Most kaptuk a hírt az euró bevezetéséről Magyarországon! Így változnak a nyugdíjak és a fizetések!
Most kaptuk a hírt az euró bevezetéséről Magyarországon! Így változnak a nyugdíjak és a fizetések! Terjedelmes interjú jelent meg az Indexen Virág Barnabással, a Magyar Nemzeti Bank alelnökével arról, hogyan látja a jegybank hazánk gazdasági helyzetét. A beszélgetés során szó esett a Magyarországot is sújtó gazdasági válságról, az elszállt költségvetési hiányról, de az euró bevezetésének céldátumáról is.
( Friss hírek )
2022 októberében Magyarország egy pénzügyi válság előszobájába került. Tavaly viszont a gazdaság önerőből tudott stabilizálódni – jelentette ki Virág Barnabás. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) alelnöke az Indexnek adott interjúban.
A magas költségvetési hiány kapcsán elmondta, mindig intő jel, ha a nemzetközi összevetésben magasabb költségvetési hiány, abszolút és relatív értelemben is rosszabb növekedési kimenettel párosul. Azt jelzi, hogy a gazdaság jövedelemtermelő képessége romlott, miközben kiadási oldalon forrásainkat alacsony hatékonysággal juttatjuk el a gazdaságba.
A magas infláció gazdaságpszichológiai következményeivel szerinte még mindig nem foglalkozunk eleget. A fogyasztói bizalom megbillent és vélhetően most, a reálbéremelkedés kezdeti szakaszában aki tehet, a megtakarításait építi vissza – közölte.
Sok mindentől függ a dolog:
A dezinflációval kapcsolatban az MNB alelnöke kifejtette, hogy az év eleji átárazások mértéke visszatért azokhoz a mintázatokhoz, amit a világjárvány előtti időszakban megfigyelhettünk. Az üzemanyagok jövedéki adójának emelését pedig a piaci szereplők az árrésük csökkentésével kompenzálták.
Az interjúban előkerült az euró bevezetésének kérdése is, mellyel kapcsolatban Virág Barnabás kijelentette, az MNB célja a magyar gazdaság sikeres felzárkózása.
Az addig vezető úton olyan ponton kell az euró bevezetéséről döntést hozni, ahol biztosítható, hogy a magyar gazdaság az euró átvételével is képes folytatni gazdasági fejlődését. Erre az elmúlt két évtizedben láttunk jó és rossz példákat is. Az euróérettség megítéléséhez a hagyományos nominális kritériumok nem elegendőek, a reálgazdasági érettség is szükséges.
Ez utóbbira jelölte meg Matolcsy elnök úr a 90 százalékos gazdasági fejlettségi szintet. Ezen szint eléréséig bőven van feladat, amit a magyar gazdaságpolitikának az eurócsatlakozás kérdésétől függetlenül is teljesítenie kell – közölte.