Özvegyi nyugdíj

Nyugdíjszabályok 2026 – változás jön, az özvegyi nyugdíj feltételei módosulnak januártól!

Nyugdíjszabályok 2026 – változás jön, az özvegyi nyugdíj feltételei módosulnak januártól!

Nyugdíjszabályok 2026 – változás jön, az özvegyi nyugdíj feltételei módosulnak januártól! A kormány benyújtotta a 2026-os költségvetést megalapozó törvénycsomagot, amely számos jelentős változást hoz több területen is. A salátatörvénynek is nevezett csomag 52 oldalon keresztül sorolja a módosításokat, amelyek életbe lépnek, amint a javaslat átmegy a parlamenti szavazáson.

Hitelfórum.hu

Az egyik legjelentősebb módosítás a nyugdíjtörvényt érinti, konkrétan az özvegyi nyugdíj feltételeit változtatja meg a javaslat. Az új szabályozás szerint özvegyi nyugdíj nem fog járni abban az esetben, ha a kapcsolat során vagy az elhunyt fél, vagy az életben maradó nem vált el a korábbi házassága végén.

Ez azt jelenti, hogy ha egy házasság véget ér, azt hivatalosan is le kell papírozni, mivel az új élettárs helyett a házastárs marad az örökös. A jogalkotó ezzel gyakorlatilag egyértelművé teszi, hogy a tényleges különválás önmagában nem elég, a jogi kötelék felbontása is elengedhetetlen a későbbi problémák elkerülése érdekében.

Kinek állapítható meg özvegyi nyugdíj?

Özvegyi nyugdíjat a házastárs, a bejegyzett élettárs, az elvált házastárs és az élettárs kaphat, amennyiben az elhunyt (jogszerző) öregségi nyugdíjban, korhatár előtti ellátásban, szolgálati járandóságban, táncművészeti életjáradékban, vagy átmeneti bányászjáradékban részesült, vagy a haláláig a nyugdíjjogosultsághoz szükséges szolgálati időt megszerezte.

Az özvegyi nyugdíj megállapítása kérelemre történik.

Özvegyi nyugdíj címén a jogosultat ideiglenes özvegyi nyugdíj és özvegyi nyugdíj illeti meg. Ideiglenes özvegyi nyugdíj az elhalálozás időpontjától kezdődően kerül megállapításra, özvegyi nyugdíj pedig az ideiglenes özvegyi nyugdíj megszűnését követően állapítható meg, az arra jogosító feltételek fennállása esetén.

Az élettárs milyen feltételekkel jogosult özvegyi nyugdíjra?

Az élettárs özvegyi nyugdíjra akkor jogosult, ha az elhunyttal annak haláláig

  • egy év óta megszakítás nélkül együtt éltek és gyermekük született, vagy
  • megszakítás nélkül tíz év óta éltek együtt.

Nem lehet jogosult özvegyi nyugdíjra az az élettárs, aki az együttélés alatt özvegyi nyugdíjban részesült.

Özvegyi nyugdíj: friss hír érkezett, eltörölnék a határidőt!

Hogyan kell igazolni az élettársi együttélést?

Az együttélést jogszabály alapján bizonyítottnak kell tekinteni, ha az élettársak a jogosultság elismeréséhez szükséges időtartamban azonos lakóhellyel vagy tartózkodási hellyel rendelkeztek, és az együttélés ellenkezőjére utaló tény vagy körülmény az eljárás során nem merült fel. Azt, hogy az elhunyttal azonos lakóhellyel vagy tartózkodási hellyel rendelkezett, az élettárs elsősorban hatósági igazolvánnyal (pl. lakcímkártya) vagy kormányablak által kiállított hatósági bizonyítvánnyal igazolhatja.

Azonos lakó-, illetve tartózkodási hely hiányában az élettársi kapcsolat fennállását egyéb hitelt érdemlő módon, például tanúnyilatkozattal (az élettársi közösség megvalósulására utaló magán- vagy közokirat) lehet bizonyítani.

Az elvált, illetve a házastársától külön élő személy milyen feltételekkel jogosult özvegyi nyugdíjra?

Az elvált, továbbá a házastársától egy évnél hosszabb ideje külön élő személy özvegyi nyugdíjra jogosultsága akkor állapítható meg, ha házastársától annak haláláig tartásdíjban részesült vagy részére a bíróság tartásdíjat állapított meg. Ezt a tartásdíj fizetésére kötött egyezséget jóváhagyó vagy a tartásdíjfizetésre kötelező jogerős bírósági határozattal, vagy közjegyző által hitelesített kötelezettségvállaló nyilatkozattal kell igazolni.