Óraátállítás

Megszűnik az óraátállítás? Fontos bejelentés érkezett!

Megszűnik az óraátállítás? Fontos bejelentés érkezett!

Megszűnik az óraátállítás? Fontos bejelentés érkezett! Az óraátállítás kérdése évről évre felmerül, hiszen rengeteg vita övezi a nyári és téli időszámítás rendszerét. Bár az Európai Unió már évekkel ezelőtt megszavazta az eltörlését, a tagállamok azóta sem tudtak közös döntésre jutni. Egyes országok már megszabadultak az évenkénti kétszeri óraátállítástól, míg mások továbbra is fenntartják azt. De vajon meddig tart még ez a bizonytalanság?

Ahogy azt megszokhattuk, Magyarországon az óraátállítás idén is március utolsó vasárnapján, azaz március 30-án hajnalban történik. Ekkor hajnali 2 óráról 3 órára kell előreállítani az órákat, ami azt jelenti, hogy egy órával kevesebbet alhatunk – írja a Világgazdaság.

Miért kezdték el az óraátállítást?

A nyári időszámítás ötlete először az Egyesült Államokban merült fel 1916-ban, az I. világháború idején, azzal a céllal, hogy csökkentsék az energiafogyasztást. Magyarországon az óraátállítást többször is bevezették és eltörölték, végül 1980 óta alkalmazzuk folyamatosan. Az Európai Unió egységes szabályozása 1996-ban lépett életbe, amikor minden tagállam megkezdte a nyári időszámítás alkalmazását.

A rendszer előnyei között szerepelt, hogy a hosszabb nappali világosság kevesebb mesterséges világítást igényelt. Azonban az évek során egyre több kutatás igazolta, hogy az óraátállítás káros hatással lehet az emberi szervezetre, növelheti a stresszt, alvászavarokat okozhat, és akár a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát is fokozhatja.

Miért nem törölték még el?

Az Európai Bizottság 2018-ban konzultációt indított az óraátállítás eltörléséről, amely során több mint 4,6 millió ember véleményét gyűjtötték össze. Az eredmények szerint a válaszadók 80 százaléka támogatta az eltörlést. Az Európai Parlament ennek hatására 2021-től kezdődően javasolta az óraátállítás megszüntetését, de a tagállamok között nem született egységes döntés.

A fő probléma az, hogy a tagországoknak el kellene dönteniük, hogy a nyári vagy a téli időszámítást alkalmazzák véglegesen. Ez a döntés azonban hatással lenne a gazdaságra, a közlekedésre, az energiafogyasztásra és az időzónák összehangolására, ami komoly akadályokat gördített a megvalósítás elé.

Hol törölték már el az óraátállítást?

Bár az Európai Unió még nem jutott dűlőre, több ország már eltörölte az óraátállítást.

Izland nem alkalmaz óraátállítást, egész évben a GMT időzónát használja.

Oroszország 2011-ben megszüntette az óraátállítást, és először a nyári időszámítást tartotta meg, majd 2014-ben visszatért az állandó téli időszámításhoz.

Mexikó 2022-ben döntött úgy, hogy eltörli az óraátállítást, kivéve a határ menti régiókat, amelyek továbbra is követik az Egyesült Államok időzónaváltásait.

Az Egyesült Államokban egyes államok, például Arizona (kivéve a navahó nemzet területét), egész évben a standard időzónát követik.

Ukrajnában 2024-ben tervezték az utolsó óraátállítást, de végül az elnök nem írta alá a törvényt, így az ország továbbra is alkalmazza az időszámítás-váltást.

Mi várható a jövőben?

Az óraátállítás jövője továbbra is bizonytalan az Európai Unióban, mivel a tagállamok nem tudnak közös nevezőre jutni. Amíg ez nem változik, Magyarországon és számos más európai országban továbbra is március utolsó és október utolsó vasárnapján kell az órákat előre, majd visszaállítani. Az egyértelmű megoldásra még várni kell, de a folyamatos viták alapján elképzelhető, hogy néhány éven belül végleg elbúcsúzhatunk ettől a hagyománytól.