Most érkezett: Orbán Viktor ma reggeli rendkívüli bejelentései!
Most érkezett: Orbán Viktor ma reggeli rendkívüli bejelentései! Orbán Viktor az erdélyi Tusványoson tartózkodik, a Bálványosi Szabadegyetem rendezvényén. A miniszterelnök általában pénteken utazik el a tusnádfürdői eseményre, de most a szokottnál korábban kiment, s néhány napja már bejelentkezett Romániából. Pénteken reggel onnan adott interjút a Kossuth rádiónak.
A miniszterelnök szombaton Tusványoson nagy beszédet tart, ám most megmutatjuk, mit mondott előtte. Sok más mellett szóba került Azahriah, Majka vagy épp a Kneecap is. Úgy, hogy a neveket nem mondta ki Orbán Viktor:
Orbán Viktor szerint a tusnádfürdői szabadegyetem a politika kiszabadulása. A politika egy olyan világ, ami a napi ügyek intézésével foglalkozik, bezár az ügyek világába, hiszen be kell menni dolgozni, napi döntéseket hozni. Óriási élmény, hogy néha kiszabadulnak a közélettel foglalkozó emberek ebből a szűk perspektívából, és egy tágasabb térbe lépnek ki, ahol távlati dolgokról lehet beszélni. A szabadságot a perspektíva szempontjából kell érteni, ezért jön mindenki ide.
Tavaly több évtizedes stratégiát vázolt fel Orbán Viktor. Erről azt mondta, egy trükköt alkalmazott, néhány dolgot felvillantott a nemzeti nagy stratégiából, de hozzátette: ez még nincs kész.
Nemzet, állam
Orbán ezek után a határon túli magyar kisebbségről beszélt. Az állam és a nemzet határai történelmi okokból nem esnek egybe. Nemzetben gondolkodni azt jelenti, nagyobb összefüggésben nézzük a magyarság sorsát, nem az akaratunkon kívül meghúzott határainkon belül.
A rendszerváltáskor még nagy vita volt, hogy kis Magyarország, történelmi Magyarország… A nagy Magyarország kifejezést nem szeretem, mások használják – mondta Orbán Viktor. – Emlékszem, hogy a demokrácia hajnalán óriási viták voltak arról, nemzetben kell-e gondolkodni, avagy sem. Voltak pártok, amelyek erre nem voltak hajlandóak, főleg a baloldal és az SZDSZ, de ezek vagy kikoptak, vagy megváltoztatták a véleményüket – mondta Orbán. Ezután felsorolta a gazdaságfejlesztési programokat a határon túl, az oktatási- és kulturális intézmények támogatását, óvodák, bölcsődék felújítását, az autópályák meghosszabbítását az országhatárokig, mint a nemzetben gondolkodás eredményeit.
Találkozó a román miniszterelnökkel
– Tavaly, a magyar uniós elnökség alatt megszüntettük a fizikai határokat Románia és Magyarország között. Történelmi távlatokban gondolkodva, tőlünk várhatták ezt a legkevésbé a románok, de megoldottuk. Emiatt jó pozícióból indult a tegnapelőtti találkozó is az új román miniszterelnökkel – mondta a magyar kormányfő.
Romániában a miniszterelnökök gyakran cserélődnek, itt az elnök adja a stabilitást. Az új miniszterelnök komoly ember, nehézsúlyú, világos elképzelésekkel. Romániában komoly gazdasági kihívásokkal kell szembenézni, olyasmi, mint amit Magyarországon a Gyurcsány-rendszer végén láttunk – mondta Orbán Viktor.
Ukrajna
Orbán beszélt Ukrajnáról is. – Egy éve Kijevben jártam, tárgyalhattam Zelenszkij elnökkel is, és próbáltam segíteni neki. Megmondtam, hogy értse meg, a háborút elvesztették, senki nem győzött le még nukleáris nagyhatalmat. Felajánlottam a segítségem, de ő nem úgy gondolta: azt mondta, az idő az ukránok oldalán van. Szerintem ez tragikus döntés volt a részéről, aminek az árát ők fizeti majd meg. Egy éve még kedvezőbb feltételekkel lehetett volna békét kötni az oroszokkal. De ez az ő dolguk, mindenki a saját szerencséjének a kovácsa – mondta a miniszterelnök.
Konfliktus?
Orbán Viktor elmondta, Magyarországnak elemi érdeke, hogy kitartson az ukrán uniós csatlakozás elutasítása mellett, mert ez egzisztenciális kérdés hazánk számára. Magyarország pusztulásához vezető külpolitikát nem folytatunk – mondta.
A palágykomoróci templomban történt gyújtogatás és az azóta megjelenő, magyarellenes feliratok kapcsán azt mondta: mi nem tekintjük az ukránokat ellenségnek, s nem csupán ellenezzük az uniós tagságot, de van ajánlatunk cserébe. A tagság visszavonhatatlan, azzal a sorsukat is vállalnánk, amit nem akarunk. Mi is ütközőállam voltunk a hidegháború idején, értjük, tudjuk, milyen e,z és nem akarunk visszamenni ebbe a pozícióba. Van ajánlatunk tehát, hogy tagság nem, de szerződéses alapon nyugvó, stratégiai partnerség igen. De ők az uniós tagságot erőltetik. És kétségkívül fenyegetnek – mondta a kormányfő, hozzátéve: „forrófejűségnek itt helye nincs, ez nem színpad”. Mint mondta, ő próbál higgadt maradni ebben az ügyben.
Beszélt arról is, hogy Ukrajna uniós tagsága sokba kerülne, s ennek egy részét Magyarország fizetné. A csatlakozásnak minden európai a vesztese lenne, mert feleslegesen égetnénk el a pénzt Ukrajnában. A nyertesei a viszont a nagy amerikai és európai cégek lennének, mint akkor, amikor Magyarország csatlakozott az EU-hoz. Idejöttek és kivitték a pénzt. A nagy vesztesek között ott van az agrárium, tőlük sok pénzt akarnak elvenni. Ráadásul nem lenne fair a verseny úgy, hogy ott olcsóbban termelhetnének a gazdák, nálunk meg drágábban.
Orbán Viktor a felháborodását fejezte ki, a mezőgazdaság témája kapcsán azért, hogy Magyar Péter agrárszakértője idomított csimpánzoknak nevezte a magyar gazdákat. – Emberekről így nem lehet beszélni – jelentette ki.
Kneecap
A Sziget Fesztiválról kitiltott ír zenekar ügyében Orbán azt mondta, tiszteli a magyar show-bizniszben dolgozó embereket, mert „ez egy nehéz meló, nagy logisztikát igényel”. – De az elején nagyon zabos voltam rájuk, mert hogyan hozhatják Magyarországot ilyen helyzetbe…
Ez a rohadt vagy átkozott pénz ilyen fontos, hogy ezt is megéri?
– mondta, hozzátéve: aztán higgadtan átgondolta a dolgot, illetve megnézte, milyen jogi lehetőségek vannak, és ezek alapján tiltották ki a zenekart.
– Miért a választás előtt nyolc hónappal forrósodik fel a vita a művészi önkifejezésről? Amerikában is az van, hogy a művészek egy tekintélyes része beáll a demokrata párt mögé. Az egyik azt mondja, a másik szavazói véglények, a másik lelövi a miniszterelnököt a színpadon, a harmadik csimpánznak nevezi a gazdákat… ez történik Magyarországon. Hogy közben pénzt is kapnak érte, arról ne legyen kétségünk. De ez nem segít, Amerikában sem jött be, hogy meg akarják mondani az embereknek, mit gondoljanak. Ez inkább használ nekünk, akiket támadnak. A tisztánlátást mindenesetre segíti – zárta az interjút a miniszterelnök.