Orbán Viktor rendkívüli ma reggeli bejelentései: élőben jelentette be a miniszterelnök!
Orbán Viktor rendkívüli ma reggeli bejelentései: élőben jelentette be a miniszterelnök! Országjáró kampánykörútja közben, péntek reggel bejelentkezett a Kossuth Rádió reggeli műsorában is, ahol a háborús veszélyekről, a választások tétjéről és gazdasági kérdésekről is beszélt.
Friss hírek >>
Tegnap Emmanuel Macron francia elnök EU-s szárazföldi csapatok Ukrajnába küldéséről beszélt. Az uniós külügyi biztos, Borell szerint nem fantázia egy kiterjedt európai háború. A magyar kormányfőt ez a kijelentés és a lengyel külügyminiszter mondata vágta legjobban mellbe: Sikorski Radosław Tomasz szerint ennek a háborúnak nincs diplomáciai megoldása, csak nyers katonai erővel lehet megoldani. – Európa a tűzzel játszik – mondta Orbán, aki szerint ezek a mondatok valódi szándékokat rejtenek. – Európa a béke és háború határmezsgyéjén egyensúlyoz éppen – tette hozzá.
A miniszterelnök szerint kétszer kényszerítették olyan háborúba Magyarországot, aminek tragikus következményei lettek. Az első és a második világháborúba is belekényszerítettek, ehhez képest a legnagyobb árat végül velünk fizettették ki. Emiatt is fontos, hogy kitartsunk a békepárti álláspontunk mellett. Sajnos, napról napra kerülünk messzebb a békétől, az EU két éve sodródik bele egyre inkább az orosz–ukrán háborúba. – Ott ülök közöttük, és látom a béke felől a háborúba való sodródást hétről hétre – fogalmazott.
A háborún mindig nyer valaki. Amerika például jól jár Ukrajna fegyverzésével, amit Joe Biden amerikai elnök is világosan kimondott. A pénzügyi spekulánsok mindig megnézik, mit lehet kihozni a háborúból.
– Sokat kell azon gondolkodni, hogy az ember megértse, Brüsszel miért szereti a háborút. Közép-Európa mindig vesztett a háborúkban, ugyanakkor Nyugat-Európa mindig nyert. Mások a háborús tapasztalatok, a szenvedések nem ugyanazt jelentik Budapesten, mint Párizsban. A földrajzi elhelyezkedés miatt mindenki mást gondol a háborúról. A végén ez a régió fizeti meg a háborúk árát… Még akkor is, ha a front nem ér el eddig, gazdasági szempontból bennünket gyötör meg legjobban – mondta Orbán Viktor.
A háború okozta gazdasági nehézségek kapcsán Orbán arról beszélt, hogy az embereknek háborús felárat kell fizetniük. A miniszterelnök szerint a 2024-es év ugyan a gazdasági növekedésről szól majd, ám ha békeidőben élnénk, a növekedés idén nem 2,5 százalékos lenne, hanem ennek a kétszerese.
Bátorság kell ahhoz, hogy Magyarország kimaradjon a háborúból, ez volt a tapasztalat a délszláv konfliktus kapcsán is. A második feltétel, hogy nemzeti egység legyen a kérdésben. Legyen konszenzus a békepártiság mellett. A kormányfő szerint a magyarok 80-90 százaléka békepárti, de „a balosok háborúpártiak”. És nem azért, mert bolondok, vagy gonoszok, hanem arról van szó, hogy fizetik őket – jelentette ki a kormányfő. Magyarország kilóg a sorból, ezért kormányváltást akarnak a baloldaliak, akik létrehoznák a háborúpárti kormányt, csatlakozva a nyugati fősodorhoz.
A június 9.-e választásokról úgy fogalmazott, hogy „a tét a háború”. – Ha békét akarsz, szavazz a Fideszre – mondta.
Azért vannak más fontos témák is, például a gender, a migráció és a családvédelem. A választásnak ezért most nagyobb súlya van, mint bármikor.
Orbán beszélt az üzemanyagárakról. Jogos elvárás az üzemanyagüzletben érdekelt szereplőkkel – a nagykereskedőkkel és a kiskereskedőkkel – szemben, hogy a magyar emberek olyan áron juthassanak hozzá az üzemanyaghoz, ahogy ebben a régióban más országok polgárai.
Hozzátette: jobb, hogyha ezt az üzemanyagkereskedők belátják és a profitjukat eszerint állítják be, mintha ezt állami kényszerrel kellene elérni. Ezért – folytatta – arra kérte Nagy Márton nemzetgazdasági minisztert, hogy ne erőből lépjen fel, hanem egyezkedjen. „Inkább a belátásra menjünk, ne a szkanderre” – fogalmazott.
Ugyanakkor – jelezte – azt is be kell látni, hogy nem volt hibátlan, amit az üzemanyagüzletben érdekeltek számára javasoltak, mert a KSH-nak egy olyan regionális adatából dolgoztak, ami a szomszédos országok mellett még a lengyel, a cseh és a bolgár árakat is magában foglalja.
Az üzemanyag-kereskedők ez nem tartották fairnek, ezért a középárat, amihez a kormány kötni akarja a magyar árszínvonalat, a szomszédos országok átlagárában határozzák meg – közölte a kormányfő, hangsúlyozva: be fogják tartatni azt a korábbi megállapodásukat, hogy a magyar emberek nem fizethetnek többet a benzinért, mint a szomszédos országok átlagára.
A németeket hazavágta a háború, mert leválasztódtak az orosz energiarendszerről – közölte a miniszterelnök, hozzátéve: ez nagyon érzékenyen érinti a magyar gazdaságot is. A magyarok abban érdekeltek, hogy a német gazdaság jól menjen. Ma úgy kell növekedés elérnünk, hogy a legtermészetesebb értékesítési piacunk, a nyugat-európai köhög, ami még pár évig így is lesz – jelentette ki a magyar miniszterelnök.
Ezért sem véletlen, hogy más irányba is nyitunk a világ szinte minden pontján. Jön a kínai elnök, élénkítjük kapcsolatunkat Európán kívüli szereplőkkel.