OTP Bank ügyfelek figyelem, közleményt adott ki a pénzintézet!
OTP Bank ügyfelek figyelem, közleményt adott ki a pénzintézet! Az OTP Bank közgyűlésén bejelentették, májustól Csányi Péter, Csányi Sándor fia lesz az új vezérigazgató. A bankelnök, Csányi Sándor továbbra is irányítja a stratégiát, miközben fia az operatív ügyekért felel a jövőben.
Hitelfórum.hu
Bár Csányi Sándor három évvel későbbre tervezte a váltást, a nemzetközi feladatai miatt – időközben az UEFA kincstárnoka is lett – előrehozta a lépést. Csányi Péter 2006 óta dolgozik az OTP-nél, és a bejelentés hatására az OTP részvényárfolyama nem reagált érdemben, jelezve, a piac stabilitást és folyamatosságot vár a bank működésében.
Az OTP Bank éves közgyűlése tartotta izgalomban az üzleti élet szereplőit pénteken – na meg azokat, akik szeretik, ha egy technikai hibáktól színesített eseményen jelentik be az évtized váltását. Az osztalék szépen csilingel (964,29 forint részvényenként), de a lényeg nem ez volt: hivatalosan is kiderült, az OTP új vezérigazgatója májustól Csányi Péter, a bankelnök, Csányi Sándor fia lesz.
A gyakorlatban ez annyit jelent, hogy Csányi Sándor mostantól elnökként alakítja a stratégiát, Csányi Péter pedig viszi az operatív részt.
Már hat éve előkészítették ezt a modellt, és noha Csányi Sándor eredetileg 75 évesen tervezte az átadást, a nemzetközi diplomácia (értsd: futball, UEFA-kincstári ügyek és FIFA alenöki feladatok) annyira beszippantotta, hogy inkább előrébb hozta. Ne aggódjunk, a bankot továbbra is szoros kézben tartja – legalábbis fél szemmel.
Dinasztiaépítés lenne?
Magyarországon a nepotizmust talán külön nem kell ismertetni, szinte már alkalmazott tudományi szinten műveljük idehaza. Csányi Sándor szerint fia volt a legalkalmasabb jelölt, és itt azt is érdemes megjegyezni, hogy a rokoni kapcsolat önmagában senkit nem tesz alkalmatlanná egy pozíció betöltésére. Ezért ennek eldöntéséhez talán érdemes mindenekelőtt külön foglalkozni Csányi Péter életútjával.
Sándornak öt gyermeke van. Csányi Péter 1984-ben látta meg a napvilágot jelenleg az ország második leggazdagabb emberének második fiaként, Csányi Attila, elsőszülött fia pedig, már 2009 óta a Bonafarm Csoport első számú embere. Csányi Péter 2006-ban a londoni City University gazdaságtudományi szakán diplomázott, 2007-ben a madridi IE Business Schoolban tett pénzügyi mesterdiplomát, valamint 2015-ben az amerikai Kellogg School of Managementen szerzett Master of Business Administration (MBA) diplomát.
Pályafutását 2006-ban a Merrill Lynch londoni irodájában kezdte, ahol pénzügyi szervezetek vállalatfinanszírozási projektjein dolgozott. 2007–2011 között a Deutsche Bank londoni irodájában volt kezdetben elemző, majd vállalatfinanszírozási területen pénzügyi tanácsadó, később 2011–2016-ig a McKinsey & Company Inc. tanácsadó cégnél dolgozott, többségében banki projekteken, szenior tanácsadóként.
Csányi Péter 2016-ban csatlakozott az OTP Bankhoz a Digitális Értékesítési és Fejlesztési Igazgatóság ügyvezető igazgatójaként, majd 2019-től egy, 2021-től két, agilisan működő fejlesztési és működtetési terület vezetéséért is felelt, 2021 márciusától pedig az OTP Bank vezérigazgató-helyettese, a Digitális Divízió vezetője.
Az OTP Bank Igazgatóságának 2021. április 16-tól tagja. A horvátországi OTP banka d.d. felügyelőbizottságának 2020-tól elnöke, emellett az OTP Mobil Kft. felügyelőbizottságának tagja, a PortfoLion Zrt. Igazgatóságának tagja, a Magyar Bankszövetség Digitalizációs Munkacsoportjának vezetője, a Mastercard European Advisory Board tagja és az IVSZ Digitális Vállalkozások Szövetségének digitális transzformációért felelős alelnöke.
Kapcsolódó cikkünk is érdekelheti
Csányi Péter pénteki beszédében négy kulcsfontosságú területet emelt ki, amelyek fejlesztésére operatív vezetőként összpontosítana az OTP Bankban. Elsőként az ügyfélélmény és a költséghatékonyság javítását tűzte ki célul, miközben hangsúlyozta az új technológiák bevezetését és alkalmazását is. Végül, de nem utolsósorban, az operatív belső struktúrák átalakítása is szerepel a tervei között, hogy még hatékonyabbá váljon a bank működése. Érdemes kiemelni,
2023 óta az Executive Steering Committee, azaz az operatív vezetői bizottság elnökeként már ő koordinálta az operatív döntések nagy részét.
Bízik abban, hogy vezérigazgatóként még hatékonyabbá válik a döntéshozatal: gyorsabb, jobb minőségű döntések születhetnek, hiszen mostantól egyértelműbben különválik a stratégiai és az operatív irányítás súlypontja a bank vezetésében. „Csányi Sándornak jelentős befolyása marad az OTP-ben, csak a napi ügyektől távolodik el” – összegezte a forrásunk.
Csányi Péter neve mellett 49 429 darab OTP-részvény szerepelt 2024 végén, ezek összességében nagyjából 1,24 milliárd forintot értek a piacon. Mielőtt bárki az összeférhetetlenség vádjával élne, fontos kiemelni, Csányi Péter a vezérigazgatói feladatokat a Magyar Nemzeti Bank szükséges engedélyeivel látja el.
Egyik forrásunk szerint Csányi Péterrel sohasem kivételezett édesapja, és szerinte abba is érdemes belegondolni, hogy ha Csányi Sándor fia nem az OTP-ben lenne bankvezető, az talán nagyobb kérdéseket vetne fel: „Milyen üzenete lenne, illetve az nem lenne összeférhetetlen az apja miatt, ha egy másik banknál vállalna felső vezetői szerepet?”
Ugyanakkor kifejezetten ritka, hogy ilyen nagy cégnél az apát a fia váltja a vezérigazgatói poszton.
Egy másik beszélgetőpartnerünk annak adott hangot, hogy Csányi Sándor igazi „zsenialitása” abban rejlik, hogy kiket gyűjt maga mellé. „Nézd meg az OTP második vonalát, az a lényeg, ezt a menedzsmentet egy fogatban tartani” – mondta. Így inkább az dönti el Csányi Péter alkalmasságát, hogy erre édesapja árnyékában képes lesz-e.
Egyébként Csányi Sándor külön emlékeztetett a beszédében, hogy a bejelentést követően figyeli az OTP árfolyamát, hogy az hogyan változik. Ezúton jelentjük, a kinevezés hírére az OTP-részvények árfolyama alig mozdult meg. Ez is azt jelezheti, hogy a befektetők nem számítanak érdemi változásra a bank stabil működésében, és elfogadták az OTP kommunikációját, amely szerint egyszerre érvényesül az állandóság és a megújulás az OTP Bank vezetőségében.
Csányi Sándor: Mondjanak egy jobbat!
Csányi Sándor úgy kezdte átadni a stafétabotot, hogy 2024-ben az OTP adózás utáni eredménye 1076,139 milliárd forint lett. Így a bank történetében először lépte át a profitja az 1000 milliárd forintot. A működési eredmény éves bázison 22 százalékkal, 1545,377 milliárd forintra nőtt tavaly. Az összes bevétel 2024-ben 17 százalékkal, 2633,908 milliárd forintra emelkedett. A mérlegfőösszeg 43 419 milliárd forint volt a negyedév végén, 10 százalékkal több az előző évinél.
Csányi Sándor már 1992 óta irányítja az OTP Bankot elnök-vezérigazgatóként – három évtizednél is hosszabb vezetése alatt az OTP Csoport a Közép-Kelet-európai régió egyik legnagyobb sikertörténetévé vált. Az ő keze alatt a bank tőzsdei értéke több mint kétszázszorosára emelkedett, miközben a vállalat szinte példátlan nemzetközi terjeszkedést hajtott végre.
Mára az OTP Csoport 11 országban, 40 ezer munkatárssal 17 millió ügyfél számára kínál szolgáltatásokat; mérlegfőösszege, ahogy említettük, átlépte a 1000 milliárd eurót.
Az Európai Unió legutóbbi stressztesztjén az OTP Bank a kontinens negyedik légválságállóbb pénzintézetének bizonyult, míg az S&P Global Market Intelligence 2024-es pénzügyi hatékonysági rangsorában az OTP az első helyen végzett Európában. Csányi Sándor nemcsak az OTP Bank, hanem a Magyar Labdarúgó-szövetség elnöke is, és április elején kiderült, hogy az Európai Labdarúgó-szövetség (UEFA) kincstárnoki pozícióját is elnyerte, ezzel az egyik alelnöke lesz a testületnek.
Ennek tükrében nem meglepő, hogy az OTP-ben a tisztségek szétválasztását részben a nemzetközi politikai kapcsolatok ápolásának fontosságával indokolta. A váltás előtt a legnagyobb befektetőkkel is egyeztetett, miközben a fia kinevezését firtató kérdéseinket úgy zárta, hogy „mondjanak egy jobbat, akinek átadhattam volna”.