Minimálbér összege 2025 – Hatalmas ugranak a bérek, jönnek a 400 ezer forint feletti fizetések Magyarországon!
Minimálbér összege 2025 – Hatalmas ugranak a bérek, jönnek a 400 ezer forint feletti fizetések Magyarországon! Enyhülhet idén a munkáltatókra ható béremelési nyomás, az EU minimálbér-szabályozása miatt azonban növekedhet a feszültség a munkaerő-piacon.
Megérkezhet hozzánk is az európai minimálbér?
Mi történik? Az infláció drasztikus csökkenése miatt idén már várhatóan enyhülni fog a munkáltatókra ható béremelési nyomás. A minimálbért viszont egy EU-s szabályozás miatt is legalább 10 százalékkal, vagy a feletti mértékben, a medián kereset 60 százalékára kell majd emelni, ami feszültségekhez is vezethet a munkaerőpiacon. Rolek Ferenc, a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségének (MGYOSZ) alelnöke a HR Festen beszélt erről.
Mi okozza a feszültséget? Ez az emelés olyan ütemű, kétszámjegyű százalékos emelkedést vetít előre, amit a magasabb bérkategóriában dolgozó munkavállalók bérfejlesztése nem fog tudni lekövetni.
Mikor számíthatunk erre az emelésre? Legkésőbb 2024 októberétől hatályba lépnek azok a törvénymódosítások, amelyek végül elhozzák Magyarországra az „európai minimálbért”. Az európai minimálbér-irányelvet ugyanis 2022 októberében hirdette ki az EU. A tagállamoknak két évük van arra, hogy az irányelvet összhangba hozzák a nemzeti jogszabályokkal.
Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes benyújtotta Kövér László házelnöknek a kormány 2024-es tavaszi parlamenti ülésszakra szóló jogalkotási programját, melyben 18 törvényjavaslat/módosítás szerepel. A kormány ‘24-es tavaszi parlamenti jogalkotási programjában szerepel az uniós minimálbérről szóló törvény májusi, de a 2025-ös költségvetés júniusi megszavazása is.
A programban a svéd NATO-csatlakozás még mindig nincs benne, bár általában a nemzetközi tárgyú szerződésekkel kapcsolatos törvényalkotási feladatokat a kormány jogalkotási programja nem tartalmazza előre.
A Semjén-javaslatban benne van:
- a vízközműszolgáltatásról szóló törvénymódosítás,
- az igazságügyi tárgyú törvénymódosítások,
- a külföldi bizonyítványok és oklevelek hazai elismerése,
- a 2025-ös központi költségvetés elfogadása is.
A büdzséről szóló javaslatot a pénzügyminiszter áprilisban nyújtja be, a parlament pedig júniusban szavazhatja meg. Az előző években általában júliusban szavazott az Országgyűlés a következő évi költségvetésről.
A javaslat 6. pontja szól az Európai Uniós minimálbérről, ezt a kormány jogalkotási programja szerint Nagy Márton tárcája nyújtja be áprilisban, a parlament pedig májusban szavazhatja meg. A minimálbér egységesítéséről a gazdaságfejlesztési miniszter tavaly ősszel nyilatkozott az atv.hu-nak. Akkor azt mondta, hogy ahhoz az kell, hogy a minimálbér és a garantált bérminimum összezáródjon. Ehhez azonban idő kell, nem egyik évről a másikra fog bekövetkezni.