Rendkívüli bejelentés érkezett a hazai csapvízről! Erre senki sem számított!
Rendkívüli bejelentés érkezett a hazai csapvízről! Erre senki sem számított! A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) által közzétett ivóvízminőségi adatokkal kapcsolatban félreérthető megállapításokat tett az elmúlt időszakban több sajtóorgánum – olvasható az NNGYK közleményében.
Fontosabb híreink
Az ivóvíz minősége akkor megfelelő, ha a határértékeket egyik paraméter sem lépi túl; az ilyen ivóvíz biztonságosan fogyasztható a lakosság számára, abban az esetben is, ha az esetleg valamely egészségre nem ártalmas indikátor paraméter miatt tűrhető minőségű.
Az ivóvíz a leggyakrabban vizsgált élelmiszer, egy településen legalább évi négy, de a nagyobbakon akár több száz vizsgálatot is végeznek a vízművek és a népegészségügyi hatóságok.
A települések ivóvízminőségének értékelése az adott évi vizsgálatok alapján történik. Kémiai paraméter alapján egy település vízminősége megfelelő, ha a településen a vizsgált időszakban vett összes minta eredményének jellemző értéke a határérték alatt marad. Mikrobiológiai szempontból pedig akkor felel meg a követelményeknek, ha a túllépés gyakorisága nem éri el a közegészségügyi szempontból kifogásolt határt. Az értékelés rendszere minden paraméterre külön-külön szerepel az NNGYK honlapján.
Félrevezető az az állítás, hogy 3 millió 25 ezer fő csapvízének a minősége nem megfelelő. Tartós ivóvízminőségi probléma (nem megfelelő kémiai minőség) 2023-ban 27 településen (az összes település csupán 0,9 százalékán) volt, azaz körülbelül 37 ezer főt érintett. Ezen települések egy része arzén paraméter miatt nem megfelelő. Az érintett településeken jelenleg ivóvízminőség-javító beruházások zajlanak, a beruházások befejezéséig a lakosság számára folyamatosan biztosítanak megfelelő minőségű ivóvizet átmeneti vízellátással.
A többi település nem megfelelő vízminőségét a fertőtlenítési melléktermékek időszakos túllépése okozza. A túllépés rendszerint nem folyamatosan fennálló problémát jelentenek, hanem jellemzően üzemeltetési probléma okozza.
A nitrit kockázat szempontjából fontos tisztázni, hogy nincs olyan település, ahol a vízminőség a nitrit miatt nem megfelelő, időszakos probléma léphet fel egyes településeken, ilyenkor a csecsemőknek és várandósoknak palackozott vizet biztosítanak. Jóval nagyobb kockázatot jelent a magánkutak vizének fogyasztása, aminek a minőségét sokszor nem is ellenőrzik.
Az NNGYK honlapján található országos vízminőségi értékelés az ivóvízszolgáltatók és a népegészségügyi hatóság kötelező rendszeres monitoring vizsgálatai alapján készül. A vizsgálatok gyakoriságát és a vizsgálandó paramétereket a Kormányrendelet írja elő. Az adatbázis adatainak folyamatos nyomon követését, valamint az éves értékelését végzi az NNGYK, és ezen adatokat a honlapján teszi közzé.
Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2020/2184 irányelvét az emberi fogyasztásra szánt víz minőségéről Magyarország teljes mértékben és határidőre átültette az Ivóvíz Irányelv követelményeit.
A csapvíz mind egészség, mind környezetvédelmi szempontból a legjobb választás. Hangsúlyozzuk, hogy a víztisztítók használatának lehetnek közegészségügyi kockázatai, ezért forgalmazásuk engedélyhez kötött. Kisberendezés vásárlása előtt javasolt mérlegelni, hogy pontosan milyen problémára keresünk megoldást, és erre melyik eszköz alkalmas. A választáshoz és a berendezések biztonságos üzemeltetéséhez segítséget nyújtanak az NNGYK oldalán található tájékoztatók – közölték.