztek.
Ennek ellenére a kormány továbbra is fenntartotta a rezsicsökkentést az átlagfogyasztás mértékéig, és bevezette a rezsivédelmi alapot, valamint a rezsivédett árakat.
Az átlagfogyasztás felett ugyan bevezették a háztartási piaci árat, de ez az ár sem érte el a valódi piaci szintet, így a családok havonta átlagosan 181 ezer forintot spórolhattak meg.
Magyarország a legkedvezőbb helyzetben Európában
A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal legfrissebb adatai szerint Magyarországon, egy kétkeresős budapesti háztartás esetében, csupán Luxemburgban fizetnek kisebb hányadot jövedelmükből az energiára.
Mindez annak ellenére valósult meg, hogy a brüsszeli intézmények és a magyar baloldal folyamatosan támadták a rezsicsökkentést.
Németh Szilárd kitért arra is, hogy a végfelhasználói árakban a rendszerhasználati díjak is szerepet játszanak, amelyek Magyarországon az egyik legalacsonyabbak Európában. A kormány intézkedéseinek köszönhetően a földgáz esetében a fogyasztók 92 százaléka, az áram esetében pedig 79,7 százalékának nem változott a számlája a 2022-es módosítások óta.
Ezen kívül speciális támogatásokban részesülnek a társasházak, többgenerációs házak lakói, valamint a magas áramfogyasztású gyógyászati segédeszközt használók.
A kormánybiztos megemlítette, hogy az elmúlt hetekben Ukrajna a nemzetközi jogot megsértve elzárta a Barátság kőolajvezetéket, ami komoly veszélyt jelentett Magyarország energiaellátására.
Szerinte Brüsszel „mintha benne lenne az egész kavarásban”, hiszen a támogatásával akár a gázcsap is elzárható lenne. A kormány minden lehetséges eszközzel azon dolgozik, hogy biztosítsa Magyarország energiaellátását és a magyar családok számára a megfizethető és biztonságos energiát.