Rezsi ár táblázat Orbán Viktor

Orbán Viktor bejelentése: A rezsi árak sajnos meg fogna duplázódni hamarosan!

Orbán Viktor bejelentése: A rezsi árak sajnos meg fogna duplázódni hamarosan!

Orbán Viktor bejelentése: A rezsi árak sajnos meg fogna duplázódni hamarosan! Brüsszel a hibás!Normális esetben egy kormányfő olyan politikát csinálna, hogy az embereknek minél olcsóbb legyen az energia – jelentette ki a Kossuth Rádióban Orbán Viktor szokásos pénteki interjújában, hozzátéve, hogy ő és a szlovák kollégája, Robert Fico is ezt teszi, de a többiek azt támogatják, hogy az energiát használó háztartások és vállalkozások drágábban jussnak energiához.

Hitelfórum.hu

Valami értelme van annak, hogy pont az ellenkezőjét teszik ők, méghozzá az, hogy az energiaárpolitikájukkal nem a saját családjaikat, vállalkozásaikat akarják támogatni, hanem az oroszoknak akarnak ártani, ez a fontosabb – fogalmazott Orbán Viktor.

Az Európai Unió 2027-re végleg megszüntetné az orosz energiahordozók importját. A terv elsősorban Magyarországot és Szlovákiát érinti, mivel ez az a két tagállam, amelyik még vezetékes orosz gázt vásárol – az EU azonban úgy alakítja a szabályokat, hogy Orbán Viktor ne tudja megvétózni a döntést.

Jelenleg az EU-ban szinte csak Magyarország és Szlovákia importál vezetékes orosz gázt. Néhány nyugat-európai állam még vásárol cseppfolyósított gázt (LNG) tankerekben szállítva, de ezt is betiltanák, továbbá az olajimportot is, írja a hvg.hu.

A lap beszámolója szerint Orbán Viktor több helyen megpróbálhatja megakadályozni ezt a tervet. Az Európai Bizottságban Várhelyi Olivér magyar uniós biztos például adminisztratív eszközökkel lassíthatja a folyamatot, bár nem valószínű, hogy a végtelenségig tudja blokkolni azt.

Az Európai Parlamentben a képviselők nagy többsége szintén támogatná a betiltást, annak ellenére, hogy Gyürk András fideszes EP-képviselő a szerdai EP-vitán elmondta, az „a rezsiköltségek azonnali két-háromszoros emelkedését jelentené” Magyarországon.

Az EU Tanácsában azonban – ahol Orbán Viktor szokott vétózni – most úgy alakítják a tervezetet, hogy a tagállamok minősített többséggel megszavazhassák.

Ennek blokkolásához Magyarországnak és Szlovákiának legalább két másik országot kellene megnyernie, de egyelőre senki más nem támogatja őket.

További akadályt jelenthet, hogy néhány uniós országnak 2027 után is vannak szerződései orosz gázra, ezeket nehéz lenne felmondani. A gázpiacok is bizonytalanná válhatnak, ami áremelkedést okozhat. Donald Trump amerikai elnök szintén problémát jelenthet, mert a béketárgyalások részeként az orosz gázvásárlás visszaállítását is fontolgatja. Az EU egyelőre nem enged a nyomásnak.