Megjelent a rendelet – Újabb dohánytermékeket tiltottak be!

Megjelent a rendelet – Újabb dohánytermékeket tiltottak be!

Megjelent a rendelet – Újabb dohánytermékeket tiltottak be! Ausztráliában bekeményítenek az úgynevezett hevítéssel működő dohánytermékek behozatalát és használatát illetően, mert attól tartanak, hogy egyre több és több fiatal szokik rá. Itthon a manórúdnak nevezett vape-ek már régen illegálisak, de vajon tényleg annyira károsak?




(További friss híreink)

Ausztrália januártól szigorú törvényeket léptetett életbe a cigaretta-helyettesítő termékek, a vape-ek használatáról – tudósított a Daily Mail. Claire Wakefield, a Minderoo Alapítvány kutatója és pszichológusa nemrég egy podcast-adásban rávilágított a vape-függőség aggasztó jeleire. Wakefield a függőség vörös zászlajaként azonosította a vape-ezéssel kapcsolatos tényeket és orvosi szakvéleményeket, megjegyezve, hogy az ébredés utáni sóvárgás vagy a következő vape megszerzése miatti aggodalom már a problémára utal.

Wakefield felhívta a figyelmet egy súlyos tünetre is, a „nic-sick”-re vagy nikotinmérgezésre, amely akkor jelentkezik, ha az egyén egyszerre túlzott mennyiségű nikotint fogyaszt. Ezt az állapotot egy riasztó történettel szemléltette: egy fiatal nőről mesélt, akinek a túlzott fogyasztás miatt a hányása olyan ízű volt, mint a vape eper íze. A podcastepizód nagy visszhangra talált a hallgatók körében, és mint néhányan megoszották: komolyan elhatározták hogy mostantól kerülik a párologtatós dohányhelyettesítőket. Az egyik hallgató azt is mondta: az orvos történetei megerősítették őt abban a döntésében, hogy leszokjon.

Bekeményítenek az ausztrálok

Ausztrália január 1-jén hatályba lépett szigorú szabályozással reagált a párologtatással kapcsolatos aggodalmakra. Az új törvények megtiltják az eldobható párologtatók importálást az országba, függetlenül a nikotintartalomtól. Az ország egészségügyi minisztere még november 28-án jelentette be ezeket az intézkedéseket, arra hivatkozva, hogy meg kell akadályozni, hogy a tizenévesek nikotinfüggőséget alakítsanak ki.




A tilalmat rendelet útján hajtják végre, és a főkormányzó jóváhagyására van szükség, amíg az állandó jogszabály nem kerül elfogadásra. Emellett március 1-től a nem terápiás célú párologtatókat csak vámengedéllyel és engedéllyel lehet majd importálni, az ízek pedig a mentára, a mentolra és a dohányra korlátozódnak. Március 1-je után a kisboltok már nikotin és gyógyászati célú hatások nélkül is árulhatnak párologtatókat, a kormány erőfeszítései azonban arra irányulnak, hogy különösen a fiatal ausztrálokat védjék meg a párolással kapcsolatos ártalmaktól.

Az Ausztrál Statisztikai Hivatal statisztikái kimutatták, hogy bár a napi dohányzás aránya 2001 óta jelentősen csökkent, 22,4%-ról 2022-re 10,6%-ra esett vissza, aggodalomra ad okot, hogy a párologtatók alternatívát jelenthetnek a fiatalabbak számára, mivel a cigaretta népszerűsége a nem vonzó csomagolási szabályok miatt csökken. Az Ausztrál Statisztikai Hivatal statisztikái szerint a napi dohányzás aránya 2001 óta jelentősen csökkent. Míg két évtizede 22,4% volt az arány, a tavalyi évben már csak 10,6% volt.

De egyáltalán mit is takar az e-cigaretta és a vape kifejezés? Erről Ficsor Zoltán, a Villanypára Egyesület elnöke nyilatkozott:

Ha e-cigiről, vagy vape-ről beszélünk, akkor tulajdonképpen arról van szó, hogy ezek az eszközök valamilyen ellenállással melegítenek egy üvegszál- vagy gyapot hurkát, amit átitat egy folyadék. Ezt nagyjából egy 200-250 fokon hevíti. Ekkor egyfajta pára keletkezik. – fogalmazott az elnök. Hozzátette azt is, hogy meglátása szerint az ilyen termékeknek sokkal kisebb az ártalma, mint a hagyományos dohánytermékeké.




Azon lehet vitatkozni, hogy ha valaki átszoktatja magát az e-cigarettára vagy a hevített dohánytermékre, az leszokás-e vagy sem. A mi álláspontunk szerint ez mindenképpen annak számít, hiszen legalább 95 százalékkal kevesebb kárt okoz a szervezetének, illetve a közegészségügyi költségei ezáltal csökkenni fognak. A hevített dohánytermékek nagyjából 95 százalékkal kevesebb kárt okoznak, mint a hagyományos cigaretta, mindeközben az e-cigi nagyjából 97 százalékkal, míg a nikotinpárnák valahol 98 és 99 százalék környékén járnak. Tehát ennyivel kevesebb kárt okoz magának az, aki a cigaretta helyett ezeket a termékeket választja. – mondta még Ficsor Zoltán.

Máshogy kellene hirdetni

Más véleményen van azonban Dr. Cselkó Zsuzsa, az Országos Korányi Pulmonológiai Intézet osztályvezető főorvosa. Szerinte egyáltalán nem szabadna fütmentesként hirdetni ezeket a termékeket.

Nagyon káros világszerte, hogy ezeket a termékeket füstmentesként hirdetik. Eleve az, hogy füstmentes dohánytermék, mint megnevezés csak a dohánytermékek egy bizonyos csoportjára igaz. Ezek pedig az úgynevezett rágó-, vagy szippantással fogyasztott dohányok. De az e-cigaretta, a nikotinos tasak nem füstmentes dohánytermékek. Elég félrevezető egy kalap alá venni az úgynevezett társadalmi hirdetésekben ezeket a kifejezéseket. – mondta a főorvos a CashTagnek. Az biztos, hogy az úgynevezett „manórudak” használata itthon is illegális, ellentétben más, hevítéssel működő termékekkel.